Nezabudneme?

Podľa rukopisu spoznáš znalca. Poslanec Ľubomír Galko, ktorého premiérka Iveta Radičová odvolala z funkcie ministra obrany za odpočúvanie (aj) novinárov, má návod, ako zistiť, či Robert Fico vydieral Andreja Kisku: odpočúvať! Legálne, pravdaže. Asi stačí prešpikovať verejný priestor a podľa momentálnej nálady priložiť ucho k dielu.

Jeho stranícka kolegyňa zase s vážnou namosúrenou tvárou oznámila, že treba zmeniť režim. Výstrelom z Aurory? To nekonkretizovala. Ale pravicoví voliči sú bystrí, povedal Richard Sulík. Radosť počúvať takýchto kvalifikovaných odborníkov, pripravených prevziať moc.

Príčinliví novinári sa pýtajú osobností, čo robili vlani 21. februára. Mohli by sa opýtať aj prezidenta a stačilo by, keby dátum posunuli o tri dni, keď už Slovensko dostalo úder na solar plexus. Dvaja mŕtvi občania na pitevnom stole, policajný prezident oznamuje, že ide o novinára a smrť s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s jeho prácou. Nik z novinárových kolegov nepátra, kde je v tejto chvíli prvý občan napadnutého štátu – prezident republiky. Predseda vlády v panike kopíruje scenár z Malty, kde za vyšetrenie vraždy novinárky ponúkajú tučnú odmenu.

Generálny prokurátor v hrôze z činu sľubuje rozpútať na Slovensku peklo. Anonymní policajti považujú za vec svojej cti nájsť vraha, pracujú vo dne v noci a snažia sa čítať z chladnúcich stôp po čine. A kde je Andrej Kiska? Na sociálnej sieti publikuje svoju rozosmiatu fotografiu z lyžiarskeho svahu. Novinári neskôr ohľaduplne napíšu, že je to čosi, na čo nemôže byť hrdý. Nik sa ho však nikdy neopýtal, kedy sa dozvedel o tej hroznej dvojnásobnej vražde…

Prečítala som si pri tom smutnom výročí opäť blogy Jána Kuciaka. Šéfredaktor jeho domovského webu hovorí, že ho zabili vo chvíli, keď sa už naučil písať. Ale on nepísal iba investigatívne analýzy, blogy hovoria o ňom asi najviac, napríklad ten o jeho mame. „Žena, 49 rokov. Manuálne pracujúca robotníčka. Matka troch detí. Miesto práce: strojársky podnik. Podmienky na pracovisku: 5 až 50 stupňov Celzia. Pracovný čas: 8 až 16 hodín denne. Zdravotné problémy. Plat: okolo 450 eur mesačne, s nadčasmi.“ Chcel pochopiť, kto za to môže.

Ako člen volebnej komisie v rodnom Štiavniku chcel pochopiť, prečo babka pri príchode do volebnej miestnosti povie: „Česť práci, súdruhovia.“ Pouličné protesty, ktoré od začiatku nie sú len pietnou spomienkou, ale politickou manifestáciou, by určite privítal. To nie je tanec na jeho hrobe (a hrobe jeho snúbenice), to je jeho skutočný politický odkaz.

Názorovo mal blízko k vyhraneným opozičným novinárom, ctil si ich. No politikom nebol slepo oddaný – sklamal ho Richard Sulík aj Igor Matovič a Radoslav Procházka. Nevieme, kde by bol dnes, no pri jeho analytickej mysli možno predpokladať, že by kreslil schémy a skúmal, ako to bolo s tou popradskou firmou, ktorej konateľa minulý týždeň obvinili. Pri Panama Papers si do vyhľadávača dal mená Robert Fico a Ján Počiatek.

Pri tatranských pozemkoch a firme KTAG by to bol kto? Zahmlieval by?

(Text vyšiel v Pravde 28. 2. 2019)

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter