Nezabúdame na naše holokausty

snp.jpg

Dovoľte mi, aby som vám poblahoželal k tomu, že okrúhle výročie Slovenského národného povstania môžeme oficiálne oslavovať dôstojne a s vážnosťou, ktorú si táto historická udalosť oprávnene zasluhuje.

Žiaľ, v uplynulých 25 rokoch to nebolo samozrejmosťou. Ani po tom, čo sa v roku 1992 stal 29. august štátnym sviatkom. Nebola na to politická vôľa a prichádzali sem aj „mudrcovia“ zo Západu, ktorí sa na základe niekoľkých epizód snažili očierniť celé Povstanie. Označovali ho za „dni hnevu“. S jediným zámerom: rehabilitovať fašizoidný ľudácky režim a jeho predstaviteľov.

Najmä mladá generácia bola náchylná počúvať dovtedy tabuizované témy. Napokon sa však ukázalo, že NEPREŠLI. Ich argumentácia totiž stála a stojí na hlinených nohách. Nepochodili s absolútnou kritikou všetkého, čo sa tu odohralo po 29. auguste 1944. Spolu s tým totiž chceli oživovať zlých duchov, ktorí sem, do 21. storočia už dávno nepatria.

K tomu väčšinovému poznaniu našich občanov dopomohlo aj členstvo Slovenskej republiky v európskych štruktúrach. Veď 29. august je náš jediný štátny sviatok, kedy sem prichádzajú zahraničné delegácie, alebo sa na oslavách zúčastňujú  diplomatické misie na najvyššej úrovni preto, aby si uctili povstaleckých bojovníkov.

Určite k nám nechodia 14. marca. Dobre vedia, že práve v SNP sa bojovalo za tie myšlienky, na ktorých teraz stojí moderná Európa: za demokraciu, ľudské práva, dôstojný a sociálne spravodlivejší život, za mierovú spoluprácu národov.

Ostatne, na Povstaní sa podieľali príslušníci takmer štyroch desiatok národov. A preto sviatok 29. august je aj sviatkom priateľov Slovákov v Česku, Rusku, na Ukrajine, vo Francúzsku, Bielorusku, Poľsku, USA či v Rumunsku. Do povstaleckých bojov sa zapojili aj Židia, Rómovia, ale tiež nemeckí, rakúski a maďarskí antifašisti.

Bez toho, že by som chcel spochybňovať zásluhy Stredoslovákov, rád by som zdôraznil podiel Bratislavčanov na tomto zápase. Veď politicky, programovo, hospodársky a do veľkej miery i po vojenskej stránke sa Povstanie pripravovalo práve v našom hlavnom meste. Kúsok odtiaľto, na Gajovej ulici bol uzavretý základný programový dokument Vianočná dohoda. Po predčasnom vypuknutí Povstania mnohí obyvatelia Bratislavy, ilegálni pracovníci, príslušníci pokrokovej elity nášho národa, mladí ľudia, ktorí tu študovali, všetci sa ponáhľali tam, kde boli potrební – do Banskej Bystrice.

V Bratislave opäť máme Most SNP. Pred necelým rokom sa historickému druhému odboju, jeho účastníkom a Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov dostalo uznania aj osobitným zákonom Národnej rady. Napriek tomu sa našli i takí regionálni politici, ktorí sa chceli zviesť na najnovšej vlne rusofóbie. Pritom populisticky zmiešavajú dejiny so súčasnosťou ako hrušky s jablkami. Verím, že sa mýlia, väčšinu triezvo uvažujúcich ľudí tým neoslovujú.

Čo ma však oveľa viac mrzí, je blahosklonný postoj niektorých predstaviteľov štátnych inštitúcií k šíriteľom extrémistických pravicových názorov.

Ako je možné, že napriek opakovaným sľubom sa ani po deviatich rokoch nevyšetrila vražda študenta, protinacistického aktivistu Davida Tupého na Tyršovom námestí v Petržalke?

Ako to, že istého mladíka z Bratislavy, ktorý na ústrednom námestí v Banskej Bystrici hajloval, odsúdili až po dvoch rokoch, aj to na smiešnu pokutu 200 eur?

Prečo na aprílovom pochode v Trnave polícia ignorovala fašistické symboly a pozdravy, či fyzické útoky voči občanom? A naopak, prečo zadržala a vypočúvala tých, ktorí proti tejto akcii protestovali? Najnovšie ich navyše pokutovala za údajné kladenie aktívneho odporu pri zatýkaní.

A prečo neboli dosiaľ postavení pred súd mladí neonacisti z temnej Walhaly, ktorí niekoľko mesiacov opakovane terorizovali návštevníkov študentskej kaviarne v Nitre. Iba preto, lebo sa jej majiteľ angažoval v združení Ľudia proti rasizmu?

Ide o smutnú skúsenosť, ale slovenskí náckovia sa akosi pričasto tešia všeobecnému pardonu u niektorých príslušníkov polície, prokuratúry a súdnictva. Tí tvrdia, že hakenkreuz a siegheilovanie na uliciach nie sú dostatočným dôkazom šírenia nenávistnej rasistickej propagandy! Že by boli naše zákony v tomto ohľade také benevolentné? Ak je to naozaj tak, urobme tomu prietrž. Zmeňme zákony tak, aby boli jednoznačnejšie a prísnejšie!

Namieste je tiež otázka: Ktože to za mimoriadne slušné platy pracuje v inštitúcii s paradoxným názvom – Ústav pamäti národa, keď sa pred niekoľkými mesiacmi chystali vyznamenať kontroverzného exilového historika – metalurgického inžiniera, ktorý vychvaľuje vojnový Slovenský štát a jeho prezidenta Tisu.

Ako to, že jeho nasledovník na domácej pôde Martin Lacko – mimochodom tiež z ÚPN a predtým exkluzívny historik štátnej tlačovej agentúry – má v rámci 70. výročia SNP, takrečeno v pietnom čase, vo verejnoprávnej televízii filmový dokument nakrútený za štátne peniaze? Napriek tomu, že renomovaní historici proti tomu protestovali…

Keď tým, čo spochybňujú protifašistický odboj na Slovensku, podliezajú i verejnoprávne inštitúcie, tak sa nečudujme, že sa dostávajú do popredia nebezpeční manipulátori a pravicoví extrémisti. Takí, ako je, žiaľ, terajší župan v Banskej Bystrici. Samozrejme, za svoj post môže vďačiť i za chyby, ktorých sa dopustili tradičné politické strany.

Desaťtisíce ľudí zo Slovenska bolo povraždených v Auschwitzi a ďalších táboroch  smrti v nacistami okupovanom Poľsku, v dnešnom Rakúsku a Nemecku. Podľa neoľudáckych apologétov inak na Slovensku až do „čechoboľševického puču“ vládol pokoj a blahobyt. Ale aj my sme tu mali pracovné koncentračné tábory. A potom sme tu mali svoje Oradoury, Lidice a Chatyne.

Kremnička, Nemecká, Kľak, Kalište – to sú NAŠE holokausty! Ak ich ktosi zapiera a zatracuje celý protifašistický odboj, dopúšťa sa osvienčimskej lži! A podľa toho propagátorov „ideálneho ľudáckeho režimu, verného Hitlerovi až za hrob“ súčasná Európa posudzuje.

Práve hrozby pravicového extrémizmu, ktorým sme najnovšie vystavení, potvrdzujú, že aj dnes nám má čo povedať stále platný odkaz Povstania.

Upravený prejav prednesený 27. 8. 2014 na Námestí SNP v Bratislave, titulok Slovo

Autor je predsedom Oblastného výboru SZPB v Bratislave

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter