Jubilejný, 25. ročník Pochodu na Malý Slavín sa konal v prekrásnu sobotu 13. mája 2017. Tradične ho zorganizoval Klub Nového slova spolu s Klubom bratislavských antifašistov pri strane Smer, Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Bratislava a Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku. Predchádzajúce ročníky pripomenula výstavka fotografií.
Tohto roku podujatie prilákalo mimoriadne množstvo ľudí všetkých generácií vrátane mládeže. Odhady prevyšujú 300 ľudí, ktorí prišli troma autobusmi, na bicykloch, či po vlastných v rámci túry z bratislavskej Rače. Úvodným pietnym aktom sme si pripomenuli dvoch vojakov Červenej armády, ktorí na tom mieste 4. apríla 1945 položili svoje životy v bojoch za oslobodenie hlavného mesta Slovenska.
Kvety k pomníku položili aj veteráni bojov druhej svetovej vojny Anna Bergerová a Karol Kuna. S prejavom vystúpil tajomník Ústrednej Rady SZPB Viliam Longauer, ktorý zhromaždeným objasnil najmä historické fakty vzťahujúce sa na víťazstvo nad fašizmom. Ruský veľvyslanec Alexej Leonidovič Fedotov sa poďakoval organizátorom tradičného podujatia za udržiavanie spomienky na hrdinských červenoarmejcov. Dotkol sa aj aktuálnej hrozby rastu pravicového extrémizmu vo svete. „Civilizovaný svet musí odmietnuť glorifikáciu nacistov bez použitia dvojakých metrov,“ zdôraznil, narážajúc na súčasnú situáciu na Ukrajine a v pobaltských štátoch.
Ako ďalší vystúpil jeden zo strojcov myšlienky pochodu na Malý Slavín pred štvrťstoročím, keď bol okrem iného predsedom mestskej organizácie SDĽ v Bratislave a bývalý bratislavský primátor – Milan Ftáčnik. V prejave sa venoval hlavne zvyšovaniu nenávisti a extrémizmu u nás doma.
Oficiálnym programom, ktorého súčasťou bola aj umelecká a hudobná vložka, nás sprevádzala spisovateľka Gabriela Rothmayerová, členka vedenia Klubu Nového slova. Tou umeleckou súčasťou bola báseň Ladislava Novomeského Analýza: zaslúžilá umelkyňa Terézia Szabová-Kornošová, na snímke, ju doslova žila: dojala nás k slzám…
Potom nasledovala neformálna časť podujatia. K dispozícií bolo bohaté občerstvenie vrátane dobrého gulášu, špekáčikov opekaných nad ohňom, či ruských jednohubiek. Priateľskú neformálnu atmosféru dotváralo slnečné počasie.
Ku koncu akcie nám z Klubu vojenskej histórie Slovensko predviedli zbrane a uniformy príslušníkov Červenej armády, vrátane hlučného odstrelenia míny. Toto menšie predstavenie prilákalo aj náhodne prechádzajúcich turistov a rodiny na bicykloch. Keď sa dozvedeli podrobnejšie informácie o tomto podujatí, ako aj o histórii pomníku na Malom Slavíne, prisľúbili, že sa budúci rok na ňom aj oni zúčastnia.
Autor je mladý aktivista SZPB
FOTOGALÉRIA:
Gabriela Rothmayerová, Katarína Kocurová-Ftáčniková a Branislav Ondruš.
Milan Ftáčnik, Jarmila Kiczegová a Braňo Ondruš.
Medzi účastníkmi boli aj veteráni druhej svetovej vojny, Anna Bergerová, v prvom rade
vľavo, a Karol Kuna, v druhom rade vľavo.
Ruský veľvyslanec Alexej L. Fedotov pri prejave na Malom Slavíne.
Spoluorganizátor za Klub bratislavských antifašistov pri strane Smer Jozef Luha,
vľavo, a ruskí účastníci podujatia.
Braňo Ondruš, podpredseda výboru Klubu NS Martin Krno a úplne vpravo Milan Ftáčnik ml.
Detail výstavky fotografií z minulých ročníkov.
Autor článku so svojou sestričkou pred pomníkom na Malom Slavíne.
Foto: Autor a Emil Polák