Minimálna mzda je spor hodnôt

Minimálna mzda je ako zaklínadlo. Pre socialistov základný kameň, pre liberálov nočná mora. Pravý dôvod, prečo niekomu prekáža, však nie sú ekonomické argumenty ani jej potenciálny vplyv na zamestnanosť. Jej hrozba nie je ani tak v tom, že je to ekonomický nástroj, ale v tom, že je to princíp.

Abstrahujme teraz od faktu, že minimálnu mzdu poberá na Slovensku 2,7 percenta pracujúcich, takže o dramatickom náraste nákladov firiem pri jej zvýšení nemôže byť ani reči. Toto číslo je v krajinách Európskej únie výrazne odlišné, a preto ním nemožno argumentovať ani v jej prospech ani v neprospech. Spor spočíva v hodnotovom systéme. Majú zamestnanci podliehať rovnakému princípu ponuky a dopytu ako tovar? Podobne ako osemhodinový pracovný čas, aj minimálna mzda má svoj zmysel. Trh práce nie je obchod s elektronikou. Pracujúci človek má svoju dôstojnosť, potreby, rodinu a možno aj koníčky, ktorým sa chce venovať vo voľnom čase. Inštitút minimálnej mzdy vznikol preto, aby garantoval určitú úroveň odmeny a bránil zneužívaniu postavenia silnejšieho nad slabším. Ľudí, ktorí sú vydaní napospas neregulovanému trhu práce je vo svete, žiaľ, viac ako dosť. Každý z nás má určitú „cenu“, pod ktorú nie je ochotný ísť. Pravda, ak máte to šťastie, že si môžete vyberať. Sloboda rozhodovania však s rastúcimi záväzkami (rodina či hypotéka) dramaticky klesá. Hospodárska kríza nie je dôvodom na zrušenie inštitútu minimálnej mzdy. Ba naopak – opodstatnenie má najmä v situácii, keď dopyt po práci výrazne prevyšuje ponuku.

Krízu nemožno ignorovať. Tvrdohlavo trvať na rovnakých platoch a zamestnanosti pri dramaticky klesajúcom obrate môže len nezodpovedný diletant. Aj zamestnanci si musia uvedomiť, že ich plat môže ísť len do výšky produkcie firmy. Šetriť na nákladoch sa však dá nielen prepúšťaním a zvyšovaním nadčasov. Navyše, aj tu musí existovať spravodlivosť a charakter. Ak chcú zamestnávatelia znižovať platy a počty zamestnancov, prečo by sa nemali uskromniť rovnakou mierou ako zamestnanci? Nie nadarmo dnes lídri sveta diskutujú o hornej hranici platov pre bankových manažérov. Ak na Slovensku hovoríme o zvýšení minimálnej mzdy o 26 eur mesačne pre približne 50-tisíc ľudí, nezabudnime, že šéf Citigroup Vikram Pandit si za rok 2008 vyplatil takmer 11-miliónov dolárov. Za túto sumu by mohla stúpnuť minimálna mzda nie o 26, ale o 140 eur.

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter