Milan Hodža spája občanov

Dni Milana Hodžu sa konali od roku 2005 vždy v júni z iniciatívy Ústavu politických vied SAV a pod záštitou premiérov Mikuláša Dzurindu a Roberta Fica. Podľa pôvodných zámerov sa malo toto podujatie organizovať iba do roku 2010. Pri vzniku projektu totiž nik nepredpokladal, že postupne združí širokú paletu inštitúcií a akcií orientovaných pre takmer všetky vekové kategórie.

Súčasťou programu vždy bola vedecká konferencia v Martine, venovaná osobnostiam slovenskej politiky v prvej polovici minulého storočia. V prvých troch ročníkoch sme si priblížili prvého slovenského predsedu vlády Milana Hodžu a potom jeho politických spolupútnikov Martina Rázusa a Ferdinanda Jurigu.

Doktor Dérer na konferencii

Tentoraz sme si spolu so Slovenskou národnou knižnicou, Historickým ústavom SAV a partnermi z českých vedeckých pracovísk pripomenuli predstaviteľa sociálnej demokracie, právnika a publicistu Ivana Dérera (1884 – 1973). Vďaka jeho rozvetvenej rodine sa na podujatí zúčastnila aj početná skupina rodinných príslušníkov z viacerých kútov sveta od Prahy cez Bratislavu až po Tasmániu. Tri desiatky prednášajúcich, ale aj ostatní prítomní historici, politológovia a právnici sa zhodli na tom, že doktor Dérer bol významnou súčasťou širokého slovenského politického a právnického myslenia, ktoré viedlo k oslobodeniu Slovákov spod uhorskej moci a pomohlo dynamicky rozvíjať a modernizovať ich spoločenský život po vzniku ČSR. Súčasťou Hodžových dní boli tradične literárne súťaže mládeže. Milo prekvapili žiaci základných škôl a nižších tried gymnázií, ktorí na tému Ako sa formuje skutočná osobnosť zaslali takmer stovku prác. Mottom bol výrok Alexandra Matušku, čím sme zároveň dali do pozornosti nedožité sté výročie narodenia vari najznámejšieho literárneho kritika a esejistu minulého storočia. Slávnostné vyhlásenie najlepších prác v kategórii 13- až 15-ročných sa udialo 22. júna v Pálfyho paláci v Bratislave za prítomnosti Johna Palku, vnuka Milana Hodžu z USA. Pre súťaž Hodžova esej, určenú študentom stredných škôl, sme vybrali tému Dvadsať rokov od nežnej revolúcie žijeme na Slovensku v nových ekonomických, sociálnych, kultúrnych i politických podmienkach. Otázka, či je svet po dvoch desaťročiach lepší, bola hodenou rukavicou všetkým mladým, ktorí síce socialistické obdobie neprežili na vlastnej koži, no dostali možnosť prostredníctvom štúdia či otázok svojim rodičom, starým rodičom a známym porovnávať a formovať svoje náhľady na minulosť.

Zásluhy o Slovensko

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo v Bilingválnom gymnáziu Milana Hodžu v Sučanoch. V tej istej obci si slávneho spolurodáka pripomenuli seniori z Turca na besede s historikmi. V jej rámci odznela aj otázka, kedy bude zákonom Národnej rady SR Milan Hodža pripojený k trojlístku našich najvýznamnejších politických osobnosti, ktoré sa zaslúžili o Slovensko. Teda k Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, Andrejovi Hlinkovi a Alexandrovi Dubčekovi. Návrh zákona v predchádzajúcich dňoch schválilo obecné zastupiteľstvo v Sučanoch a v Turci sa rozbehla petičná kampaň na podporu jeho prijatia. Po pietnych aktoch pri hrobe Milana Hodžu na Národnom cintoríne v Martine a pri jeho buste na námestí v Sučanoch odovzdal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár cenu M. Hodžu tajomníkovi Česko-slovenskej komisie historikov Vojtechovi Čelkovi. Ocenenie je vďakou za jeho neúnavné aktivity v zahraničí pri propagovaní významných slovenských politikov. Doktor Čelko sa zaslúžil okrem iného o odhalenie pamätnej tabule M. Hodžovi v Prahe za účasti vtedajších predsedov vlád Miloša Zemana a Mikuláša Dzurindu. Čo bude ďalej s projektom Dni Milana Hodžu, ktorý za šesť rokov naplnil svoje pôvodné ciele, zatiaľ nevedno. V Hodžovom rodisku v Sučanoch bude jednoznačne pokračovať. No bude závisieť od zainteresovaných na Ministerstve kultúry SR a od novej premiérky Ivety Radičovej, akú podobu budú mať nasledujúce ročníky. Či sa k pokračovaniu projektu prihlásia a finančne podporia odborno-vzdelávacie programy, alebo či sa podujatie kultúrno-spoločenského charakteru bude organizovať už len z iniciatívy miestnych občanov. Milan Hodža je však rozhodne osobnosťou hodnou toho, aby sme si jej odkaz každoročne pripomínali.

Autorka pracuje v ÚPV SAV

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter