Michail S. Gorbačov: Rusko nemožno izolovať

Aké sú názory jedného z hlavných iniciátorov a činiteľov zásadných zmien konca XX. storočia, prvého a posledného sovietskeho prezidenta, dnes 85-ročného Michaila Sergejeviča Gorbačova? Čo si myslí politik, ktorý prispel k premene medzinárodných vzťahov a pred štvrťstoročím aj ku skončeniu studenej vojny?

gorbacov.jpg  Foto: Veni / Flickr
         
Všetko sa to začalo tým, že Západ sa vyhlásil za víťaza v studenej vojne. Víťazstvo nad studenou vojnou, jej zánik, vyhlásili za víťazstvo, priam triumf len jednej strany. A tej je na základe tohto triumfu teraz už dovolené všetko. Takmer všetky konflikty uplynulých dvoch desaťročí, počínajúc Juhosláviou, sa začali riešiť z pozície sily alebo hrozbou použitia sily. Vytvorila sa „vojensko-silová mentalita“. Táto mentalita je práve taká nebezpečná ako vojensko-priemyselný komplex. Má obrovský vplyv na politiku a na prostriedky masovej informácie – ich prostredníctvom na ľudí. „Som veľmi znepokojený ostrou polemikou a vzájomnými obvineniami, ktoré čoraz väčšmi pripomínajú medzištátnu propagandistickú vojnu,“ uviedol M. S. Gorbačov (nar. 2. marca 1931). Bude musieť nastať éra rozhovorov a dohovorov, ak svet nemá skĺznuť do chaosu a katastrofy, konštatoval o. i. pri svojich nedávnych 85. narodeninách pre ruské noviny Novaja Gazeta.

Rusko nemožno izolovať

Gorbačov sa nádeja, že „naši západní partneri sa presvedčili o tom, že treba prestať uskutočňovať kurz konfrontácie a izolácie Ruska. Pretože Rusko nemožno izolovať. Svet potrebuje Rusko. Úloha Ruska je nezastupiteľná. Svetová politika si podľa M. Gorbačova vyžaduje zmenu k pozitívnym riešenia. Ide predovšetkým o boj s terorizmom a o európsku bezpečnosť. Boj proti terorizmu si vyžaduje vzájomnú medzinárodnú spoluprácu a výmenu informácií. Ale aj pevný medzinárodno-právny rámec, napr. Antiteroristický pakt na pôde OSN.

Nie je všetko stratené

Gorbačov je presvedčený, že všetko nie je stratené. Kritizuje najmä skutočnosť, že namiesto spolupráce sa na prvoradé miesto v svetovej politike, tak ako to bolo v rokoch studenej vojny,  dostávajú scenáre budúcej vojny v Európe. Pritom sa to neobmedzuje len na „scenáre“ a  „hypotézy“. USA plánujú rozmiestniť v štátoch strednej a východnej Európy ďalšiu ťažkú vojenskú techniku a zbrane za viac ako tri miliardy dolárov. A to je len jeden príklad toho, že nastal kolaps dôvery v medzinárodných vzťahoch.

Rusko treba zmeniť

           
Pokiaľ ide o Rusko, podľa Gorbačova sa situácia v minulých rokoch stabilizovala na úkor reálnej demokracie, na škodu parlamentu a súdov a na úkor nezávislosti médií. Teraz však vidno, že tento systém riadenia nefunguje. Niet nových ľudí. Nemožno, aby všetko záviselo len od jedného človeka. Treba sa vrátiť k reálnej demokracii. Netreba v Rusku rozdeľovať spoločnosť a deliť ľudí na vlastencov či liberálov. Netreba hľadať nepriateľov a „piatu kolónu“ nepriateľov a zahraničných agentov. Je nevyhnutná konsolidácia Ruska v mene spoločných cieľov. Je to možné, dá sa to dosiahnuť. Nie je všetko stratené.

Vybral a preložil Dušan Kerný, publicista

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter