„Nepatrím k typu skeptikov, čo hovoria o nejakom súmraku umenia, o tom, že literatúru vytláča internet, televízia, tablety a informatizácia spoločnosti. Práve naopak! Je to uhol pohľadu, no mne sa vidí, že knihy prežívajú nebývalú renesanciu, že kniha je protiváhou, akýmsi protipólom priveľmi razantného nástupu informačných technológií, presily stupídnych televíznych programov, katastrofálnych správ z rozličných kútov planéty, že kniha je vakcínou proti totálnemu zhlúpnutiu ľudstva.“
Ľuboš Jurík v rozhovore s Alexandrom Halvoníkom: Slová sú trvácnejšie ako skaly
„Na škodu, že slovenský PEN klub neskoro navrhol Laca Ťažkého na udelenie Nobelovej ceny. Pred očami máme nielen jeho dielo, ale aj pokojnú tvár, prívetivé správanie, chápavé a uznanlivé oči, jeho prenikavý postreh. … Tvorba Laca Ťažkého sa stala symbolom jednoty jeho myslenia, života a tvorby, tak ako vznikla totožnosť čatára Matúša Zraza so životom autora. Preto sú hodní nášho uznania.“
Anton Blaha: Laco Ťažký – pútnik dvadsiateho storočia
„ … zamedzenie týchto nebezpečných praktik je možné len na globálnej úrovni, teda ideálne na úrovni krajín G 20, minimálne však na úrovni krajín G 8. Samozrejme, znamenalo by to skrotiť londýnsku City alebo newyorský Wall Street, lenže musíme trpko konštatovať, že dnes na to politici v spomenutých krajinách nemajú dosť politickej sily ani vôle. Ostáva len otázka, koľko ešte hlbokých ekonomických kríz, finančných kolapsov a iných pohrôm ešte treba, aby politici dostali odvahu niečo s tým urobiť.“
Roman Michelko: Ako funguje investičné bankovníctvo a čím ohrozuje spoločnosť
„Povstanie v Aréne je predstavením netradičným, dynamickým, odpatetizovaným, zaiste aj polemickým. Nepodľahlo síce verbálnej presile, ale jeho kabaretná forma bola taktiež prekážkou, aby sme ciele a zámery inscenátorov prečítali v koncíznejšej a adresnejšej podobe. V konečnom dôsledku je toto predstavenie aj dôkazom tvarového, tematického a štýlového rozptylu našej divadelnej produkcie. Žiaľ, je aj výrazom jej povrchnej uponáhľanosti, s dôrazom viac na vizuálny efekt než na myšlienkový obsah.“
Milan Polák: Bez prívlastkov „slovenské národné“ a s výrazom povrchnej uponáhľanosti / Javiskovú koláž textov siedmich autorov Povstanie uviedlo Divadlo Aréna
„Proti Rusku sa ešte pred waleským summitom spustila informačná a obchodná vojna, ktorá nevedie k riešeniu bezpečnostných problémov. V podmienkach krízy Západu sankcie ohrozujú možno ešte väčšmi ich iniciátorov. Aj pre NATO platí, že politika nie je tým, čo si želáme, ale umením možného. Ak sa teda uvažuje o záujmoch členských štátov NATO a ich spojencov, treba pripustiť, že ich má aj Rusko. A má právo ich aj primeraným spôsobom presadzovať, čo je základom fungovania utvárajúceho sa multipolárneho sveta.“
František Škvrnda: Návrat k studenej vojne po summite NATO?
„Rodák z Popradu sa odmenil svojim priaznivcom prísľubom daru – vojenskej základne pod velením Severoatlantickej aliancie. Otázkou je, čo by mal obsahovať zamýšľaný sklad vojenského materiálu. Iste to nebudú náboje do pušiek a vojenské baganče, ale skôr nukleárna munícia s ochudobneným uránom, akú používali Američania pri posledných tzv. mierových operáciách v Perzskom zálive a Juhoslávii.“
Ľudovít Štefko: Hovorca svojich poradcov
„Občas síce niekto vysloví verejný prísľub, že podporí vybudovanie dôstojného objektu venovaného spomienke na niekoľko miliónov prvých Sloveniek a Slovákov a niekoľkých generácií ich potomkov, ktorí doslova masovo odchádzali do rozličných častí sveta, mnohí z nich si tam našli trvalý domov a sú pochovaní mimo územia Slovenskej republiky. Potom sa však zmení politická zostava vo vláde a parlamente, v regionálnej, mestskej aj miestnej samospráve – a Čierny Peter ostáva v rukách akoby ,samozvaných kartárov‘, ktorí s drobnými mincami vo vrecku rozohrali partiu s dobrými úmyslami…“
Dušan Mikolaj: Téma vysťahovalectva je hodná aj literárnej pozornosti
Sofiina zlá voľba, poviedka Gabriely Rothmayerovej