Leto sa začalo na Kamennom mlyne

Leto sa konečne začalo a s ním aj prvé hudobné festivaly. Festival Mlyn v areáli Kamenného mlyna neďaleko Malaciek oslávil tento rok už 13. narodeniny. Svojim fanúšikom prišli zahrať a zaspievať hviezdy slovenského, ale aj českého hudobného neba.

Výborná hudba, nádherne zafarbené hlasy a jedinečná interpretácia. To všetko v uvoľnenej atmosfére, v ruke s dobrým pivom, trdelníkom a cigánskou či rómskou pečienkou. Najväčšími hudobnými ťahákmi boli nepochybne vystúpenia Jany Kirschnerovej, Martina Chodúra či koncert súrodeneckej dvojice Jana a Františka Nedvědovcov, ktorí na Kamennom mlyne vystúpili spoločne. Predstaviť sa mal aj český spevák Petr Muk, ktorý však 24. mája zomrel. Organizátori sa rozhodli jeho priestor v programe vyplniť vystúpením slovenského hudobníka Pavla Hammela, hoci: „Neradi hovoríme o tom, že sme Petra Muka nahradili, to sa ani nedá,“ uviedla manažérka Festivalu Mlyn Alena Michalová. Aj keď to tak spočiatku nevyzeralo, skutočnými vrcholmi podujatia boli Peter Nagy s kapelou a zoskupenie Fragile pod vedením Braňa Kostku, ktoré na akciách podobného typu nevystupuje. Česká speváčka a gitaristka Věra Martinová účinkovala v sprievode britského gitaristu Jamieho Marshalla a svojej sestry Lenky. Úžasne zafarbené hlasy a množstvo známych piesní – Malý dům nad skálou, Až na vrcholky hor či Nebe, peklo, ráj. Prvá československá superstar Martin Chodúr – milovník Toma Johnsa vystúpil na festivale v sprievode bubeníka Martina Valihoru a gitaristu Oskara Rózsu. Nepomýliteľný hlas. Paľo Drapák je známy najmä z čias pôsobenia v skupine Metalinda. Tí, čo nepoznajú jeho nové hity, si určite radi zaspomínali na piesne Ján Amos Džínový, Zaľúbená žaba či Slnko nevychádzaj. K sprievodnému programu patrili aj aktivity venované najmenším návštevníkom podujatia – detský tábor Baluland, ktorý sa organizátorom osvedčil už vlani, a súťaže aj adrenalínové akcie pre dospelých. Deti mali k dispozícii tvorivé dielne, maľovanie na tvár a mohli si vyskúšať chodúle či jazdu na štvorkolkách. Záver festivalu patril už tradične modranskej skupine Bukasový masív. Skupina s originálnymi textami spievanými v záhoráckom nárečí vznikla v roku 1984. Kto by nepoznal ich najväčšie hity U zubára, Až nám Rusi zavrú ropu alebo Lítam s táčkami?

Nedvědi

Nedvědi sú dnes už žijúcou folkovou legendou. Málokto zo žijúcich hudobníkov sa môže pochváliť tým, že ich piesne zľudoveli. Oni áno. V roku 1975 začínali vo formácii Spirituál kvintet, neskôr založili skupinu Brontosauři. V roku 1997 sa hudobné cesty bratov Jana a Františka rozišli, ale pred niekoľkými rokmi sa znova dali dokopy. V sprievode Františkovho syna Vojtu Nedvěda, pesničkára Petra Kocmana a Milana Plechatého zazneli ich najväčšie spoločné hity – Podvod, Valčíček, Toronto, Skládanka, Kohout a piesne zo sólovej kariéry Františka Nedvěda (vpravo) – Kočovní herci, Opuštenej lokál alebo Jsem jenom chlap.

Pavol Hammel

Známy slovenský skladateľ a spevák Pavol Hammel prišiel v sprievode gitaristu par excellence – Juraja Buriana (vľavo). Len oni dvaja a dve gitary boli pre poslucháčov doslova akustickou lahôdkou. „Medulienka má dnes už štyridsať rokov,“ uviedol spevák pred touto notoricky známou skladbou. „A samotná dáma možno aj šesťdesiat.“

Peter Nagy

Profesor Indigo, Poďme sa zachrániť, Psi sa bránia útokom a Korálky od Natálky sú dnes už popová klasika. V ten večer na Kamennom mlyne však zneli neuveriteľne energicky a dynamicky. Kto Petra Nagya ešte nevidel naživo, musel na festivale ostať stáť v nemom úžase. S dlhými vlasmi a s červenými nohavicami sa predviedol v perfektnej kondícii. Doslova.

Fragile

Vokálne zoskupenie Fragile Braňa Kostku (prvý sprava) sa na festivalovom podujatí predstavilo prvý raz. „Bol to istý risk, som zvedavá, ako to poslucháči prijmú,“ povedala pre týždenník Slovo manažérka festivalu Alena Michalová pred koncertom. Risk sa oplatil. Vystúpenie týchto umelcov patrilo k absolútnemu vrcholu večera. A capella, teda bez hudobných nástrojov, zazneli svetoznáme piesne rocku, jazzu, popu, ale aj gospelové klasiky.

Jana Kirschner

Koncom mája vydala speváčka a skladateľka Jana Kirschner nový album Krajina rovina, ktorého pilotný singel Keby si bol môj otvoril jej vystúpenie. V uvoľnenej atmosfére, s úsmevom a naboso zaspievala piesne, ktoré vie hlboko do duší a sŕdc tisícov poslucháčov zapisovať tak ako nikto iný.

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter