Vzdelaní a kvalifikovaní ľudia sú cenným bohatstvom každej krajiny. Len tak je totiž možné zabezpečiť ekonomický rast a zlepšiť sociálnu situáciu obyvateľov. Slovensko potrebuje intelektuálny potenciál, kvalifikovaných a vzdelaných ľudí. Nechceme budovať spoločný dom Európy lopatami, ale umom.
Práve rovnosť šancí je už dnes princípom EÚ a začína v rovnosti prístupu ku vzdelaniu. Reforma neznamená boj o zachovanie súčasného stavu. Nesmieme sa uspokojiť s tým, čo je. Reforma vo vzdelávaní musí odbúrať prekážky pre zvýšenie kvalifikácie, pre rast odbornej a intelektuálnej úrovne obyvateľov SR.
Vzdelanie a nezamestnanosť
Zvlášť dôležité je hovoriť o podpore vzdelávania za takých okolností ako je takmer 20-percentná nezamestnanosť. Nájsť si dobré uplatnenie je dnes ťažké hlavne pre mladých ľudí, ktorí tvoria skoro polovicu z celkového počtu nezamestnaných. Najnižšie šance na dobré zamestnanie majú tí, čo majú najnižšie vzdelanie. O to ťažšie je zvýšenie si kvalifikácie, ak neexistuje rovnosť prístupu ku vzdelaniu.
Podpora vzdelania je na Slovensku naozaj netradičná. Nielenže vláda nedokázala zabezpečiť každoročné zvyšovanie prostriedkov na vysoké školy o 0,1 percenta HDP, ale niektorí jej členovia majú dokonca snahu zaviesť poplatky za štúdium. „Podpora“ študentov zašla tak ďaleko, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zrušilo podporu v nezamestnanosti externým študentom. Napriek tomu, že vláda v Programovom vyhlásení považuje vzdelanie za jednu z najvýznamnejších priorít, všetko však ostalo v deklaratívnej podobe.
Investícia do budúcnosti
Vysoké školy už dnes prostredníctvom rôznych súkromných spoločností, či formou darovacích zmlúv vyberajú od študentov nemalé prostriedky. Tento stav je síce legálny, ale nelegitímny. Zavedenie poplatkov bude vlastne ospravedlnením tohto činu. Riešenie, ktoré navrhuje pravica, nie je nič iné ako legalizácia nežiadúceho stavu.
Externé štúdium je dnes pre mnohých mladých ľudí jedinou šancou ako získať vysokoškolské vzdelanie. Mnohí z nich totiž musia pracovať, aby vôbec pokryli svoje základné životné potreby. Takáto forma štúdia je veľmi dobrým prostriedkom, ako si môžu zvýšiť kvalifikáciu aj zamestnanci. Brzdou dosiahnutia vzdelania je aj fakt, že externí študenti nemajú zľavy na cestovnom, školy im nepokytujú ubytovanie, nemajú ani nárok na štipendiá či pôžičky.
Investície, ktoré štát vloží do študentov externého štúdia, sú vysoko návratnými investíciami. Ak sa absolventovi podarí zamestnať, je to pre spoločnosť mimoriadne výhodné. Mladý človek pomôže nielen svojím vzdelaním pozdvihnúť intelektuálnu úroveň Slovenska, ale navyše ušetrí štátu prostriedky pri vyplácaní podpory v nezamestnanosti a dokonca bude sám prispievať do štátneho rozpočtu formou daní.
Poplatky nepomôžu
Je jasné, že len čo zákonom zakážeme vyberanie poplatkov za externé štúdium, je treba zabezpečiť financie z iného zdroja. Náklady mnohých škôl za externé štúdium sú síce v nejednom prípade niekoľkonásobne nadsadené, ale určite oprávnené.
Štát musí zásadným spôsobom investovať do vzdelania a nemožno to kompenzovať zavedením poplatkov, ktoré vôbec školám nepomôžu. Externé štúdium sa musí chápať ako nástroj aktívnej politiky zamestnanosti.
Jednou z možností ako zabezpečiť financovanie externého štúdia je vyčleniť naň prostriedky z kapitoly Národného úradu práce či ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Silne motivačný by mohol byť i systém, kde by sa školy uchádzali o granty na financovanie externého štúdia. Kritériom by teda bol nielen počet študentov, ale aj kvalita projektu, efektívnosť, návratnosť, či úspešnosť absolventov na trhu práce.
Jediná strana, ktorá jasne deklarovala podporu bezplatného vzdelania je Strana demokratickej ľavice. Ak však chce uspieť u voličov treba zájsť ďalej. Predovšetkým by sa mal minister školstva zasadiť za zrušenie nelegitímneho vyberania poplatkov za externé štúdium a vyriešiť, ako tieto prostriedky školám nahradiť. Toto riešenie predpokladá dohodu trojuholníka Ftáčnik – Magvaši – Schmögnerová.
Ak však nebudú vystupovať jednotne, výsledok je viac ako neistý. Rovnosť prístupu ku vzdelaniu je pre ľavicovú stranu natoľko principiálna vec, že je nevyhnutné ju obhajovať a nebáť sa ísť do konfrontácie.