Ľavičiari, po papuli!

Vlani v auguste som videla Maroša Šefčoviča naživo. Kládol veniec na hrob Alexandra Dubčeka v Slávičom údolí. Z náhodných návštevníkov cintorína si ho všimol málokto, už vôbec nie kamery. On sa k Dubčekovej ľudskej tvári prihlásil.

V prihláške do komunistickej strany, ktorou ho chcel prezidentský denník znemožniť, túžil budovať socializmus a naprávať jeho chyby. Kde tie lanské snehy sú!

Sociálna demokracia má dnes vážny problém. Málokto sa nazve socialistom, skryje sa to pod akúsi neurčitú nálepku ľavičiar. Čo je pod tým figovým listom? Jeden „ľavičiar“ druhému vypaľuje znamenie, že nie je dostatočným „ľavičiarom“. Nadávajú si tak, že sa v kaviarni aj v koniarni musia držať za bruchá.

„Predajte nám Karlštejn,“ požiadal vraj raz Vladimír Mináč prezidenta Antonína Novotného. Ten sa začudoval – a načo by vám bol? „Aby ste ho vy Česi nemali!“ Údajný autor sa na tom dobre bavil, ocenil zašifrovaný vtip. Netreba prepočítavať, aké veľké šťastie utŕžila naša nová prezidentka. V referende proti Smeru to stačilo na robustné víťazstvo. A teraz už len cestu zopakovať.

Napravo sa sústreďujú mediálne šíky, Ľubomír Galko v dobrom rozmare na chodbách parlamentu hovorí Eugenovi Kordovi: Denník N bude tlačiť Progresívne Slovensko, SME bude tlačiť Spolu – Občianska demokracia vy v Týždni budete tlačiť stranu pána Kisku, a potom to treba dať dohromady a strana SaS bude mať dobrého koaličného partnera. Pekná nezávislá žurnalistika v pevnom objatí s politickými stranami.

Andrej Kiska ohlásil, že nikam neodchádza. Asi mu iné nezostáva. Nepresvedčili ho mecenáši ani poradcovia, keď mal celkom dobre našliapnuté na prezidentský úrad. Vtedy ešte nevedel, že má vysvetľovať pozemky pod Tatrami a účtovníctvo vo firmách. Vyhrávala rodina. Nepochybujme, že rodina je určite na prvom mieste aj pri rozhodnutí nikam neodísť. O Gustávovi Husákovi sa hovorievalo, že nemal na výber: Skončil by v base alebo na čele strany. Polovica národa Kisku posiela domov. On sa spolieha, že je to tá polovica, ktorá voliť nechodí. Postavil sa na čelo opozície, lebo sám vie najlepšie, či mu ide o veľa. A, pravdaže, ešte vyšetrovatelia a sudcovia, ktorí teda vedia, že nikam neodchádza.

My ostatní poznáme iba srdcervúce lúčenie s rodinou, keď manželke a deťom oznámil, že mu hrozí basa. Sedem až dvanásť rokov! Dcérkine slzy a manželkina hrôza v očiach. To, pravdepodobne, rozhodlo a doma dostal zelenú na ďalšiu politickú kariéru. A možno i prerieknutie Zuzany Čaputovej, ešte len kandidátky na prezidentku, že ona byť na mieste Kisku, asi by sa o ďalšie angažmán neusilovala. Ver sebe, v politike nie sú priateľstvá.

A naľavo? Generáli bez vojska stále túžia po ideálnej autentickej ľavici. Sedia na internete, len sa im tak spod prstov práši a štuchajú sa do rebier, až si vyrážajú dych. Kto komu dá lepšiu po papuli, bude víťaz. Vladimír Palko si všimol, že tá nová autentická ľavica západného strihu už má na Slovensku aj svoju peknú tvár. Áno, liberálnu, po inej niet dopytu. Zdá sa.

(Text vyšiel v Pravda.sk 14. 4. 2019)

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter