Kosovo a hľadanie globálnej bezpečnosti

Medzinárodné právo nie je právom prirodzeným, ale je normou vzniknutou z potreby svetového spoločenstva regulovať svoje vzťahy. Ako také priamo reflektuje obdobie svojho vzniku a jeho funkčnosť je úzko zviazaná s rozložením síl, ktoré ho kodifikujú, pretože je výrazom ich rozloženia. Na rozdiel od E. Chmelára (SLOVO č. 7/99, s. 9) sa domnievam, že medzinárodný poriadok sa nemenil na základe diplomatických konferencií, ktorým vojna iba predchádzala, ale najmä na základe vojen, ktorých výsledky kodifikovali medzinárodné konferencie. Platilo to v prípade I. aj II. svetovej vojny. Napríklad Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) je vybudovaná na základe výsledkov II. svetovej vojny, keď víťazné mocnosti – na základe práva víťazov, na seba zobrali rozhodujúcu zodpovednosť za ďalší vývoj sveta. Bol to v čase svojho vzniku adekvátny, funkčný a racionálne vzniknutý nástroj realizácie medzinárodného práva.

Kosovská oslobodzovacia armáda je teroristickou organizáciou. Arafat a Begin boli teroristami, z ktorých sa časom a historickým vývojom stali mierotvorcovia. Terorizmus nie je hlavným produktom fungovania normálnej spoločnosti, ale jej patologickým prejavom. Keď sa stane terorizmus rozhodujúcim, značne rešpektovaným a aj efektívnym nástrojom komunikácie, svedčí to o veľmi zlom fungovaní spoločnosti, pretože len preto mohol byť terorizmus úspešný. Keby Miloševič rokoval s Rugovom nie teraz, ale už pred niekoľkými rokmi, je veľmi pravdepodobné, že problémy v Kosove by mali ďaleko menší rozsah a terorizmus by nezískal takú podporu obyvateľstva. Keďže ale juhoslovanské vedenie seriózne nekomunikovalo so svojimi občanmi albánskej národnosti v Kosove, snažilo sa problémy mocensky potlačiť a nie riešiť, silnel kosovsko-albánsky nacionalizmus a separatizmus.

Som toho názoru, že ani jedna strana konfliktu nemala skutočný záujem nájsť obojstranne prijateľný kompromis, a to aj preto, že ich základné požiadavky boli tak rozdielne, že ich nacionalistická orientácia neumožňovala zhodnúť sa na takýchto kompromisoch. Zo stretu dvoch nacionalizmov veľmi ťažko vzíde rozumné riešenie.

(Celkovo 9 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter