Korupcia vládne svetu

Korupcia je asi taká stará, ako ľudský svet. Už v antickom Ríme bola dôležitým nástrojom mocenského vplyvu, v stredoveku sa ešte viac rozvinula a skutočnou celosvetovou sieťou sa stala príchodom liberalizmu a globalizácie. Ako píše D. Korten – obchodné reťazce vládnu svetu. Ako, keď nevytvárajú vlády? Nuž prostredníctvom úplatkov – tie sa dávajú na rôznych miestach: vládam, jednotlivým politikom, médiám, riaditeľom a zrejme aj zločineckým skupinám.

Prečo by Slovensko malo byť výnimkou? Nie je a ani nebude. Veď bohatnúť je také príjemné!!

korupcia.jpg
Iustrácia: ClipArt

Dnes médiá šíria neoverené „správy“ o vzťahoch politikov, sudcov a prokurátorov s mafiánsky vyzerajúcimi magnátmi. Ešte že ide o malé percento, ostatní sú čistí ako ľalie!!

Slovenské vlády si zvykli korumpovať zahraničných investorov – poskytujú im daňové prázdniny, zo svojho (teda z nášho) budujú infraštruktúru, dávajú im prístupové dary, prípadne aj preberajú dlhy. To sa to dobre podniká. Čo z toho majú členovia vlád? Robia to za úplatok alebo z vlastnej hlúposti? Ako sa menia majetkové pomery politikov a ich rodín? To žiadneho „investigatívca“ nezaujíma, jednoduchšie je prepísať prepisy akýchsi SMS.

Ryba smrdí od hlavy. Ale ak smrdí hlava, ostatok ryby je v poriadku? Určite smrdí tiež, ale občas sa stane, že chytia policajta, ktorý si privlastňoval (kradol) pokuty, alebo lekára, ktorý zobral nejakú stovku od pacienta. To je všetko!

Iný autor, bývalý novinár Nemec Ulfkote popisuje vo svojej knihe, ako si žijú žurnalisti popredných nemeckých médií s pomocou veľkých firiem, ale aj tajných služieb. Tie im dávajú nejaké peniažky, alebo zaplatia konferencie po šírom svete či priamo dovolenky v exotických krajinách. K tomu treba prirátať rôzne zahraničné stáže. Platí to iba v Nemecku, alebo sa iba nenájde odvážny publicista, ktorý by niečo podobné preskúmal a zverejnil aj na Slovensku? Konanie rôznych podivných „konferencií“, behanie po svete, to všetko predsa niekto musí platiť. Podobne ako vznik a existenciu politických strán.

Európska únia pred časom vyslovila požiadavku, aby väčšina obyvateľstva získala aspoň bakalársky stupeň vzdelania. Nuž pred novembrom to bolo asi 17 percent. Dnes sú asi mládenci a devuchy múdrejšie, asi trikrát. Takže získavajú diplomy. Ako? To nikto neskúma. Sem-tam sa na objednávku objaví tvrdenie, že niektorý politik opísal prácu a získal na svoj kúpený plagiát diplom. Nejde náhodou o systém? Je to naozaj iba veľmi ojedinelá náhoda? Internet je plný ponúk na „konzultáciu“ o diplomovke. Následne sa objavujú opísané práce a konzekvencie chýbajú. Ak niekto objaví podvod, tak sa to opraví iným podvodom a ide sa ďalej.

Prestaňme sa tváriť, že korupcia je také cudzie slovo, že mu nikto nerozumie – a čo úplatok? To je slovenské slovo a dosť morálne hnusné.

Politické strany si žijú nad občianskymi pomermi. Schválili si nemorálne platby zo štátneho rozpočtu, ktorý vytvárame my všetci. Následne dostávajú rôzne dary a „dary“. Všimli ste si, že sa objavili bilbordy strán, ktoré ešte neexistovali? To preto, že ovplyvňujú verejnú mienku, ale do sledovanej maximálnej sumy podpory sa nepočítajú, veď strany ešte neexistujú. Niektorí politici sa objavujú na obrazovkách každý deň, pričom omieľajú dookola stále to isté, ide o pokazenú gramofónovú platňu. No ale keď nemajú čo povedať, nič iné nezostáva. Otázkou je, kto zariadi, aby sa s ničím dostávali do éteru? Kto komu a koľko platí? Stále sa omieľa, aká je drahá televízna minutáž a odrazu sa zaprace politickým odpadom. Zadarmo?

Keď už sa objavili tajomné SMS a telefonáty, skúma polícia a justícia aj zmeny majetkových pomerov daných politikov a sudcov aj s ich rodinnými príslušníkmi? Ak nie, tak ide o primitívnu formu politického boja o korytá. Skúma niekto podobné zmeny aj u žurnalistov? Asi nie je vôľa doťahovať obvinenia až do konca. Ale to platí aj v iných rezortoch, napríklad v akademickom školstve.

Podobne by mali byť skúmané akékoľvek náhle zbohatnutia či nákladné dovolenky a nákupy, podobne, ako je to v Nemecku. Nemožno si len tak kúpiť extra drahý mercedes či vilu, (nemeckí) finančníci hneď klopú na dvere a skúmajú pôvod náhleho bohatstva. Nejde o špicľovanie obyvateľstva, ale o snahu zabrániť kriminálnym činom – krádežiam, lúpežiam, korupcii a pod.

Je mi jasné, že na Slovensku nemožno schváliť zákon o povinnosti preukazovania pôvodu majetku politikov ani nikoho iného. Práve podstata zverejnených SMS ukazuje na užitočnosť takéhoto neschválenia. Veď nejde len o službičku kamarátovi, ale čo za to?

Pamätám sa, že pred takými 15 – 20 rokmi nejaká európska agentúra tvrdila, že Slovensko je tretie najskorumpovanejšie v európskom spoločenstve. No už pribudli ďalší adepti, takže budeme na tom lepšie odspodu.

Zmenu nemožno zariadiť žiadnym zákonom, ale otvorenou politikou a tvrdými sankciami – zlodeji nepatria na novinový pranier, ale do basy. Potrebujeme skutočné elity – duchovnú, intelektuálnu, vedeckú, umeleckú, ktoré by zreteľne vyslovili morálne hodnoty, ktorými sa budú občania (vrátane mocných) riadiť. Potom môže nastať nejaká očista. Dovolia to však medzinárodné pomery? Veď mať sa dobre je veľmi príjemné.

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter