Kniháreň
z predvianočnej pošty 2

Eugen Gindl: Za živa v Tramtárii. Diskrétna správa o putovaní v lone Európy | Alexander Halvoník: Generačníci. Prózy z rokov 1990 – 2020 | Michal Havran: Čierna lady nad Ruskom | Leopold Moravčík: Nezbedné príbehy | Míla Mora, Zdeněk Hrabica: Pálivé Mexiko – Idiánkou po moravsku 

gindl.jpegEugen Gindl: Za živa v Tramtárii. Diskrétna správa o putovaní v lone Európy

Kniha autentických postrehov a reportérskych reflexií z putovania, je vsadená do čiastočne fiktívneho príbehu, vybudovaného na základe pôdorysu vari prvého slovenského románu Jozefa Ignáca Bajzu – René mládenca príhody a skúsenosti. René, mladík zo západnej Európy a obstarožný domorodec van Stiphout však putovali po dnešnom Slovensku. Tento prierez jasne dokazuje, že Eugen Gindl myslí v nesmierne širokých súvislostiach, k čomu pridáva aj potrebnú dávku jasnozrivosti – práve to robí z jeho knihy výbornú učebnicu pre všetkých budúcich reportérov, a zároveň dokazuje, že „gindlovská reportáž“ je svojský a nenapodobiteľný žáner, ktorý hovorí vlastnou rečou, vlastnými slovami a sám za seba.
Eugen Gindl sa v knihe snažil „prerozprávať a zjednotiť zážitky z náhodných stretnutí (na tie som sa tešil najviac); z ohlásených stretnutí s ľuďmi, o ktorých som ako novinár písal v 70. a 80. rokoch minulého storočia (s cieľom zistiť, ako prežívajú zmenu života po Nežnej…)“
F. R. & G., 2020, 186 strán 

halvonik.jpgAlexander Halvoník: Generačníci. Prózy z rokov 1990 – 2020
 

Bystrík Šikula: A. Halvoník sa vo svojich prózach prejavil ako bytostne hľadajúci autor, zorientovaný v domácej i svetovej literatúre. Jeho prózy sú pevne zakotvené v slovenských reáliách, no svojím záberom siahajú do hlbších psychických a existenciálnych vrstiev súčasníka. Často využívajú prvky magiky, fantastiky, absurdity či hororu.  Všetky sú poznačené iróniou, ktorá ich textom dodáva všeobecnejšie vyznenie. Majú pevnú štruktúru s presne vypointovaným príbehom. Ich hrdinami sú ľudia hľadajúci svoje miesto v spoločnosti a súčasnom svete, ale zároveň pohŕdajúci konvenciami a deformáciami. V tomto zmysle majú silný etický náboj a apelatívny pohľad na slovenskú skutočnosť vrátane sociálnej a politickej, ako aj na vzťah k filozofickým a transcedentálnym súvislostiam súčasného sveta.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2020, 200 strán

havran_lady.jpgMichal Havran: Čierna lady nad Ruskom

Prvý máj roku 1960 sa stal pre Francisa Garyho Powersa, poručíka americkej tajnej služby CIA, osudným. Ako pilot, na ten čas technologicky najvyspelejšieho špionážneho lietadla známeho pod skratkou U-2, zverenú úlohu nesplnil. Po štarte z vojenskej základne v pakistanskom Pešavári mal preletieť nad celým územím Sovietskeho zväzu a po celý čas fotografovať z veľkej výšky možné vojenské základne veľkej krajiny a pristáť až na vojenskej základni NATO v Nórsku. Jeho lietadlo však vo výške devätnástich kilometrov nad uralským mestom Sverdlovsk /dnes Jekaterinburg/ zostrelili dve sovietske rakety SAM. S tým v centrále CIA na čele s vtedajším riaditeľom, zúrivým antikomunistom Allenom Dullesom málokto rátal. A ak aj, „riešenie“ malo byť jednoduché… Pilot spácha samovraždu. Nesmie sa dostať do rúk sovietskych orgánov. Príkaz nevykonal.
Autor sa v knihe sústredil nielen na príbeh amerického pilota, ale aj na súboj dvoch leteckých konštruktérov, Johnstona a Korovľova. Ten prvý vymyslel projekt lietadla U-2 a druhý raketu SAM. Udalosť sa odohrávala v ťažkých časoch studenej vojny a na dlhé obdobia zhoršila americko-sovietske vzťahy, ktoré sa po návšteve Nikitu Chruščova v USA začali zlepšovať. Riaditeľ tajnej služby CIA, Allen Dulles celý projekt pripravoval za chrbtom samotného prezidenta Dwighta Eisenhowera…
Marenčin PT, 2020, 240 strán 

moravcik_nezbedne.jpgLeopold Moravčík: Nezbedné príbehy
 

Už pri prečítaní názvu si niektorí dajú otázku, či ide o skutočné príbehy, alebo o autorov výmysel. Vyšetrovateľ by povedal, „prípady sa stali“. Možno iným osobám, ako autor uvádza, možno v inom čase, ale v každom prípade sa udiali v obci, do ktorej sú zasadené. Niektoré sa zachovali vďaka ústnemu podaniu z generácie na generáciu, iné si pamätajú ešte terajší starší obyvatelia Lúčok.
Leopold Moravčík, ktorý má vo svojom publicistickom a knižnom portfóliu takmer celý svet, sa nie prvý raz vracia do svojich rodných Lúčok. Ako píše, dvanásť príbehov tejto knihy napovedá, že ich obyvatelia neboli suchári, striktne sa pridŕžajúci zákonov, starých zvyklostí a Desatora, ale často konali bez ohľadu na možné následky.
Perfekt 2020, 136 strán

mexiko.jpgMíla Mora, Zdeněk Hrabica: „Pálivé Mexiko – Idiánkou po moravsku“
 

Absolventka Gymnázia v Uničově a pražské Vysoké školy chemicko-technologické Miloslava Mora-Axmannová z hanáckých  Troubelic se po studiích několik let věnovala vědeckému výzkumu a byla ve spojení s celým širým světem. Díky klikání po internetu a jazykovým předpokladům nakonec padla do náruče vysokoškolskému pedagogovi a stavaři jménem José Mora Ruacho. Provdala se do mexické Čivavy, narodili se jí s Josém tři Indiáni a do mexického prostředí se zcela domestikovala. Neuvěřitelné příběhy, směsici zážitků ze dvaceti let života v daleké zemi svěřila svým srdcem a také svou křesťanskou duší spolu se svým příbuzným, publicistou Zdeňkem Hrabicou do neskutečně zajímavé a poutavé knihy.
Obsah knihy je prosycen moudrostí dávných kultur a zvyklostmi tamních domorodců. Jistě ji přivítají i milovníci kuchařského umění, kteří se budou inspirovat gastronomickou  přílohou  z mexické  kuchyně. Třešničkou na dortu jsou knize barevné celostránkové ilustrace malířky, Čechoaustralanky Svatavy Niall-Opletalové žijící v australském městě Castlemaine.
Mostex – Export – Import, Dr. Josef Stanislav, 1/2021

(Celkovo 11 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter