David Harvey: Záhada kapitálu. Prežije kapitalismus svou poslednou krizi? | Marek Hrubec a kol.: Etika sociálních konfliktů | Michael Morris: Co nesmíte vědět! | Laurence Rees: Nacisti. Varovanie dejín | Sam Gindin a Leo Panitch: The Making of Global Capitalism. | Slavoj Žižek: The Year of Dreaming Dangerously | Frederick C. Harris: The Price of the Ticket Barack Obama and Rise and Decline of Blacks Politik
David Harvey: Záhada kapitálu. Prežije kapitalismus svou poslednou krizi?
Světově uznávaný teoretik, myslitel a sociální vědec David Harvey, považovaný za jednoho z nejpronikavějších analytiků a kritiků vývoje kapitalismu, se ve své knize Záhada kapitálu zamýšlí nad povahou krizí kapitalistického systému, které tento model společenského uspořádání provázejí od samotného počátku, jakož i nad charakterem systémové krize, kterou svět prochází v těchto letech. Jestliže platí, že kapitalismus si se svými krizemi dosud vždy poradil, zároveň je pravdou, že si to vždy vyžádalo určitou cenu. Kapitalismus navíc nikdy nedokázal vyřešit svůj základní problém, exponenciální akumulaci kapitálu, jen jej vždy odsunul do budoucna a převedl do jiné hospodářské sféry či geografických míst. Totéž platí i dnes. Vzhledem ke globalizaci je ovšem aktuální situace vyostřenější než kdykoli v minulosti a kapitalismus dnešní turbulence přežít nemusí. Klíčovou otázkou je, zda budou ochotny zaplatit vysokou cenu za jeho přežití nebo se účinně vzepřou obrovské skupiny lidí, které mají nést tíži takového řešení – střední a nižší třídy, zastoupené v různých poměrech a žijící různými způsoby v jádrových zemích kapitalismu, na semiperiférii i periférii. Jejich živelný odpor ovšem musí dostat politický výraz, což je při současném úpadku levice velmi obtížné. Má-li se levice opět vzchopit, musí se vyrovnat politickým představitelům kapitálu co do jejich schopnosti působit ve všech sférách aktivity, pružně přecházet z jedné do druhé a přicházet s tvořivými nápady. Analýze těchto jejich schopností, toho, co „dělá“ kapitál, je věnována značná část knihy. Harveyova Záhada kapitálu je zároveň také hlasitou výzvou k odmítnutí levicového doktrinářství.
Profesor David Harvey (nar. roku 1935 v Anglii) patří k těm světově uznávaným sociálním vědcům, jejichž dílo zasahuje do řady oborů. Svým původním zaměřením byl Harvey politickým geografem a antropologem. Od 70. let napsal řadu významných prací o sociologii města a urbanistice. Mimořádný ohlas získala jeho analýza a kritika postmodernismu v knize Situace postmoderny z roku 1990, v níž se na solidním filozofickém základě zkoumá tento jev v rovině kulturní, sociální, ekonomické i politické. Je také autorem významných historickopolitických studií (Nový imperialismus, 2003; Stručné dějiny neoliberalismu, 2005 aj.).
Rybka Publisher, společné vydání se Sdružením pro levicovou teorii SOK, 2012, 264 strán
Marek Hrubec a kol.: Etika sociálních konfliktů. Axel Honneth a kritická teorie uznání
Jaké příčiny a důvody vedou k sociálním konfliktům? Jaké zneuznání považují lidé za natolik nepřijatelné, aby se do řešení sociálních konfliktů aktivně zapojili? Jaká morální očekávání o sociální spravedlnosti musejí být zklamána, aby se lidé cítili zneuznaní? Jak tyto nespravedlnosti a patologie odstranit? Kniha předkládá filosoficky a sociálněvědně zaměřené analýzy současných sociálních konfliktů, rozvíjí přístupy kritických teoretiků společnosti k řešení problematiky sociálně-ekonomických, politických a kulturních nespravedlností a formuluje alternativy ke stávajícímu společenskému uspořádání. Své otázky a odpovědi autoři – Marek Hrubec, Michal Pullmann, Ondřej Lánský a Ondřej Štěch – formulují v přímé návaznosti na předního představitele současné kritické teorie společnosti Axela Honnetha.
Filosofia, 2012, 266 strán
Michael Morris: Co nesmíte vědět! – Celý západní svět patří jen několika rodinám a nyní chtějí zbytek
Malá skupinka privátních bankéřů vládne ze zákulisí světu. Ovládají nejen FED nebo ECB ale i nadstátní organizace OSN, Světovou banku, Mezinárodní měnový fond anebo BIZ. Manipulují ceny zlata i stříbra, naprogramovali krizi nemovitostí i bankovního sektoru a cíleně řídí svět na pokraj propasti. Již staletým cílem této peněžní elity je vláda nad světem alias nový světový řád! Žádná oběť není tak velká aby jej zastavila. Úplně veřejně plánují kromě jiného, dle jejich názoru, nutnou redukci obyvatel naší planety.
Michael Morris vysvětluje neobyčejně jednoduchým a srozumitelným stylem fungování bankovního a finančního systému, jak a proč vzniká inflace a jak se ji dá zabránit. Kromě toho píše jmenovitě o lidech v pozadí, kdo vlastně, včetně nejrůznějších politiků a medií, řídí náš svět. Pochopí-li to někdo v celistvosti, otevřou se mu/jí okamžitě oči!
„Již více než dvě stě let kolabuje v pravidelných intervalech hospodářství, neboť to tak někdo plánuje a chce. Přesně naprogramovaný je i nadcházející burzovní krach – a ten je tu zanedlouho. Tento kolaps přeorganizuje peníze a tím i moc zdola nahoru… Znovu a znovu se necháme nachytat na stejný a starý trik jen proto, že pouze několik lidí chápe jak funguje náš globální finanční systém. Je tak komplikovaný, že mu jen sotva někdo rozumí a za tím je záměr. Ve skutečnosti je však velice jednoduchý!“
Autor odhaluje, tak jako nikdo před ním, propletení aktuálních firem nejmocnějších bankéřských rodin naší planety, koncept Mezinárodního měnového fondu o výživě obyvatelstva a alternativní řešení v hospodářské i sociální oblasti.
Anch-books, 2012, 392 strán
Laurence Rees: Nacisti. Varovanie dejín
Uznávaný spisovateľ a tvorca televíznych dokumentov Laurence Rees v priebehu uplynulých šestnástich rokov interviewoval množstvo bývalých nacistov a jeho jedinečný vhľad do psychiky nacistov a vnútorných súvislostí druhej svetovej vojny mu vyslúžil nebývalé ocenenie.
V nadväznosti na úspech Reesovho bestselleru Osvienčim toto podstatne upravené a aktualizované vydanie knihy Nacisti s podtitulom Varovanie dejín prináša silný a pútavý príbeh vzostupu a pádu tretej ríše. Dielo sa opiera o pozoruhodné svedectvá o živote v Hitlerovom štáte, vyrozprávané je slovami ľudí, ktorí na rôznych spoločenských stupňoch zakúsili nacistický režim. Rozsiahla nová časť o nacisticko-sovietskom pakte (pôvodne z Reesovej Vojny storočia) mrazivým spôsobom odhaľuje nacistickú mentalitu, ako sa prejavila počas najkrvavejšieho konfliktu ľudských dejín.
Televízny dokumentárny seriál Nacisti – . Varovanie dejín, ktorý si získal povesť jedného z najväčších výdobytkov tohto žánru na svete, dostal viacero prestížnych ohodnotení vrátane cien Britskej asociácie filmovej a televíznej tvorby BAFTA a Medzinárodnej dokumentaristickej asociácie IDA. Sprievodná kniha tohto seriálu novátorsky rozširuje naše chápanie nacistického režimu a vyslúžila si pochvalu ako „prienik do podstaty najznepokojujúcejších a najefemérnejších súčastí nemeckej otázky pred druhou svetovou vojnou i počas nej.“ Dramatický , občas až neuveriteľný príbeh, ktorý sa pred čitateľom rozvíja na stranách tejto knihy, sa mu nadlho vryje do pamäti.
Ikar, 2012, 376 strán
Sam Gindin a Leo Panitch: The Making of Global Capitalism. The Political Economy of Americam Empire
Prelomová úvaha o úlohe USA v globálnom kapitalizme. Leo Panitch a Sam Gindin vo svojej prelomovej práci demonštrujú blízky vzťah medzi moderným kapitalizmom a americkým štátom, vrátane jeho úlohy „neoficiálneho impéria“ propagujúceho voľný obchod a pohyb kapitálu. Autori prostredníctvom historickej analýzy ukazujú, ako Spojené štáty v minulosti riadili zmeny organizácie v iných štátoch v prospech voľného trhu a manažovali čoraz častejšie finančné krízy.
The Making of Global Capitalism analyzuje jednu z prvých veľkých ekonomických kríz 21. storočia. Práca sa snaží identifikovať centrálnu úlohu sociálnych konfliktov, ktoré sa objavujú skôr v rámci štátov než medzi nimi.
Verso, október 2012, 464 strán
Slavoj Žižek: The Year of Dreaming Dangerously
Renomovaný filozof odhaľuje a predostiera možnosť utopistickej budúcnosti, ktorej ideový základ tvorí rastúci počet sociálnych protestov po celom svete.
Rok 2011 nazýva rokom nebezpečného rojčenia, pretože v roku 2011 zasiahla svet séria otrasov. Zatiaľ čo protestujúci v New Yorku, Káhire, Londýne a v Aténach vyšli do ulíc v snahe o emancipáciu, obskúrne deštruktívne fantázie inšpirovali svetových rasových populistov na miestach tak od seba vzdialených, ako je Maďarsko a Arizona, a dosiahli svoje hrôzostrašné zavŕšenie v činoch masového vraha Andersa Breivika.
Skrytá práca nespokojnosti bude pokračovať. Hnev rastie a budú nasledovať nové vlny nepokojov a vzbúr. Prečo? Udalosti roka 2011 predznamenávajú novú politickú realitu. Sú to obmedzené, skreslené a niekedy dokonca prevrátené utopistickej budúcnosti ukrytej v prítomnosti.
Verso, október 2012, 142 strán
Frederick C. Harris: The Price of the Ticket Barack Obama and Rise and Decline of Blacks Politik
Frederick C. Harris dáva vo svojej knihe The Price of the Ticket Obamovu kariéru do kontextu desaťročí černošského aktivizmu a ukazuje, ako jeho zvolenie za prezidenta poškodilo toto hnutie, ktoré jeho zvolenie umožnilo. Jeho cesta k prezidentskému úradu sa začala hneď po novelizácii volebného zákona v roku 1965 (1965 Voting Rights Act), kedy černošskí lídri začali diskutovať o stratégiách, ktoré by im umožnili vyťažiť maximum z nového prístupu k hlasovacím urnám.
Obama sa dokázal jasne dištancovať od starších rasovo uvedomelých černošských lídrov, akými boli Al Sharpton a Jesse Jackson, aj keď, ako píše Harris, za veľa vďačí práve Jacksonovej prezidentskej kampani. Obamovi jeho prístup nepochybne pomohol získať priazeň aj medzi bielymi, ale Harris považuje dôsledky tohto prístupu za znepokojujúce. Sociálne problémy, na ktoré sa zameriavala staršia generácia černošských politikov, ako boli napríklad rasová nerovnosť v príjmoch a vo vzdelaní, vysoká miera nezamestnanosti, veľký počet nakazených vírusom HIV v černošských komunitách, stále pretrvávajú. Iróniou je, že Obamovo zvolenie do prezidentského kresla tieto problémy marginalizovalo a odbojnosť hnutia za ľudské práva sa pomaly vytráca z pamäti.
Autor patrí medzi špičku amerických odborníkov na rasové problémy a politiku. The Price of the Ticket mení doterajší pohľad na vzostup Baracka Obamu a úpadok politiky priamo zameranej na riešenie rasových nerovností.
Oxford University Press, máj 2012, 232 strán
Dovozcom zahraničných publikácií je www.megabooks.sk/