Kniháreň – september 2017/2

Helena Pažurová: Jegorovova partizánska brigáda | Jean Hatzfeld: Stratégia antilop | Tim Marshall: V zajatí geografie. Desať máp, ktoré vám povedia všetko, čo chcete vedieť o globálnej politike | Pavol Vitek: Po koľajniciach do hlbín Ruska. Transsibírska magistrála

pazurova_jegorov.jpgHelena Pažurová: Jegorovova partizánska brigáda

Nová kniha už overenej autorky literatúry faktu Heleny Pažurovej sa opäť vracia k problematike spracovania témy partizánske hnutia v rokoch druhej svetovej vojny na Slovensku. Tentoraz – po nedávnom spracovaní partizánskej brigády Čapajev na východnom Slovensku – siahla po drobnokresbe jednej z najväčších a historicky najvýznamnejších partizánskych jednotiek na povstaleckom strednom Slovensku, po brigáde vedenej kapitánom Červenej armády A. S. Jegorovom. Publikácia Jegorovova partizánska brigáda plasticky mapuje vznikanie a tvorenie základov budúcej brigády v lete 1944 ešte pred SNP, jej výraznú účasť v povstaleckých bojoch o Telgárt či o Turiec, obranu Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, až po neľahké prežívanie v horách v zime 1944/1945. Nechýba ani profil veliteľa brigády, grafické znázornenia štruktúry brigády či desiatky jedinečných dobových fotografií na kriedovom papieri.
Múzeum SNP, 2017, 156 strán

 

strategia-antilop.jpg

Jean Hatzfeld: Stratégia antilop

Jean Hatzfeld napísal o rwandskej genocíde tri silné knihy. Stratégia antilop je treťou z nich. Vracia sa v nej na miesta, na ktorých sa odohrala jedna z najväčších a najkrvavejších genocíd dvadsiateho storočia. Stretáva ľudí z oboch táborov, rozpráva sa s nimi a snaží sa zistiť, ako po týchto krvavých jatkách dokážu vedľa seba Hutuovia a Tutsiovia ďalej žiť ako susedia. Je možné odpustiť? Je možné oklamať vlastnú pamäť a na všetko zabudnúť? To sú otázky, ktoré si kladie Jean Hatzfeld, ktorý prichádza do Rwandy vtedy, keď o ňu už celý svet stratil záujem.
Absynt, 30. 9. 2017, 256 strán
 

 

tim_marshall_v_zajati_geografie.jpg

Tim Marshall: V zajatí geografie

Desať máp, ktoré vám povedia všetko, čo chcete vedieť o globálnej politike
 

Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o súčasnom svete. Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov. Ich rozhodnutia sú limitované pohoriami, riekami, púšťami aj oceánmi. Ak sa ste sa pýtali, prečo je Putin posadnutý Krymom, prečo boli Spojené štáty predurčené stať sa svetovou veľmocou, alebo čo stojí za čínskou expanziou, máte v rukách tú správnu knihu. V desiatich kapitolách (venovaných Rusku, Číne, Spojeným štátom, Európe, Afrike, Blízkemu východu, Indii a Pakistanu, Japonsku a Kórei, Latinskej Amerike a Arktíde) sa autor pozerá na minulosť, súčasnosť a budúcnosť s použitím máp, úvah a príležitostne aj osobných skúseností. Ponúka pohľad na najdôležitejšie okolnosti, ktoré ovplyvňujú svetové dejiny.
Premedia, 2017, 248 strán

vitek_magistrala.jpgPavol Vitek: Po koľajniciach do hlbín Ruska. Transsibírska magistrála
 

Autor opisuje svoju 9 500 kilometrov dlhú púť po najdlhšej železnici sveta – Transsibírskej magistrále. Prešiel cez dva svetadiely, naprieč siedmimi časovými pásmami, stretol a zoznámil sa s mnohými miestnymi ľuďmi s ich životmi a s udalosťami ktoré sa na týchto miestach odohrali. Kniha ponúka množstvo hodnotných fotografii, ktoré sa autorovi podarilo počas cesty zachytiť. Takisto pre prípadných záujemcov o cestovanie podáva mnoho informácii, ako sa na cestu po Transsibírskej magistrále pripraviť.
Georg, 2017, 224 strán

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter