Eva Fordinálová: Odklínanie Vajanského. K 100. výročiu úmrtia | Roman Kanda a kol.: Podzim postmodernismu. Teoretické výzvy současnosti | Milan Čáky: Politický a štátotvorný význam veľkomoravskej a cyrilo-metodskej tradície | Oleg Suša, Richard Sťahel: Environmentální devastace a sociální destrukce
Eva Fordinálová: Odklínanie Vajanského. K 100. výročiu úmrtia
Autorka po rozsiahlom bádaní národného obrodenia zamerala obsah vedeckého skúmania na tvorbu významného slovenského spisovateľa a politika Svetozára Hurbana Vajanského pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia. Nový pohľad na jeho celoživotné dielo považuje prof. E. Fordinálová za isté „odkliatie“ tejto osobnosti a splatenie dlhu odbornej verejnosti voči Vajanskému. Autorka otvára svoju prácu vyznaním: Vajanského dielo ju oslovilo už v ranej mladosti, i cez Záhorie, z ktorého obaja pochádzajú, a dlho čakala na literárno-bádateľské dielo, ktoré by komplexne poňalo autora, až napokon prijala výzvu a pustila sa do práce. E. Fordinálová nepredstavuje Vajanského len ako zakladateľa slovenského spoločenského románu, ale aj ako ideológa, najvýraznejšiu osobnosť vtedajšieho politického diania, ktorá pociťovala zodpovednosť za určovanie stratégie a taktiky v obrannom národnom zápase v čase eskalujúcej maďarizácie. Jadro vedeckej práce prirodzene tvorí široko koncipovaný analytický prierez tvorbou s bohatou konfrontáciou s prácami iných literárnych vedcov. Autorka dospeje k stručnému záveru, že poznaním Vajanského spoznávame seba samých.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016, 224 strán
Roman Kanda a kol.: Podzim postmodernismu. Teoretické výzvy současnosti
Kniha má za cíl představit současný stav české diskuse o postmodernismu chápaného jako kulturní model, jenž zahrnuje aspekt filosofický, politologický, sociologický, estetický. Je určena čtenářům ze všech uvedených oborů, ale rovněž široké veřejnosti. Hlavním referenčním bodem je kniha Cesty z postmodernismu Michaela Hausera (Filosofia 2012), jíž se zabývá většina textů předkládané publikace, ať už z hlediska dalšího rozvíjení jednotlivých koncepcí nebo z hlediska polemického. Mezi přispěvateli jsou přední čeští teoretikové na dané téma, politologové, teoretici umění, nebo historikové idejí a další odborníci: Václav Bělohradský, Jarosalav Fiala, Michael Hauser, Roman Kanda, Petr Kužel, Jiří Pechar, Martin Z. Pokorný, Petr Pola, Jakub Stejskal, Oleg Suša, Martin Škabraha – a zo slovenských autorov Jozef Lysý.
Filosofia, 2016, 316 strán
Obsah knihy, Úvod, Summary
Milan Čáky: Politický a štátotvorný význam veľkomoravskej a cyrilo-metodskej tradície
Autor na základe historických dokumentov sa zaoberá vznikom oboch tradícií v našich národných dejinách. Ukazuje na ich vývoj po zániku Veľkej Moravy, ich charakter v období stredoveku a význam pri vzniku novodobého slovenského národa. Analyzuje ich poslanie v období memorandovom, pri vzniku Československa i v období socializmu. Zdôrazňuje, že obe tradície boli významnou oporou vzniku slovenskej štátnosti v roku 1993. Publikáciu recenzovali prof. Jaroslav Straka, prof. Svetozár Krno a prof. Ryszard Czarny z univerzity v Kielcach v Poľsku.
Nakladateľstvo Knowler, Brno, 2016, 325 strán
Oleg Suša, Richard Sťahel: Environmentální devastace a sociální destrukce
Cílem knihy je identifikovat hlavní aspekty environmentální devastace a sociální destrukce a načrtnout možnosti jejich reflexe a východisek z těchto procesů. Publikace ukazuje, že 20. století bylo pro vývoj lidstva v mnohém přelomové. Bylo stoletím bezprecedentního rozvoje i destrukce, prudkého růstu lidské populace, její životní úrovně, ale i stoletím obrovského rozsahu masového vraždění, vykořisťování a devastace životního prostředí. Globalizace mnohé tyto procesy od konce 20. století ještě více urychlila a znásobila jejich dopady na celoplanetární sociální a životní prostředí. Zatímco většina analýz řeší sociální a ekologické otázky izolovaně, tato kniha originálním způsobem vysvětluje vzájemnou podmíněnost a provázanost procesů sociální destrukce a environmentální devastace. Je výsledkem spolupráce dvou významných autorů z České a Slovenské republiky.
Filosofia, 2016, 258 strán