Kniháreň – august 2015

Leopold Moravčík: Sprisahanie proti konšpiráciám | Martin Solík (ed.) Rozpory a alternativy globálního kapitalismu. Polemika | Jodi Deanová: Slast a politika. Žižkova politická teorie | Pápež František: Táto ekonomika zabíja | Paul Mason: PostCapitalism. A Guide to Our Future

l._m.spisahanie.jpgLeopold Moravčík: Sprisahanie proti konšpiráciám

Leopold Moravčík dokončil svoju ďalšiu, v poradí už ôsmu knihu a nazval ju Sprisahanie proti konšpiráciám. Ako napovedá už samotný názov, venuje sa v nej takým pálčivým témam, ako sú tajné spoločnosti v minulosti i súčasnosti, kde zaradil popri  slobodomurároch aj scientologickú cirkev, Trilaterálnu komisiu či Bilderberg. Autor poukazuje na ešte stále citeľné následky mccarthizmu v USA, ktorý označil ako novodobý hon na čarodejnice. Hľadá súvislosti v rozličných časovo odlišných prípadoch, akým bol výbuch vojnovej lode Maine, potopenie Lusitanie, japonský nálet na Pearl Harbor, incident v Tonkinskom zálive a teroristický útok na WTC v New Yorku a Pentagón vo Washingtone. Neobchádza ani problematiku doteraz utajovanej operácie Splinter Factor, záhady okolo atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho či prípad letu KAL-007 a s tým súvisiacu operáciu Nortwoods, ktorá nadobúda na aktuálnosti v súvislosti so zostrelením civilného dopravného lietadla nad Ukrajinou. Cez početné farebné revolúcie vo svete, udalosti 17. novembra 1989 a záhadnú smrť Božieho bankára privádza autor čitateľa k tomu, aby si všimol aktuálny sústredený a zrejme aj organizovaný útok na konšpiračné teórie ako také, bez ohľadu na to, či sa týkajú vyslovených nezmyslov alebo opodstatnených úvah a obáv. Mnohé konšpiračné teórie totiž často vznikajú ako následok aktivít vlád a organizácií, keď nemajú v sebe odvahu priznať verejne svoje skutočné úmysly, vlastné omyly a zlyhania.

Kniha Sprisahanie proti konšpiráciám, ktorá vychádza vo vydavateľstve Perfekt, sa objaví na pultoch kníhkupectiev už čoskoro a jej oficiálne uvedenie do života bude 30. septembra 2015 v Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave o 17. hodine.

rozpory_a_alternativy.jpgMartin Solík (ed.) Rozpory a alternativy globálního kapitalismu. Polemika
 

Kniha se zabývá tématem sociálních, ekonomických a politických rozporů globálního kapitalismu. Věnuje se zneuznání různých sociálních skupin, analyzuje jejich úsilí o spravedlnost a odkrývá nové společenské alternativy. Obsahuje polemiku s liberálním a neoliberálním stanoviskem. Diskuse navazuje na kritickou teorii globální společnosti a politiky, kterou formuloval Marek Hrubec. Kniha je určena jak čtenářům zajímajícím se o filosofii, politologii, sociologii a globální studia, tak i dalším zájemcům o současné společenské konflikty.

Ľuboš Blaha na FB: Z Prahy mi prišla nová knižka Rozpory a alternatívy globálneho kapitalizmu, v ktorej sa zvádza polemika o liberalizme, marxizme a kritickej teórii. Kľúčový priestor je venovaný dielu môjho kamaráta, známeho českého ľavicového filozofa Marka Hrubca, z ktorého filozofickým dielom polemizujem (ono to tak vo filozofii býva, že hoci sa ako ľavičiari politicky zhodnete na 99 % vecí, v analytickej rovine máte stovky dôvodov na dobrú polemiku). Asi nemá zmysel snažiť sa to preložiť do ľudskejšej reči: Markovu kritickú teóriu kritizujem z pozícií, ktoré sú typické pre rawlsiánsky egalitarizmus a pefferovský analytický marxizmus (radikálne sociálne interpretácie liberalizmu a kantovské čítanie Marxa), on zasa odpovedá z pozícií honnethovskej kritickej teórie a vlastnej koncepcie uznania (viac Hegla, viac Cohena, viac frankfurtskej školy). Do diskusie o Markovej teórii uznania sa zapojilo viacero významných filozofov, vrátane Michaela Hausera či Laca Hohoša…
Filosofia, Věda, 5. 8. 2015, 304 strán

slast_a_politika.jpgJodi Deanová: Slast a politika. Žižkova politická teorie

Kniha představuje první ucelenou interpretaci politického myšlení Slavoje Žižka. Vytváří jednotící výkladovou linii, která vytýká nejdůležitější momenty Žižkovy politické teorie, jež jsou rozptýlené v jeho početných knihách o filosofii, psychoanalýze, politice, masové kultuře. Nakolik je to možné, pokouší se autorka vyhnout lacanovské terminologii a látku podat srozumitelným způsobem.

Michael Augustín:  Ide svojím spôsobom o hrdinský počin a priekopnícku knižku, lebo autorka dokázala zhrnúť systematicky Žižkove glosovanie a množstvo úvah roztratených v jeho bohatej publikačnej činnosti.
Filosofia, 2014, 248 strán

papez_fratisek_tato_ekonomika_zabija_300_grande.jpg
Pápež František: Táto ekonomika zabíja. Po prvý raz publikované myšlienky pápeža Františka o ekonomike

Stačilo niekoľko viet, ktoré pápež povedal proti „ekonomike, ktorá zabíja“, aby ho označili za marxistu. Že autormi istých komentárov sú vydavatelia finančných denníkov alebo predstavitelia niektorých pravicových hnutí, pravdepodobne nikoho neprekvapuje. Oveľa prekvapujúcejšie je, že s nimi súhlasí aj časť katolíckeho sveta. O sociálnej nerovnosti a o chudobných je dovolené hovoriť iba pod podmienkou, že sa tak deje zriedka. A predovšetkým že sa nekritizuje systém, ktorý vraj predstavuje najlepší z možných svetov, lebo ako učia „správne“ teórie, čím viac budú bohatnúť bohatí, tým lepšie sa bude žiť chudobným. V skutočnosti tento systém nefunguje a dnes ho spochybňuje pápež, ktorý navrhuje, aby sa uvažovalo o vzťahu medzi ekonomikou a evanjeliom.

Andrea Tornielli a Giacomo Galeazzi, medzinárodne uznávaní vatikanisti, novinári denníka La Stampa a webovej stránky Vatican Insider, v knihe poukazujú na to, že základom uvažovania pápeža Františka je evanjeliová radikálnosť cirkevných otcov.
Fortuna Libri 2015, 248 strán

paul_mason.jpgPaul Mason: PostCapitalism. A Guide to Our Future
 

Over the past two centuries or so, capitalism has undergone continual change – economic cycles that lurch from boom to bust – and has always emerged transformed and strengthened. Surveying this turbulent history, Paul Mason wonders whether today we are on the brink of a change so big, so profound, that this time capitalism itself, the immensely complex system by which entire societies function, has reached its limits and is changing into something wholly new.

At the heart of this change is information technology: a revolution that, as Mason shows, has the potential to reshape utterly our familiar notions of work, production and value; and to destroy an economy based on markets and private ownership – in fact, he contends, it is already doing so. Almost unnoticed, in the niches and hollows of the market system, whole swathes of economic life are changing.. Goods and services that no longer respond to the dictates of neoliberalism are appearing, from parallel currencies and time banks, to cooperatives and self-managed online spaces. Vast numbers of people are changing their behaviour, discovering new forms of ownership, lending and doing business that are distinct from, and contrary to, the current system of state-backed corporate capitalism.

In this groundbreaking book Mason shows how, from the ashes of the recent financial crisis, we have the chance to create a more socially just and sustainable global economy. Moving beyond capitalism, he shows, is no longer a utopian dream. This is the first time in human history in which, equipped with an understanding of what is happening around us, we can predict and shape, rather than simply react to, seismic change.
Allen Lane, 30. júl 2015, 368 strán

Ukážka z Britských listov:  Paul Mason: Kapitalismus končí

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter