Kniháreň 2021 – september

Pavol Fabián: Defekty slovenskej politiky. Kronika jedného roka s pandémiou | Ivan Kamenec: Jozef Tiso. Tragédia politika, kňaza a človeka | Jaromír Slušný: Procesy | Karel Pacner: Vyzvědačky bez závoje. Ženy ve službách západní i rudé špionáže | Kennan George Frost: Z Prahy po Mnichovu. Diplomatické zprávy 1938 – 1940

defekty-slovenskej-politiky-fabian.jpgPavol Fabián: Defekty slovenskej politiky. Kronika jedného roka s pandémiou

Ak ste priaznivcami katastrofickej literatúry, tak si určite prídete pri čítaní  knihy Defekty slovenskej politiky. Vlasy vám budú stávať dupkom, rozum sa bude zastavovať nad faktami a udalosťami, ktorých sme všetci boli účastníkmi počas uplynulých zhruba 500 dní.
Autor zosumarizoval sled často bizarných, ale aj tragických udalostí počas epidémie spojenej s vírusom SARS-CoV-2. Tak ako sa prejavovali v slovenskej spoločnosti a zvlášť v slovenskej politike. Jednotlivé kapitoly podávajú plastický obraz genézy epidémie, pripomínajú zložitý proces hľadania možností prevencie a liečenia. Ale hlavne ukazujú činy tých, ktorí mali konať, a nie sa predvádzať v médiách.
Takmer všetci sme to prežili na vlastnej koži (okrem nešťastných 10 000 obetí), a je načase pýtať sa PREČO? Kto je vinný, kto nesie morálnu i právnu zodpovednosť? Ako sám autor píše, po bitke sú na sociálnych médiách tisíce generálov, ale nik nemôže poprieť, že neslávnym hrdinom sa stal Igor Matovič a jeho politická garnitúra.
Zapísali sa do histórie, ale inak ako si predstavovali. Na pozadí tragédie sa stali hercami frašky, ktorej donkichotským symbolom je testovacia tyčinka do nosa.
Kniha je o tom aby sme nezabudli. Aby nás v budúcnosti opäť „neopili rožkom“, keď budeme rozhodovať o budúcnosti Slovenska.
Torden 2021, 225 strán 

ivan_kamenec_jozef_tiso.jpgIvan Kamenec: Jozef Tiso. Tragédia politika, kňaza a človeka

Kňaz, ktorý neposlúchal Vatikán, politik, ktorý bojoval s radikálmi vo vlastnej strane, človek, ktorý sa stal protirečivým symbolom celej éry. Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso dodnes rozdeľuje spoločnosť aj historikov.
Radikálne krídlo využívalo a neraz i zneužívalo Tisovu pasivitu a „politiku menšieho zla“ na presadzovanie vlastných plánov, koncepcií i osobných ambícií. Prezidentovi však prenechávali plnú politickú zodpovednosť aj za svoje vlastné činy. Vedome či nevedome z neho začali vytvárať budúceho martýra.
Otázkou podľa autora ostáva, či si introvertný Tiso uvedomoval svoj postup na piedestál nedotknuteľnej autority, no tým aj absolútnej zodpovednosti, a vlastne politickej i ľudskej osamotenosti. Na konci svojho prezidentského obdobia nemal už vo vládnom tábore ani vážneho súpera, ani rovnocenného partnera. Bol vlastne jedinou integrujúcou osobnosťou zanikajúceho štátu. Zostal sám s obrovským bremenom politickej a morálnej zodpovednosti.
Premedia 26. 8. 2021, 200 strán

slusny_procesy.jpgJaromír Slušný: Procesy

Kniha Jaromíra Slušného poutavým způsobem přibližuje čtenářům známé i méně známé politické procesy konané na území Československa, a to jak během obou totalitních režimů, nacistického i komunistického, tak v období poválečném – v době tzv. třetí republiky. Autor čerpá z celé řady pramenů a dokumentů a vytváří ucelené a mnohdy objevné portréty konkrétních historických osobností – ať jde o Julia Fučíka, K. H. Franka, Miladu Horákovou či Václava Havla – a rozkrývá často ne zcela známé pozadí historických dějů.
XYZ, predbežný dátum vydania 23. 9. 2021, 424 strán

z_prahy_po_mnichovu.jpgKennan George Frost: Z Prahy po Mnichovu. Diplomatické zprávy 1938 – 1940

Výběr z Kennanovy diplomatické i osobní korespondence, kdy působil jako tajemník amerického vyslanectví a později generálního konzulátu v Praze. Depeše a zprávy určené většinou americkému ministerstvu zahraničních věcí analyticky rozebírají např. události sudetské krize, Mnichova, okupace českých zemí a vznik Slovenského státu. Analyzují česko-německé a česko-slovenské vztahy, sledují postupně se rozvíjející antisemitskou politiku, rozebírají situaci na Podkarpatské Rusi a začlenění bývalého Československa do středoevropského prostoru a jeho vztahy s Polskem a Maďarskem. S fotografickou přesností popisují 15. březen 1939 v Praze, jakož i příjezd říšského protektora do Prahy a celkovou atmosféru těchto ponurých dní. Všímají si i ozbrojených střetů podél slovensko-maďarské a česko-polské hranice. Analyzují ekonomickou situaci Protektorátu i samostatného Slovenského státu a vývoj české a slovenské měny. Většina depeší sleduje všeobecné trendy v obou částech bývalého Československa, činnost protektorátní vlády a nálady obyvatelstva. Soubor depeší doplňuje jedna souhrnná zpráva z října 1940, která sumarizuje rok a půl trvání Protektorátu Čechy a Morava. Kladem Kennanových zpráv je objektivnost, nezaujatost, faktografická přesnost a schopnost důkladné analýzy a následné pronikavé syntézy.
Academie 2021, 284 stran 

vyzvedacky_obalka_pacner.jpgKarel Pacner: Vyzvědačky bez závoje. Ženy ve službách západní i rudé špionáže

Fascinující osudy tajných agentek západního i východního bloku. Některé za cenu obrovského osobního rizika pomáhaly své vlasti v době ohrožení, jiné toužily po dobrodružství a snažily se zajistit si pohodlný život. Motivace žen, jež během 20. století působily v tajných službách, byly různé. Jedno ale měly tyto vyzvědačky společné: zanechaly v historii výraznou stopu. Dramatické osudy agentek západu i východu vám poskytnou přehled milníků ve světě špionáže – od bolševické revoluce přes studenou válku až po současnost.

Kniha Zlín 2021, 504 stran 

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter