Kniháreň 2021 – september 2

Michal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik – Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami | Anton Hruboň: Fašizmus náš slovenský | Tomáš Koloc: Nárožní výbor | Jesssica Bruder: Země nomádů

ksinan_stefanik.jpegMichal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik – Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami

Kniha Milan Rastislav Štefánik – Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami je prvá vedecká biografia tejto významnej osobnosti slovenských dejín. Historik Michal Kšiňan v nej pútavo približuje Štefánikov život na základe dlhodobého výskumu v archívoch deviatich krajín. Autor nás zavedie na pozemský raj na Tahiti, do exotického Ekvádoru, na nehostinnú Sibír, alebo do najvýznamnejších rímskych a parížskych salónov v snahe nájsť odpoveď na otázku, ako sa zrodil národný hrdina. Štefánik očaril mnohých ľudí vo svojich časoch, no stále v tom pokračuje…
Slovart 2021, 380 strán

fasizmus_hrubon.jpg
Anton Hruboň: Fašizmus náš slovenský

Na Slovenský štát, ľudácky nacionalizmus, politický katolicizmus a domáce variácie fašizmu sa kniha usiluje pozerať z európskej perspektívy. Jej cieľom je pochopiť, čo vlastne bol slovenský fašizmus (resp. fašizmus na Slovensku), aké mal v medzivojnovom a vojnovom období podoby a kto bol jeho nositeľom. Zaoberá sa otázkami, aké boli jeho kultúrne, spoločensko-politické a sociálne korene, či ako sa vyvíjal pod vplyvom domácich a medzinárodných faktorov.
,,Autorský kolektív svojou prácou a závermi ďaleko prekračuje slovenské hranice, lebo tunajšie prejavy, formy a výsledky fašizmu zaraďuje do celoeurópskeho kontextu, porovnáva slovenský variant fašizmu s jeho podobami v niektorých iných krajinách. Myslím, že takáto širšia rekonštrukcia fašistického hnutia je v našej domácej odbornej historickej literatúre ešte stále pomerne málo používanou metódou…“ Ivan Kamenec, Historický ústav SAV
Premedia 2021, 312 strán 

koloc1.jpgUž je to tady! Nárožní výbor!

Tomáš Koloc: Už je to tady je kniha, která má stejného grafika, korektorku, byla paralelně vyrobena v téže tiskárně a do níž jsem svým mravenčím dílem – jedním medailonem – přispěl i já. Ale hlavně mám radost, že se mi dnes po osmnácti letech, kdy jsem ho nosil, narodil Nárožní výbor. Moc děkuji redaktorům (Zuzana Krejčí a Jiří Plocek – který je navíc autorem předmluvy a ediční struktury knihy), překladatelkám dvou básní do cizojazyčných verzí (Klára Hůrková a Dagmar Mária Anoca), korektorce (Dominika Lišková), dlouholetému tlačiči (na mě) a posléze grafikovi knihy, jímž byl Jarda Svoboda – a všem předplatitelům, kteří se teď už mohou těšit, že se k nim kniha vbrzku dostane! Samozřejmě jich mám víc, takže kdyby měl zájem ještě někdo, kdo si nepředplatil, může zakoupit – je to krásné dítě, které váží 1000 gramů (304 stran, 32 fotografií) a pěkně voní!
(Status na FB 24. septembra 2021

zeme-nomadu-934.jpgJessica Bruder: Země nomádů

Tvrdé probuzení z amerického snu. Novodobí kočovníci bydlí ve svých karavanech a šancí na přežití je život na cestě od jedné sezónní práce k druhé. Knižní předloha stejnojmenného filmu režisérky Chloe Zhao ověnčená Oscary za nejlepší film, režii a ženský herecký výkon.
Vydrží všechno, protože jim nic jiného nezbývá. Radují se z mála, protože víc nemají. Rádi by si užívali zaslouženého důchodu, místo toho češou ovoce, hlídají a uklízejí kempy nebo pracují ve skladech Amazonu – a potom jedou zase o kus dál. Žijí mimo společnost, která jim moc nenabízí a dívá se na ně podezřívavě. V Americe, kde úspěch znamená všechno a ztělesňuje ho velký dům a dobrá práce, možná dvojnásob. Sami se ale nevnímají jako bezdomovci. Rozhodnutí vyrazit ve svém pick-upu s přívěsem hledat náhodný přivýdělek pro ně představuje často jedinou možnost, jak neživořit na ulici. Zbavili se skoro všeho a získali svobodu, kterou ani nečekali. Novinářka Jessica Bruder nomády neromantizuje, obdivuje spíše jejich schopnost vydržet i ve svém věku těžkou fyzickou práci, přizpůsobit se, nestěžovat si. A uchovat si sny. Hlavní hrdinka Linda May by si ráda koupila kousek země, postavila tam nízkoenergetický domek z lahví a plechovek – zůstal by pak dcerám a vnoučatům. I když nic nemáme, chceme, aby po nás něco zbylo.
Absynt 2021, 344 strán

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter