Michel Houellebecq: Sérotonín | Peter Dinuš, Ladislav Hohoš, Ivan Laluha kolektív: Civilizácia na rázcestí po polstoročí | Graeme Maxton: Zmena alebo kolaps. Prečo potrebujeme radikálny obrat | Douglas Murray: Zvláštna smrť Európy. Imigrácia, identita, islam
Michel Houellebecq: Sérotonín
Rozprávačom románu Sérotonín je štyridsaťšesťročný Florent-Claude, ktorý pracuje na Ministerstve poľnohospodárstva, a jeho príbeh je o Francúzsku, ktoré dupe po svojich tradíciách, ničí svoje mestá a búriaci sa vidiek. Florent-Claude rozpráva o svojom priateľstve s roľníkom so šľachtickým pôvodom, o zmarených snoch ich mladosti a možno rovnako márnej nádeji, že nájdu ženu, ktorú stratili. Sérotonín je román o pustošení sveta bez dobra, spolupatričnosti a zároveň je to román o smútku, výčitkách a ľútosti.
Inaque, 2019, 240 strán
Peter Dinuš, Ladislav Hohoš, Ivan Laluha kolektív: Civilizácia na rázcestí po polstoročí
Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia vyšiel vo viacerých vydaniach dokument výskumného tímu pod vedením akademika Radovana Richtu Civilizace na rozcestí. Kríza industrializmu s dôrazom na ťažký priemysel sa vtedy prejavila v nastupujúcej novej (tretej) technologickej revolúcii na Západe a s kumulatívnym oneskorovaním na Východe po úspešnej socialistickej industrializácii. Výrazné zmeny v technike a technológii vrátane sociálnych dôsledkov boli pomenované ako postindustriálna spoločnosť (USA), resp. vedecko-technická revolúcia (ZSSR). Zásadnú otázku priemyselnej civilizácie, ktorá je rovnako naliehavá a kontroverzná v súčasnosti ako pred polstoročím, predstavuje otázka spôsobu ekonomického rastu. Civilizácie (nielen západná, dnes používame plurál) sú v kríze, ohlasuje sa štvrtá technologická revolúcia, ktorá ruší minulé ekonomické a sociálne istoty. Snahou autorského kolektívu publikácie Civilizácia na rázcestí po polstoročí bolo v medziach možností načrtnúť možné odpovede ukazovatele smeru v rámci aktuálnej civilizačnej križovatky.
VEDA, 2019, 256 strán
Graeme Maxton: Zmena alebo kolaps. Prečo potrebujeme radikálny obrat
„Čelíme ekologickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie ľudského druhu a svojím rozsahom a naliehavosťou presahuje naše predstavy. Napísal som túto knihu, aby som vysvetlil, prečo to zašlo až tak ďaleko a zároveň ponúkol nápady, ako problém riešiť. Chcem ľuďom pomôcť pochopiť vážnosť a naliehavosť situácie a vysvetliť, čo sa stane, ak sa nič nezmení. Predísť ešte väčšej katastrofe môžeme len vtedy, ak budeme mať realistický pohľad na prítomnosť i budúcnosť.“ Týmito slovami uvádza svoju knihu Zmena alebo kolaps autor Graeme Maxton, donedávna generálny tajomník Rímskeho klubu. Od prvej správy Rímskeho klubu (Limity rastu) v roku 1972 sa hospodárska politika štátov, pred ktorou vedci varovali, v ničom zásadnom nezmenila – ostala závislá od rastu spotreby neobnoviteľných prírodných zdrojov a spôsobila obrovskú deštrukciu životného prostredia. Konzumná civilizácia sa tak dostala do situácie, keď vzájomná synergia globálnych problémov znemožňuje ďalšie pokračovanie vývoja ľudstva. Ľudí čaká radikálne odlišná budúcnosť, než na akú ich tradične pripravuje rodina, školský systém, médiá a reklama. Kniha ponúka orientáciu v kríze dnešného sveta a naznačuje systémové riešenia.
PRO, 2019, 128 strán
Douglas Murray: Zvláštna smrť Európy. Imigrácia, identita, islam
Autor precestoval Európu, aby na vlastné oči preskúmal, ako masová imigrácia, strata sebadôvery a sebaklam prispeli k tomu, že sa celý kontinent postupne dostáva na pokraj vlastného zániku. Od brehov Lampedusy po utečenecké tábory v Grécku, od Kolína po Londýn autor sumarizuje a kriticky hodnotí súbeh faktorov, ktoré spôsobili, že si Európania nedokážu obhájiť vlastné tradičné hodnoty a vzdorovať nepriaznivým zmenám v spoločnosti. Imigrácia nie je čiernobiely problém a jeho riešenie nespočíva v jednoduchom otvorení náruče, ale ani v stavaní plotov. Hoci smerovanie Európy pri súčasnom kurze nie je priaznivé, ešte stále máme šancu (hoci možno poslednú) zmeniť výsledok, kým nebude príliš neskoro. Z knihy Zvláštna smrť Európy, ktorá pojednáva aj o Slovensku, sa stal medzinárodný bestseller. Prinášame jej aktualizované vydanie doplnené o najnovšie posuny vo vývoji.
Eastone Books, 2019, 320 strán