Kniháreň 2019 – august 3

Michal Havran: Poľovačka na Che Guevaru | Juraj Svoboda: Len nie mlčať | Tom Keve: Triáda. Fyzici, analytici, kabalisti
 

polovacka-na-che-guevaru.jpgMichal Havran: Poľovačka na Che Guevaru
 

„Ak sa k nám smrť priblíži, privítajme ju s odhodlaním. Tak zomiera partizán.“ Tieto slová vyriekol Ernesto Che Guevara vo chvíli, keď vojaci bolívijského diktátora Barrientosa zlikvidovali jeho bojový oddiel. Vedenie CIA poslalo do krajiny svojho agenta a zabijaka Félixa Rodriguéza. Spolu s bolívijským ministrom riadil poľovačku na Che Guevaru. Chcel zmeniť svet, vytvoriť nového človeka, bojovať proti americkému imperializmu a pomáhať národom oslobodiť sa od kolonialistov. Partizánsky oddiel v blízkosti dedinky La Higuera vojská obkľúčili, Che Guevaru v prestrelke ranili a seržant Mário Terán veliteľa partizánov zblízka odstrelil. Autor pátral po stopách Che Guevaru v Havane, Nikarague, Paríži, Moskve, Washingtone a v Miami na Floride. Pri písaní mu pomohli aj postrehy bývalého spravodajcu Československého rozhlasu v Lime Valentína Benčaťa. Dlho sa nevedelo, že Che Guevara žil krátko aj neďaleko Prahy. Na príbehu Ernesta Che Guevaru ani čas neubral nič z jeho revolučnej legendy. Tá napriek všetkým ideologickým obratom žije naďalej. Stal sa ikonou revolúcie, svojimi činmi stále inšpiruje a fascinuje milióny mladých ľudí na celom svete.
Michal Havran st. (1945, Rybník nad Hronom) zahraničnopolitický komentátor a publicista. Vyštudoval žurnalistiku na FFUK v Bratislave. Počas štúdií pracoval pre denník SMENA, spoluzakladal denník SME. Pôsobil na University of Maryland a v časopise CONGRESSIONAL QUARTERLY. Špecializuje sa na americkú zahraničnú politiku a arabské krajiny. Svoje postrehy a skúsenosti z tejto časti sveta opísal v knihe Od Arabskej jari po Islamský štát. Je autorom komentárov a reportáží, napísal knihu Sága Billa a Moniky o milostnom škandále prezidenta Clintona a romány Agent s pasom diplomata, Ruská špiónka a Ukradnutý prejav Nikitu Chruščova. Žije a tvorí v Bratislave.
Marenčin PT, 2019, 240 strán
 

j.svoboda.len_nie_mlcat1.jpgJuraj Svoboda: Len nie mlčať
 

Juraj Svoboda zažil všetkých československých, českých i slovenských prezidentov, ktorých sme za ostatných sto rokov mali. Narodil sa za prvej Československej republiky, detstvo prežíval v Protektoráte Čechy a Morava, jeho ranej mladosti pripravil kulisy Február 1948 a v päťdesiatych rokoch odišiel študovať na VŠMU do Bratislavy. Väčšinu života prežil na Slovensku, kde sa z Jiřího Svobodu stal Juraj Svoboda, slovenský divadelný, televízny a rozhlasový režisér českého pôvodu. Bolo mu súdené o hercoch a režiséroch, ktorých ako pedagóg vychoval, napísať aj ich posmrtné portréty (tri diely knižných medailónov Dali nám viac, ako (sme) si mysleli). Kniha krátkych esejí Len nie mlčať s podtitulom Pokus o pravdivú autobiografiu na pozadí tragikomických dejín sveta je akousi životnou inventúrou v kontexte spoločensko-politického diania. Autor spomína, porovnáva a konfrontuje. Napríklad znaky a prejavy totalitných režimov, ale aj demokracií rôzneho typu: od Masaryka cez Havla až po nepersonifikovaný liberalizmus súčasnej doby. S ľahkosťou, potrebným nadhľadom, ale aj pochopiteľným osobným zaujatím a nostalgiou.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2019, 368 strán

 

t.keve_.triada1.jpgTom Keve: Triáda. Fyzici, analytici, kabalisti
 

Tom Keve, britský fyzik maďarského pôvodu, skúma vo svojej knihe paralelný vývoj psychoanalýzy a kvantovej fyziky na prelome 19. a 20. storočia a prepojenia medzi týmito vednými odbormi a židovskou mystikou. Kniha okrem fyziky a psychoanalýzy skúma aj židovské kultúrne súvislosti. Historický románový formát umožňuje autorovi skúmať a vysvetľovať hlavné tematické okruhy knihy: úlohu nevedomia v tvorivom procese, vývoj radikálnych myšlienok, význam kultúrnej a rodinnej histórie, úlohu profesionálnej rivality, žiarlivosť, uctievanie priateľstva a hrdinov. Fascinujúca a nezvyčajná kniha s bohatým obsadením a množstvom nápadov. Čitateľ zablúdi aj do Bratislavy na začiatku 19. storočia, vtedy Prešporku, a zoznámi sa s uctievaným rabínom Chatamom Soferom a tajomnou kabalou. Nazrie aj do budapeštianskej kaviarne Café Royal, kde sa stretávajú mladí intelektuáli a budúci významní vedci. Všetko je spolu záhadne prepojené: kabala a tajomstvá vesmíru, osvietenci a tajomstvá vesmíru, zrod psychoanalýzy… V knihe vystupujú skutočné historické postavy ako napr. Sándor Ferenczi (psychoanalytik), George de Hevesy (laureát Nobelovej ceny za chémiu), Sigmund Freud (zakladateľ psychoanalýzy), Ernest Rutherford (otec jadrovej fyziky, laureát Nobelovej ceny za fyziku), Carl Gustav Jung (zakladateľ analytickej psychológie), Werner Heisenberg (autor Princípu neurčitosti, držiteľ Nobelovej ceny), Erwin Schrödinger (laureát Nobelovej ceny, ktorého rovnica je základom kvantovej mechaniky a jeho mačka je najslávnejšia mačka v histórii), ale aj Baruch Frenkel, Lajos Lévy, Lou Andreas-Salomé, Gershom Scholem (profesor kabaly, prezident Izraelskej akadémie vied) či rabín Chatam Sofer (učiteľ v prešporskej ješive).
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2019, 496 strán

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter