Barbora Dvoŕáková Hatráková: Tatove odkryté dejiny | Marek Vagovič: Umlčaní – Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej | Kolektív autorov: My sme tí, na ktorých sme čakali. Príhovory zo zhromaždení občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko: jar 2018 | Tomáš Gális, Grigorij Mesežnikov: Rok protestov. Rozhovory Tomáša Gálisa s Grigorijom Mesežnikovom
Barbora Dvoŕáková Hatráková: Tatove odkryté dejiny
Knižný rok uzavrelo Vydavateľstvo RAK originálnym zväzkom Barbory Dvořákovej Hatrákovej Tatove Odkryté dejiny. Sú to spomienky dcéry, ktorá prežila podstatnú časť života vedľa svojho otca. Opisujú všetko podstatné, vysvetľujú českosť mena slovenského historika i okolnosti, ako sa prihodilo, že Pavel Dvořák sa stal jedným z najznámejších slovenských historikov, spisovateľov, televíznych scenáristov a moderátorov.(Súvisiace: Po stopách dávnej minulosti).
Vydavateľstvo Rak, 26. 10. 2018, 224 strán
Marek Vagovič: Umlčaní – Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Kniha Umlčaní je príbehom Jána a Martiny. Cez autentické výpovede rodiny, priateľov, učiteľov a kolegov skladá pôsobivú mozaiku dvoch mladých životov, ktoré vo veku 27 rokov umlčala ruka nájomného vraha. Na portréte Jána a Martiny sa podieľalo 14 novinárov pod vedením šéfa investigatívy Aktuality.sk Marka Vagoviča. Autori navštívili aj miesta, kde Ján a Martina vyrastali a ktoré kreovali ich osobnosť. Súčasťou portrétu je pohľad do zákulisia novinárskej práce. Samostatnú časť knihy tvoria odhalenia Jána Kuciaka zasadené do politických súvislostí. Na základe analýzy dostupných informácií a rozhovorov s dôveryhodnými zdrojmi mapuje osudnú februárovú noc aj doterajší priebeh vyšetrovania. Cennou súčasťou knihy je prvý a jediný profilový rozhovor s Jánom Kuciakom. Nechýba ani prelomová reportáž o prepojení talianskej mafie na najvyššie poschodia slovenskej politiky. Kniha je poctou dvom odvážnym mladým ľuďom aj pokračovaním ich odkazu. Spájal ich zmysel pre spravodlivosť a život v pravde, ktorá môže zmeniť každého z nás.
Ringier Axel Springer Slovakia a.s., 26. 11. 2018
Kolektív autorov: My sme tí, na ktorých sme čakali. Príhovory zo zhromaždení občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko: jar 2018
Tento zborník obsahuje 63 autentických prejavov prednesených na zhromaždeniach a pochodoch Za slušné Slovensko, ktoré sa od 2. marca do 22. júna 2018 konali v desiatkach miest na Slovensku a v zahraničí. Ide o výber rečí z Bratislavy, Žiliny, Košíc, Ružomberku, Prievidze, Banskej Bystrici, Prahy, Levíc a ďalších miest. Po násilnej smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Slovensko žilo solidaritou a súdržnosťou. Práve to sme chceli vštepiť aj do tejto knihy a pripomenúť ich dôležitosť a silu. V zborníku nájdete nádej aj nespokojnosť a hnev. Nespravodlivosť aj túžbu po zmene. Záleží nám na tom, aby sa z pamätnej atmosféy okrem pocitu zachovali aj slová. Ale najmä, aby nás to čierne na bielom zaväzovalo pre budúcnosť. Na knihe spolupracovali ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko, vydavateľstvo Artforum a kreatívci z Novej Cvernovky. Nájdete v nej okrem príhovorov aj výber fotografií, zoznamy zhromaždení, pochodov a miest, kde všade sa konali, zoznam ľudí, ktorí prispeli na trasparentný účet. Obsahuje aj vysvetlenie bratislavského tímu k zrušenému protestu a doslovy Michala Vašečku a Oľgy Gyárfášovej.
Artforum, 2018, 320 strán
Tomáš Gális, Grigorij Mesežnikov: Rok protestov. Rozhovory Tomáša Gálisa s Grigorijom Mesežnikovom
Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odštartovala sériu udalostí, ktoré viedli k dovtedy nemysliteľnému výsledku: k pádu premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Tomáš Gális sa s politológom Grigorijom Mesežnikovom rozpráva o masových protestoch a politickom pozadí týchto udalostí, o zahraničnopolitických dôsledkoch únosu vietnamského občana i o tom, či sa rok 2018 zaradil k iným prelomovým osmičkovým rokom. Knihu Rok protestov dopĺňajú Shootyho ilustrácie, fotografie Tomáša Benedikoviča i texty ľudí, ktorí patrili k dôležitým aktérom roku 2018: Andreja Kisku, Mareka Maďariča, Lucie Žitňanskej, Karolíny Farskej, Juraja Šeligu, Tomáša Druckera, Ondreja Gažoviča, Juraja Benetina a Richarda Stankeho.
N Press, 2018