Pred 75 rokmi vstúpila sovietska 20. gardová tanková brigáda do Levíc. Hoci Červená armáda oslobodila mesto takmer bez boja a s minimálnymi stratami na oboch stranách, nedá sa povedať, že by sa tento historický medzník rodil ľahko. Predchádzali mu ťažké zrážky s nemeckým Wehrmachtom a maďarským Honvédségom v okolí Šiah. Každopádne postup 6. gardovej tankovej armády 20. decembra 1944 predstavuje pozoruhodný počin, keďže jej obrnené kolóny za jediný deň prešli vyše 30 kilometrov, prekonávajúc pri tom väčší alebo menší odpor protivníka. V ten istý deň sa sovietske tanky T-34/85 dostali cez Hron do Kalnej. Iné brigády 6. armády, vyzbrojené americkými tankami M4A2 Sherman obsadili Bátovce a Žemberovce. Dalo by sa Povedať, že takto prispeli k oslobodeniu regiónu aj západní spojenci…
Fotozdroj: levice.sk
Pre mesto a okolie to však neznamenalo ukončenie vojnového utrpenia, skôr začiatok jeho konca. V nasledujúcich troch mesiacoch sa tento kraj stal dejiskom urputných bojov s ťažkými stratami.
Stojíme na mieste, kde bolo po vojne pochovaných niekoľko sto sovietskych a rumunských vojakov. Hoci ich kosti dnes už ležia na vojenských cintorínoch vo Zvolene a v Štúrove, musíme si ich smrť pripomínať. Boli to ľudia ako my, mali svoje túžby , obavy, plány… Brutálna sila vojny ich všetky zmarila. Tí, čo prežili, museli sa so svojimi skúsenosťami vyrovnať každý po svojom. Bez psychoanalytikov a antidepresív. Pretože život išiel ďalej.
Spomeňme si aj na tisíce padlých nemeckých a maďarských vojakov. Hlavne medzi tými druhými bolo množstvo mužov z južného Slovenska. Aj oni boli len smrteľní ľudia. Niektorí podľahli zločinnej ideológii nacizmu, mnohí však bojovali len preto, že museli. Aj ich smrť bola zbytočná.
Tak ako celá vojna. A práve túto jej zbytočnosť by sme si dnes, ale aj inokedy mali pripomínať. Vojna nie je totiž na nič dobrá. Aj taký génius ako Albert Einstein iste vedel, čo hovorí, keď povedal: „Neviem, ako sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej to budú palice a kamene.“
Dolu: Pamätník na vrchu Vápnik dnes.