Imro Fuhl
je niečo EXTRA

fuhl_obalka.pngMoju knižnicu obohatila prekrásna a premúdra (nie premúdrelá!) kniha EXTRAKT s podtitulom Drobná publicistika s fotografiami autora. Tiráž sa začína slovami – napísal, fotografoval, zostavil, prepracoval, zredigoval a vydal Imrich Fuhl. Kniha má 188 strán, je dvojjazyčná, slovenská i maďarská.

i._fuhl_karikatura.jpg„Imro“ je Slovák z Maďarska, novinár vyštudovaný v Bratislave, celý život aktívne obrábajúci rolu dedičnú národa slovenského v Maďarsku. Bol redaktor i šéfredaktor Ľudových novín, tvorca portálov luno.hu a oslovma.hu, člen slovenských samospráv a posledné desaťročie tajomník Verejnoprávnej nadácie Zväzu Slovákov v Maďarsku. A ešte k tomu rodák zo „svetoznámych“ Mlyniek, kde aj dodnes žije. To je iba ochutnávka jeho bohatého menu činností v prospech slovenskej fajty. Oveľa viac sa dozviete práve z jeho drobných postrehov z tamojšieho slovenského/slovenského?/ života, ktorý je aj pod Pilíšom a na Dolnej zemi, povedané slovami klasika, špatnokrásny. Priestor na oslavu slovom dostali v knihe aj Slováci z materskej krajiny. Peter Weiss bývalý politik a diplomat ho nazýva – Silná osobnosť, vzácny burlivák a intelektuál. Doslov nesúci názov „Buričský guru s cnosťami pokorného intelektuála: fenomén slovenskosti v zjavení Imricha Fuhla“ ako mimožánrovú skicu jednej z najznamenitejších a najviac zapamätateľných osobnosti spomedzi mojich priateľov – Sloveniek a Slovákov v Maďarsku napísal Ľudo Pomichal z Úradu pre spoluprácu so Slovákmi žijúcimi v zahraničí, ktorý pred pár dňami náhle zomrel. Odišiel mimoriadne dobrý priateľ všetkých krajanov, tento doslov je doslova vyznaním ľudského súznenia a slovenskej spolupatričnosti bez ohľadu na hranice. (Spomenutý úrad prispel aj na vydanie knihy.)

Budúcom čitateľom ako koštovku ponúkam názvy niektorých kapitoliek: Po maďarsky nemôžeme byť Slováci, Naša kultúrna autonómia s inštitúciami na polovičný úväzok, „Príkladné“ odumieranie materinského jazyka, „Systém slovenských národnostných škôl“ – Naozaj?, Falošný obraz o nás, Slovo – zbraň: „Zomriete, slovenskí sráči!“, Politika ako špeciálne špinavá robota, Slovenskí Indiáni v maďarskej rezervácii, NERepublika – Národ na vyslovene etnickom základe, Proti vetru sa nedá… A či predsa?

Imro Fuhl, ktorý vydaním knihy oslávil svoje šesťdesiatiny, je nielen významný novinár, tvorivý literát, ale aj výtvarný umelec. Dokazujú to vynikajúce a oku lahodiace autorové fotografie.

Nášho Imra poznám desatčročia. Najprv ako čitateľ, Ľudové noviny som pravidelne čítal už pred štyridsiatimi rokmi. Ostatných pätnásť rokov sa „zdielame“ aj osobne. Jemu vďačím, že ma zasvätil do tajov slovenského života tam pod Pilíšom, ale i v celom Maďarsku. Prajem Imrovi i všetkým Slovákom v Maďarsku nekonečný a úspešný národný život a nám „kmeňovým“ Slovákom kopce, priam veľhory asertivity (nielen duševnej, ale i materiálnotechnickej) aby sa výhonky slovenskosti v Maďarsku čoraz viac zeleňali vďaku priazni Slovenskej republiky.

A čo treba našim Slovákom v Maďarsku? To sa dozviete po prečítaní EXTRAFUHLA – pdf na stiahnutie tu: Imrich Fuhl: EXTRAKT .

(Celkovo 12 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter