Dejiny démonizácie Ruska

V nemeckojazyčných médiách sa udomácnilo a prevládlo negatívne vykresľovanie Ruska. Sto rokov od skončenia prvej svetovej vojny vládne svetom zasa rusofóbia. Washington a Brusel ako keby sa pretekali vo vydávaní zákazov vstupu rôznych ruských politikov, diplomatov, umelcov a v prijímaní sankcií proti Ruskej federácii. Dejiny nás učia, že tí, čo rozhodujúcim spôsobom vytvárajú verejnú mienku na Západe, priateľsky pristupovali k Rusku a jeho predstaviteľom len vtedy, keď sa rozpadal Sovietsky zväz. Krátko potom síce prepukla radosť nad koncom komunistickej epochy, ale sa dostavila aj skepsa.

hofbauer_rusko.jpgTo okrem iného odznelo na predstavovaní novej publikácie o vytváraní obrazu Ruska ako nepriateľa. Ide o výnimočný projekt. Autor Hannes Hofbauer (1955) vo veľmi dobre zrešeršovanej knihe sleduje fenomén vytvárania obrazu Ruska v Európe od 15. storočia. Konštatuje, že zápas o reálnu hospodársku, politickú a geopolitickú moc už odvtedy sprevádza ideologický zápas. Rusko jeho protivníci vykresľujú ako aziatský, vojnychtivý, nedôveryhodný element a po celé stáročia sa tento stereotyp nielen opakoval, ale na Západe upevňoval. Vytváranie obrazu Ruska ako nepriateľa sa tiahne ako červená niť na Západe dlhé desaťročia. Zosilnil najmä v rokoch, keď sa dostal k moci Vladimír Putin a začala sa éra vnútropolitickej konsolidácie a zahraničnopolitickej samostatnosti Ruska.

Autor si kladie otázky a nachádza odpovede o základoch hospodárskych a geopolitických základov západnej rusofóbie. Potvrdzuje  bez jednostrannosti faktograficky, že najnovšia  intenzita rusofóbie siaha do roku 1999, keď NATO začalo vojnu proti Juhoslávii. Pokračovalo to v roku 2003, keď bol uväznených oligarcha Michail Chodorkovskij, potom rozšírením paktu NATO na východ. A potom  tzv. farebnými revolúciami organizovanými za peniaze USA a Európskej únie až po vojnu o gruzínske provincie Abcházsko a Južné Osetsko v roku 2008. Doteraz najhlbší rozkol nastal v zápase o Ukrajinu v roku 2015; na tom sa doteraz rozpadáva, rozpadla, možnosť prekonať konflikt Východ – Západ.

Tristostranová kniha je výnimočne hojne a dobre zrešeršovaná. Poskytuje plastický súhrn snahy konsolidovať pomery v Ruskej federácii. Pokiaľ ide o „farebné revolúcie“, autor poukazuje, že začiatok urobilo Nemecko. Až potom prišli peniaze zo Západu. Súhrn nátlaku EÚ na Ukrajinu pokiaľ ide o asociačnú dohodu, následný vývoj a premenu na zástupnú vojnu proti Rusku je o to pozoruhodnejší, že je dielom autora nemeckojazyčného priestoru s patričným prehľadom tamojšieho informačného základu. Kniha je viac ako pozoruhodným rozšírením možnosti podrobne sa zoznámiť s faktografiou, ktorú s veľkým prehľadom zhromaždil a analyzoval a početnými osobnými rozhovormi doplnil renomovaný rakúsky autor. Knihu s vročením 2016 predstavujú na mnohých besedách v Rakúsku a Nemecku. Svojím poňatím analýzy, ako sa na Západe vytvára obraz nepriateľa, je výnimočná. Je otázne, či by nestálo za to predstaviť za účasti autora knihu aj na Slovensku. Doteraz ju predstavili vo Viedni, Berlíne, Postupmi a vo viacerých iných veľkých mestách Rakúska a Nemecka, v júni ju predstavia  aj v švajčiarskom St. Gallene.

Hannes Hofbauer v roku 2014 vydal takisto pozoruhodnú knihu Diktatúra kapitálu a strata suverenity v postdemokratickej ére.

Ďalšie články: DUŠAN KERNÝ

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter