Dám ti pusu na čelo

Médiá vysielajú slobodne, zaručuje to zákon. Minister Marek Maďarič nikdy nikomu do média verejnej služby nevolal, nepísal sms ani maily. Nikdy nikomu neradil, koho má pozývať do politických relácií. Verejne vyzval, nech sa prihlási ten, koho by bol niekedy oslovil.

Neozval sa nikto.

Viem si predstaviť, ako sa Diko, Buza a možno aj generálny riaditeľ RTVS Mika za bruchá chytali, keď si to, rovnako ako ja, pred časom prečítali v rozhovore pre Sme.

Lebo oni zase s tým, aby sa s politikmi bratali, problém nemajú, ako vyplýva z údajnej komunikácie medzi šéfredaktorom spravodajstva Dikom a politikom Gáborom Grendelom, podpredsedom strany Nová väčšina Daniela Lipšica a v tom čase štátnym úradníkom – hovorcom ministra vnútra.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný, o ktorom je v tých sms reč, pre Parlamentné listy povedal:

„Nemám dôvod pochybovať o autenticite zverejnených záznamov, viacero dobových reálií, dátumy, vyjadrenia, ktoré záznamy obsahujú, potvrdzujú ich pravosť. (Bolo to v čase ministrovania Daniela Lipšica – pozn. G. R.) … V tom čase som sa kriticky vyjadroval k personálnemu obsadeniu i k činnosti ministerstva vnútra a vedenia Policajného zboru SR. Viacerí novinári mi vraveli, že na MV SR ma majú za to riadne v zuboch. Zo zverejnených záznamov sa dá vyčítať, že to bolo skutočne tak, ale navyše je z nich evidentné, že úradníci MV SR z okruhu ministra vnútra Lipšica mali prístup k obsahu vyšetrovacích spisov a neváhali ich zneužívať proti novinárke, v tom čase mojej partnerke a dnes manželke, ktorej, keď sa nenašli dôkazy voči nej, že by sa niečoho trestného dopustila, sa pomocou lokajských novinárov snažili škodiť v zamestnaní.“

Keďže v médiu verejnej služby, na ktoré sa skladáme povinne všetci, si dali ku Kočnerovej tlačovke a zoznamom slúžiacich novinárov bobríka mlčania, pozrime sa, o čom si to Diko (platený z peňazí koncesionárov) s Grendelom údajne v tom čase štebotali (čitateľom sa za vulgárny slovník ospravedlňujem):

„Grendel: inak Danicin šot zo včera nebol podľa mňa úplne korektný. Žitný sa vygrcal na Dana – a nič, reakcia žiadna.

Diko: a nebol tam Dano? … Žitného po najnovšej Ankinej kauze už budeme takmer úplne eliminovať. Piči.

Grendel: nebol… Veď to. A Žitný hovoril, že dúfa, že Kali v čo najväčšej miere využije paragraf o odvolaní bez uvedenia dôvodu, lebo to, čo tam za ľudí priviedol Lipšic, nemá obdobu.

Diko: mali ste tú Anku odstrihnúť. Piča, som sa skoro pogrcal.

Grendel: nebolo dosť dôkazov. …

Diko: Ale Dano mi už v decembri, keď mi pičoval na Milana, mohol povedať, veď toto je konflikt záujmov. MY BY SME HO NEOSLOVOVALI. Piči. … s Ančou som hovoril na novinárskej cene a tvárila sa, že nič.

Grendel: čo iné jej ostáva…

Diko: priznať, že je piča a odísť z Plusky. To by bolo fér.

Grendel: statočne si jej naložil.

Diko: zaslúži si, však sa nebaví s kokotmi…“

A ešte ukážka zo záznamov, ako sa šéf baví o svojej podriadenej:

„Grendel: Nepodelíš sa??? Jasne, len o Jančkárovú…

Diko: Hej, tú si zober odpredu aj odzadu…“

(Marta Jančkárová sa na tom zverejnenom zozname spolupracovníkov tiež ocitla, no jej komunikácia nie je poburujúca – ale to, ako ju „hovadili“.)

Nie je to prvý raz, keď čítame takúto vysoko kultivovanú komunikáciu. Ako pripomenul Milan Žitný: „Rozhovor šéfa spravodajstva verejnoprávnej televízie s hovorcom ministra vnútra na zverejnených záznamoch mi totiž neodbytne pripomína známy telefonický rozhovor, v ktorom sa v roku 1995 vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek rozpráva s riaditeľom SIS Ivanom Lexom, ako zmariť vyšetrovanie zavlečenia prezidentovho syna do zahraničia, za čo šéf SIS sľubuje ministrovi, citujem: ,Ak ho (krajského šéfa vyšetrovateľov Jozefa Šáteka) kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo.´“  – Lexa versus Hudek s pusou na čelo je dodnes často citovaný. Ale maličký rozdiel tu je. Vtedy to publikovali (v čase mečiarizmu!) všetky noviny, rádiá a televízie. Dnes je v RTVS príkaz „zhora“ k ničomu sa nevyjadrovať. Vyjadrovať sa môže iba šéfstvo – ktoré je v tom namočené až po uši.

Pred niekoľkými rokmi v ovzduší poletovalo, že STV (ešte starý názov) treba jednoducho zrušiť a oba kanály dať sprivatizovať. Viedol sa o to politický zápas, médiá sú v pretláčaní jediného správneho názoru kľúčové. Zdalo sa, že verejnosť zvíťazila.

Ale ktorá časť verejnosti to je?

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter