Členovia Spoločnosti pre občanov Slovenska na svojom ostatnom stretnutí diskutovali o ekonomickom prostredí a podmienkach pre vznik a fungovanie malých a stredných podnikov na Slovensku. V diskusii sa v tomto kontexte okrem iného zaoberali aj námetmi pre zlepšenie podnikateľského prostredia, tak ako boli predložené na januárové zasadnutie Vlády SR.
I keď problematika malého a stredného podnikania je široko diskutovaná, v skutočnosti však neexistuje exaktná definícia toho, čo sa v slovenských podmienkach pod pojmom malý a stredný podnik rozumie. Ide najmä o definovanie počtu zamestnancov či objemu výroby. Nejednoznačnosť tohto pojmu spôsobuje, že sa pod klišé podpory tomuto segmentu podnikania skrývajú často propagandistické a inak nejasné aktivity inštitúcií, ktoré by mu mali podporu poskytovať.
Pre podporu malého a stredného podnikania zohráva kľúčovú úlohu finančný sektor. Úloha finančného sektora pre rozvoj tohto segmentu hospodárstva sa dlhodobo podcenila. Aj dnes sme svedkami toho, že finančné inštitúcie preferujú bezpečnosť svojich ziskov pred podporou rozvoja malých a stredných podnikov. Sme svedkami toho, že viac sa orientujú na bezrizikový nákup štátnych dlhopisov, štátnych pokladničných poukážok a iných štátmi garantovaných finančných aktív pred poskytovaním úverov podnikom. V tejto súvislosti musí ďaleko aktívnejšiu úlohu včítane prijímania rizík, zohrať ako Slovenská záručná a rozvojová banka tak aj Eximbanka SR.
Za obzvlášť dôležité považujeme prijatie zásadných nástrojov v daňovej oblasti pre podporu výskumu a vývoja tak, ako to navrhuje aj minister hospodárstva. Táto oblasť je dlhodobo poddimenzovaná a musí zohrať zásadnú úlohu pri zvýšení konkurencieschopnosti slovenskej výroby.
Doterajší vývoj slovenskej ekonomiky potvrdzuje, že neoliberálny koncept hospodárskej politiky sám osebe nerezultuje do efektívnejšieho využívania pracovnej sily ani vytváraniu rovnakých šancí pre každý jednotlivý ekonomický subjekt. Potvrdzuje sa, že je nevyhnutná zrozumiteľná stratégia rozvoja ekonomiky.
Za dôležité preto považujeme rehabilitáciu štátu ako organizátora a agenta hospodárskych programov. Je na čase zbaviť túto oblasť ideologických predsudkov a jasne definovať miesto štátu v ekonomike a formulovať hospodársku politiku v súlade so stratégiou rozvoja a úlohy malého a stredného podnikania. Bez takej stratégie nemožno počítať s úspechom hospodárskej politiky v dlhodobejšom časovom horizonte. V tejto súvislosti akcentujeme, že akoby sa zabudlo na s veľkou slávou prijatú Stratégiu rozvoja Slovenska do roku 2020. Aj ona musí zohrávať významnú úlohu pri organizovaní hospodárskeho života. Kým napríklad v Poľsku existuje štátny Inštitút pre stratégiu, na Slovenku ako by sa po prijatí tohto dokumentu vody zatvorili. Tu je treba pripomenúť i úlohu dnešnej opozície, ktorá počas svojho krátkeho vládnutia tento dokument marginalizovala, ak nie sa pokúsila odložiť ad acta. Preto bude vhodné pri oživení prác na Stratégii aktivizovať čím širší vejár subjektov vrátane podnikovej sféry, neziskových organizácií i opozície tak, aby sa Stratégia nestala len dokumentom. ktorý bude využívať len táto vláda a po jej odchode upadne znovu do zabudnutia. Na takúto diskusiu by sa mala využiť aj pôda výborov NR SR. Pripomíname, že rozkvet Slovenska je vecou občanov a nielen tej či onej vlády.
V diskusii zaznela výrazná podpora počinu ministra hospodárstva SR, ktorý sa po prvý krát pokúsil definovať niektoré problémy, ktoré trápia malé a stredné podniky na Slovensku. Členovia spoločnosti sa stotožnili z väčšinou navrhovaných opatrení a odporúčajú vláde Slovenskej republiky po ich dopracovaní ich aj urýchlene prijať
Bratislava 15. 1. 2013