Členovia SDKÚ sa podpisovali

Naložení 25-kilogramovými batožinami, vybavení spacákmi, stanmi a kilogramami letákov i petičných hárkov, sme od 1. do 25. júla brázdili na bicykloch náš rodný kraj. Popritom sme propagovali tému bezplatného vzdelania, tolerancie a nových tvárí v politike.

Už po Sneme MDĽ v Banskej Bystrici sme si na námestí odskúšali, čo to spraví, keď „horda“ mladých ľudí v červených tričkách zaplaví námestie. Inak tomu nebolo ani v Košiciach, kde cyklistická kampaň prvého júla začínala. Na Hlavnej ulici sme postavili náš tradičný Pomník bezplatnému vzdelaniu s fotografiami členov vlády a nápismi ŠTUDOVALI ZADARMO a lákali sme občanov, aby podpísali petíciu proti poplatkom za vysokoškolské štúdium.

Niekoľkonásobný štart

Štartovali sme na požiadanie hneď niekoľkokrát, raz pre Markízu, druhýkrát pre STV, tretí pre TASR a, samozrejme, nechýbali ani štarty pre objektívy našich fotoaparátov. Potom sa už začala naša cyklistická kampaň naozaj. Spali sme zväčša pod holým nebom v lese, na lúke a keď pršalo, v stane. Doobeda sme šliapali do pedálov a poobede sme sa vždy stretli s našimi členmi v jednotlivých regiónoch a oslovovali ľudí na ulici.

Reakcie boli vo všeobecnosti pozitívne: „Konečne rozumná petícia!“ „Bezplatné vzdelanie? Jasné, to vám podpíšem.“ „Aj my sme študovali zadarmo, tak nech môžete aj vy!“ „To ktorý hlupák vymyslel poplatky za štúdium?“ Napriek tomu nás, sotva dvadsaťročných mnohokrát obvinili z toho, že sme štrngali kľúčmi v roku 1989, že sme volili Dzurindu a dokonca boli aj také reči: „Ja vám to nepodpíšem. Vy budete študovať za moje peniaze a budete sa mať lepšie ako ja!“ Veľmi pekná bola reakcia staršieho pána v Čadci, ktorý vysvetľoval svojmu známemu našu aktivitu: „Podpisujú petíciu proti tým, ktorých volili.“ Reportáž v televízii a článok v ústrednom denníku na začiatku kampane spôsobili, že cyklistov v červených tričkách ľudia rozpoznávali už z diaľky a dokonca k nám chodili so slovami: „Ja viem, o čo ide.“ Regionálne médiá sa o nás veľmi živo zaujímali. Tak sme sa neraz ocitli na prvých stránkach miestnych novín a navštívili sme aj miestne rádiá.

Stretnutie s modrým anjelmi

Neboli sme jediní, čo v júli brázdili kopce a doliny Slovenska.Trikrát sa nám pošťastilo zísť sa s Modrým autobusom SDKÚ. Prvý raz v Bojniciach, kde sme narazili na podpredsedu vlády Ivana Mikloša. Neviem, kto bol viac prekvapený, no v každom prípade našu petíciu odmietol podpísať. Priznal však, že študoval zadarmo. Asi sa pri nás necítil veľmi príjemne, pretože sme mu sútavne naburávali rozhovory s okolitými občanmi. Päť viet, ktoré s nami potom prehodil jeho mediálny poradca Karol Zimmer, prezentovali akože diskusiu s vicepremiérom na tému poplatkov. Keď odišli, dievčatá z SDKÚ v modrých tričkách a na kolieskových korčuliach však neváhali ani chvíľu a našu petíciu podporili.

Keď sme stretli Modrý autobus v Považskej Bystrici, s dievčatami z SDKÚ sme sa zdravili už ako so starými známymi. Od jedného z mladých členov tejto vládnej mimoparlamentnej strany sme sa dozvedeli, že ich ľudia neprijímajú veľmi pozitívne. Nuž nečudo, aj naše skúsenosti potvrdzujú, že občania by súčasnú koaličnú vládu najradšej poslali niekam na rekreáciu. Do tretice sme sa nevyhli SDKÚ v Trenčine, vtedy sedel v autobuse priamo jej predseda Mikuláš Dzurinda. Hneď po tom, ako sme sa mu predstavili, zašomral: „Ja vám to nepodpíšem!“ Následne nás obvinil z demagógie. Nuž, tie dvojnásobné platy, čo sľuboval, sú asi v poriadku.

Bicykloval aj mladoženáč

Podporiť nás prišiel nielen Ľubo Andrassy či Jozef Migaš, ale pred Billou v Liptovskom Mikuláši si s nami oslovovanie ľudí vyskúšal aj minister školstva Milan Ftáčnik. Poslankyňa Mária Angelovičová s nami strávila celé popoludnie pred nitrianskym TESCOm a najmladší člen NR SR, nedávno operený Milan Ištván si osobne odskúšal na bicykli trasu zo Senca do hlavného mesta. Finále cyklotúry patrilo Bratislave. V predvečer posledného dňa sme postavili pred Úradom vlády stan a spievali sme rozličné pesničky ako napríklad Spoplatnená na melódiu skladby Vymyslená od Elánu. Definitívny záver patril opäť vládnemu sídlu, kde sme sa pôvodne chceli stretnúť s I. Miklošom ako zastupujúcim premiérom. Ten si pre nás však nenašiel čas, a tak sme zásielku pre vládu (20 suchých rožkov a šek na vyše päť miliónov ako účet za vysokoškolské vzdelanie) nechali na podateľni.

Celková bilancia? Vyše 17 tisíc podpisov, takmer 1100 kilometrov, päť defektov, dvakrát roztrhnutá reťaz, raz lanko na brzde, niekoľkonásobné zmoknutie a najmä množstvo skúseností. O zavedení či nezavedení poplatkov sa v auguste chystá rokovať Koaličná rada. V čase, keď vláda predloží nový vysokoškolský zákon do parlamentu, MDĽ tam odovzdá petičné hárky. Podporu zavedeniu poplatkov zatiaľ ohlásilo KDH, DS, SOP a SMK. Súhlasia s tým aj ich voliči?

Autor (1979) je podpredseda MDĽ

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter