Pokus o štátny prevrat upozornil na neustále pokusy o zmenu svetového systému – ekonomicky, ideologicky, vojensky aj strategicky.
Pozrime sa teda na to, čím Kazachstan priťahuje až dráždi skupinky túžiace po ovládnutí sveta. Vidím tu niekoľko dôležitých skutočností, ktoré každá osamotene a, samozrejme, aj v súhrne znamenajú veľkú výhodu pre Kazachstan. Z toho vyplýva tiež veľká výhoda pre spojencov, alebo priamo tútorov tohto územia.
Alma-Ata, 5. januára 2022. Foto: TASR/AP
Z ekonomického hľadiska ide najmä o nerastné bohatstvo, okrem ropy a plynu, čo sú známe kazašské produkty, je to aj urán, ktorého zásoby sú druhé najväčšie na svete. Úlohu kazašskej ropy potvrdili aj svetové burzy, ktoré odvolávajúc sa na nepokoje v krajine, zdvihli ceny ropy. No a plyn – to je jeden z nástrojov ovládania Európy. Zvyšuje sa jeho využívanie, jeho ťažbu v Kazachstane zabezpečuje štátny podnik, takže ak by sa ho podarilo sprivatizovať správnym geografickým smerom, patričná nemenovaná veľmoc by sa stala veľmocou aj v tejto sfére energetiky. Na čo slúži urán ani nebudem rozvádzať, v dnešnom svete je to stále geoekonomické kladivo.
Kazachstan je bohatý a stabilný štát, čo takto trochu si zobnúť z jeho bohatstva? Trochu ho vytunelovať, napojiť svoje firmy na využívanie tohto bohatstva? Dá sa to mnohými spôsobmi, len sa dostať na trh a získať na ňom majoritu.
No a sme pri vojensko-strategických výhodách Kazachstanu – na jeho území sa nachádza raketová multifunkčná základňa Bajkonur (aj Gagarin odtiaľ vzlietol do kozmu). Základňa obsahuje rampy na vypúšťanie kozmických rakiet, ale aj rampy na vypúšťanie balistických rakiet, teda útočných zbraní. To už stojí za úvahu. Bajkonur obsahuje tiež výskumné zariadenia a pozorovacie centrá. Odklonením Kazachstanu od Ruska by Rusi stratili mnoho zo svojich strategických vojenských schopností.
Málo známy je fakt, že kúsok za západnými hranicami, v Rusku, je Kapustin Jar – tam sa v ZSSR robili jadrové pokusy a dnes je to významná raketová základňa. Nie je žiadny problém monitorovať jej aktivity zo vzdialenosti menšej ak 100 km. Z tejto raketovej základne sú tiež vypúšťané kozmické projekty, ale slúži pochopiteľne aj na vojenské účely.
No a je tu známa a nevysvetlená snaha USA obklopiť Rusko aj s Čínou vojenskými základňami čo najbližšie k ich hraniciam. Na vode je to jednoduché – americké vojnové námorníctvo nemá vo svete konkurenta. Na súši ide o postupné približovanie sa zo všetkých strán. Po rozpade ZSSR vznikla z orientálnych bývalých sovietskych republík nárazníková zóna, takže sa Pakistan aj Afganistan vzdialili od Ruska. Kazachstanci zatiaľ odmietajú americké základne, ani ostatné štáty nejavia nadšenie z ponúk na americkú vojenskú prítomnosť.
Otázka: načo je Američanom taká tesná prítomnosť okolo Ruska? Niečo musí byť za paravánom. Žeby revolta aj v Moskve? Rusko je veľmi veľké na víťazstvo na jednom mieste. No aj tak môže byť viac variant vývoja.
Kazachstan ako orientálna a veľmi úspešná krajina je nebezpečenstvom pre ideologický boj vo svete – môže byť príkladom novej suverenity, schopnosti spravovať svoje veci a majetok vlastnými silami. Takto nejako vyzeral aj československý vývoj v 60. rokoch minulého storočia – ani Moskva, ani Washington neboli z neho nadšený, veď mohlo isť o tretiu cestu. Kazachstan by mohol pritiahnuť k podobnému vývoju niektoré islamské štáty, pričom by spolupracoval s veľmocami.
Takže nie je to iba závisť, ale priamo nebezpečenstvo pri vládnutí nad svetom a zároveň šanca na zvýšenie vlastnej váhy.
No a na záver neškodí pohľad na dianie v samotnom Kazachstane. Určite sme mohli vidieť potýčky „demonštrantov“ s políciou, ako sa dokázali biť, ako zatlačili políciu a zmocnili sa obrnených áut; fascinujúci bojovníci akoby boli na tento účel pripravovaní. No a zároveň nejaké agresívne skupiny rabovali obchody, dokonca aj banky a obsadili (na nejaký čas) medzinárodné letisko. Zatiaľ sa pokus o štátny prevrat nepodaril a podľa prognóz štát získa kontrolu nad celým územím – no uvidíme.