„Slobodný domček“, ktorý sa predstavil ako jedna z atrakcií Architecture Week, cenou 700-tisíc českých korún oslobodí mnohých od 30-ročnej hypotéky za malú garsónku. Namiesto zdĺhavej a namáhavej stavby ponúka montáž v priebehu jedného dňa. Kompletné vybavenie interiéru je v cene a na centimetre vypočítané usporiadanie nábytku, spotrebičov a dokonca aj malej piecky na drevo zbaví majiteľa starostí s riešením efektívneho využitia priestoru.
Domček je energeticky nezávislý. Na streche má fotovoltaické články, ktoré fungujú aj v oblačnom počasí. Jediné, čo k nemu treba, je pozemok vo veľkosti asi 30 štvrcových metrov s prívodom vody alebo studňou. Membránová čistička sa už postará o to, aby voda vyhovovala potrebám domácnosti.
Z núdze plnohodnotná cnosť
Autorovým zámerom bolo poskytnúť rýchle a praktické riešenie pre ľudí, ktorí prišli o svoj domov napríklad pri povodni, prípadne komfortné prázdninové bývanie. Model freedomku vystavený na námestí však pritiahol pozornosť mnohých mladých, ktorí sa obzerajú po efektívnom riešení bývania. Špeciálne v časoch krízy, kedy hypotéka môže predstavovať riziko straty strechy nad hlavou, sa otvára nový priestor pre novú architektúru a koncepty bývania.
Pri zmienke o prvotnom cieli freedomku, ktorým je pomoc v núdzi, by sme mali na Slovensku spozornieť. Otázka náhradného bývania pre množstvo ľudí, ktorým povodne každoročne devastujú domy (rok 2010 bol z tohto hľadiska ukážkový), je mimoriadne aktuálna. Nová vláda vyčlenila financie na protipovodňové opatrenia. Jedným z užitočných by mohol byť aj nákup freedomkov. Je totiž viac ako isté, že vyhliadka komfortného náhradného bývania pre „povodňových bezdomovcov“ by bola omnoho pozitívnejšia ako tá súčasná – oči pre plač a matrac u príbuzných.
Ekologicky riešený freedomek je prípad, keď sa z pomoci z núdze môže stať plnohodnotná cnosť. Minimalistická stavbička má potenciál zaujať tých, ktorým myšlienky blúdia okolo projektov šetrných k prírode. Slamené domy či nepálená tehla sú na Slovensku stále ešte rarita a pustiť sa do takejto stavby vyžaduje odvahu robiť experiment na vlastnú päsť. Slobodný domček ponúka „instantné“ riešenie.
Praha, Bratislava a architektonické trendy
Na Slovensku sa tiež v rámci novej architektúry robí, čo sa dá. Žiaľ, veľa to nie je. Aspoň v prípade mnohých nových bratislavských domov. A tak napríklad cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov získal bývalý Obydick, dnes premenovaný na Manhattan, ktorý sa na koniec Račianskej ulice hodí naozaj asi ako biela veľryba. A tak, kým susedné hlavné mesto obdivuje praktické riešenia pre 21. storočie, Bratislava robí, čo môže, aby si zaslúžila titul, ktorý jej udelil Boris Filan: Zubatá na Dunaji.