Ach, tí vlci

Ešte nám z pamäti nevyprchali aktivity „Nočných vlkov“, ktoré vzrušili celú Európu v mesiaci máj a už k nám prenikajú nové informácie o ich ďalšej akcii, ktorá pravdepodobne vyvolá v Európe rovnaký rozruch ako vtedy, keď tiahli do Berlína na svojich motocykloch. Priznám sa, že vtedy som neveril v úspech ich podujatia, no ukázalo sa, že mali dostatok vôle, výdrže, prostriedkov i priateľov na to, aby svoju misiu dotiahli až do konca. Oni si vlastne otestovali celú Európu, aby zistili, koľko má ešte Putinovo Rusko v týchto končinách sympatizantov napriek tomu, že diplomacia a médiá ich už dávno predtým masívne démonizovali. Šľak mohol trafiť každú „politickú i kultúrnu osobnosť“, ktorá sa pod značkou „Zastavte Nočných vlkov!“ angažovala za to, aby ich ani len nevpustili na naše územie. Hlavne vtedy, keď videli, ako ich ľudia privítali povedzme na Slavíne alebo v samotnom Berlíne. Nikto z nich si tam ani len nespomenul na mená, varovania a vyhlásenia signatárov, ktorých výzvy vyšumeli do prázdna. Nočným vlkom sa podarilo vyviezť za hranice svojej krajiny svedectvo o ich veľkom patriotizme, i o tom, ako si aj táto generácia ctí slávne činy svojich predkov pri porážke fašizmu. Čo na tom, že si ich slávu prišli až do Berlína uctiť na mašinách vyrobených v Japonsku, Spojených štátoch alebo Taliansku.

Pokiaľ viem, Noční vlci sú už veľkým motorkárskym klubom, ktorý vznikol 1. mája 1989, má asi 5 000 zaregistrovaných členov a má svoje príbuzenské kluby napr. v Bielorusku, Lotyšsku, Moldavsku, Srbsku, Bulharsku, Poľsku, Nemecku… ale aj na Ukrajine a pod. Aj vďaka nim sa podarilo Rusom na motorkách preraziť až do Berlína. Je všeobecne známe, že majú podporu aj u Vladimíra Putina, ktorý si s nimi tiež rád zajazdí a práve kvôli tomu majú v niektorých európskych krajinách problémy s vybavovaním víz a pod.  Myslím si, že ak by po Európe jazdili z vlajkou, na ktorej je vyobrazený Putin s namaľovanými fúzikmi pod nosom alebo hákovým krížom na čele, mali by to oveľa jednoduchšie. Možno by ich aj v prezidentských palácoch privítali a pohostili. Toto všetko asi všetci vieme, no naše médiá nás ešte nepoinformovali o tom, že berlínska misia sa neskončila, ale má svoje pokračovanie. Už 10. augusta motorkári vyštartujú z Brestu, Peterburgu, Kazane, Moskvy a Alma Aty na cesty, ktoré ich privedú do Sevastopoľa, kde sa bude konať 20. jubilejné a medzinárodné Bajk-šou – „Sevastopoľ, cesta víťazstva“. Cieľom podujatia  je návšteva memoriálnych miest vojnovej slávy, pripomínajúcich hrdinstvo padlých vojakov pri obrane svojej vlasti. Je to opačný manéver, ako tomu bolo v Berlíne, pretože teraz sú zasa očakávaní motorkári aj z Európy. Vrátia svojim kolegom návštevu?

Od berlínskej „Cesty víťazstva“ sa toho veľa nezmenilo, takže si netrúfam odhadnúť, aká bude medzinárodná účasť motorkárov na tomto podujatí a aký môže mať dopad ich prípadné rozhodnutie prijať pozvanie. Ponuka je to však lákavá, nielen z politických ale aj turistických dôvodov. Zaujímavý je predovšetkým výber plánovaných ciest. Okrem iného, budú si môcť pozrieť napr. v akom stave je mesto Groznyj, ktoré bolo úplne rozbité po čečenskej vojne, môžu sa lanovkou vyviesť na Elbrus a vyvesiť tam svoju národnú vlajku, alebo sa na vlastné oči presvedčiť, aká je atmosféra medzi ľuďmi na „okupovanom“ Kryme. Ešte stále sa však neprestalo s démonizáciou Ruska a každý môže doplatiť na svoju zvedavosť tak, ako francúzski poslanci, keď navštívili Krym, ako Depardieu, keď sa priaznivo vyjadril o Putinovi a Rusku, ale aj Oliver Stone, Segal… a takmer 600 ďalších svetových osobnosti, ktoré sa „preriekli“ v prospech tejto krajiny. Na Ukrajine ich jednoducho dali na čiernu listinu a zakázali im vstup na svoje územie. Z bezpečnostných dôvodov.

Nech to už dopadne akokoľvek, všetky cesty privedú motorkárov do Sevastopoľa  a nám ostáva iba dúfať, že o priebehu podujatia nás objektívne poinformujú aj naše médiá.

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter