Nezabúdajú na generála Karola Pekníka

V Pezinku si vo štvrtok 31. októbra pripomenuli 80. výročie hrdinskej smrti svojho rodáka generála Karola Pekníka (1900 – 1944), hrdinu SNP. Pietna spomienka spojená s kladením vencov sa konala na Moyzesovej ulici pri pamätníku na mieste, kde stával jeho rodný dom.

Na podujatí sa okrem členov miestnej základnej organizácie SZPB, ktorá nesie meno brigádneho generála Karola Pekníka, na čele s jej predsedom Petrom Kramárom zúčastnili primátor Pezinka Roman Mács s viceprimátorkou Kvetoslavou Štrbovou, hostia z partnerského mesta Mladá Boleslav, predseda ZO SZPB zo Slovenského Grobu Miroslav Královič, ako i zástupcovia viacerých iných občianskych združení, vrátane Zväzu vojakov SR.

Slovenské národné povstanie má veľa hrdinov, vojenských a partizánskych veliteľov, vyšších i nižších dôstojníkov povstaleckej armády. Radových vojakov Armádneho zboru Ludvíka Svobodu, partizánov vyše troch desiatok národov a národností, aj civilných občanov, ktorí sa nezmierili s ideológiou fašizmu a kolaboráciou s nacistickým Nemeckom. Mnohých poznáme, mená iných menej. Jedným v širokej verejnosti menej známych je práve generál Karol Pekník.

Narodil sa 20. apríla 1900 v Pezinku. Bol výnimočným predstaviteľom slovenskej vojenskej elity a protifašistickým bojovníkom. Pred vypuknutím Povstania sa v hodnosti plukovníka skontaktoval s protifašistickým odbojom. Známy svojím vlastenectvom a odvahou sa stal jedným z najaktívnejších účastníkov SNP v armáde. Bol tvorcom stratégie a taktiky ozbrojeného boja proti fašizmu.

Po 29. auguste 1944 sa stal členom štábu povstaleckej armády v Banskej Bystrici, vymenovali ho za veliteľa obrannej oblasti a od 4. septembra za náčelníka operačného oddelenia Veliteľstva 1. československej armády na Slovensku.

Pri ústupe z Donovál do hôr bol členom skupiny generálov Rudolfa Viesta a Jána Goliana. Neďaleko Svätého Ondreja nad Hronom (dnes časť obce Pohronský Bukovec) príslušníci Einsatzkommanda 14 zajali aj generála Pekníka. Pokúsil sa 1. novembra o útek, no Nemci ho pri ňom zastrelili.

V roku 1946 prezident Eduard Beneš povýšil Karola Pekníka in memoriam do hodnosti brigádneho generála. O vytvorenie pomníka na mieste jeho rodného domu sa zaslúžil najmä zosnulý dlhoročný predseda ZO SZPB v Pezinku a podpredseda OblV v Bratislave Dušan Vilím.

Snímky: Mesto Pezinok, FB stránka ZO SZPB v Pezinku

(Celkovo 161 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter