Trnava, 20.6.2023. Podľa uniknutých dokumentov Európska komisia pripravila návrh, ktorým sa výrazne uvoľnia pravidlá pre nové GMO rastliny vyrobené novými genetickými technikami (NGT). Veľká časť nových GMO sa tak bez označenia a hodnotenia rizík dostane do potravinového reťazca. Komisia tým ignoruje výzvy občianskej spoločnosti (napríklad tu) a postoj väčšiny občanov EÚ ku GMO (tu). Takýmto návrhom sa vyhovie najmä biotechnologickému GMO priemyslu.
Je to veľmi riskantný a nebezpečný krok, ktorý nie je založený na dôkazoch. Neexistujú vedecké dôkazy o bezpečnosti a funkčnosti nových GMO. Všetko sa opiera hlavne o neoverené ľúbivé sľuby GMO priemyslu, ktorý sa pripravuje na veľký kolotoč patentovania nových GMO a monopolizáciu poľnohospodárstva. Množia sa dôkazy, že NGT spôsobujú neúmyselné zmeny v DNA, ktoré sa ignorujú. Takéto zmeny môžu spôsobiť nepredvídateľné následky na zdraví a ŽP. (viac tu)
V dokumente sa navrhuje rozdeliť nové GMO rastliny na dve kategórie:
1. kategória: GMO s maximálne 20 genetickými modifikáciami, s možnosťou vypínania/zapínania génov a iné zásahy do DNA. Rozhodne sa o nich, že sú „podobné konvenčným plodinám“. Je to nevedecký prístup. Napríklad smerodajný nemôže byť počet zmien, ale to, čo zmeny DNA spôsobia. Tieto GMO nebudú potrebovať povolenie, hodnotenie rizík a produkty z nich nebudú označené ako GMO. Spotrebitelia tak stratia právo slobodného výberu a nevyhnú sa im.
2. kategória: GMO so silnejšími zmenami v DNA. Tak ako pôvodné GMO budú musieť byť označované, no budú mať nižšie nároky na hodnotenie rizík. Štáty EÚ už nebudú mať možnosť zakázať ich pestovanie a producenti nebudú mať striktnú povinnosť predložiť detekčné metódy na ich vysledovateľnosť.
Prijatím tohto znepokojujúceho návrhu pestovatelia a spotrebitelia stratia možnosť vyhnúť sa GMO, o ktorých rizikách nevieme. Dereguláciou nových GMO bude porušený princíp predbežnej opatrnosti ukotvený v legislatíve EÚ, ktorý je vzhľadom na skúsenosti s pôvodnými GMO potrebné aplikovať. Nové GMO budú síce zakázané v ekologickom poľnohospodárstve, no ich koexistencia s ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom vzbudzuje vážne obavy. Produkcia ekologických potravín a potravín bez GMO budú tak veľmi ohrozené, rovnako ako ŽP a zdravie občanov.
Komisia oficiálne predstaví svoj návrh na dereguláciu nových GMO začiatkom júla.
Za prísnu reguláciu nových GMO sa v petícii postavilo 420 000 občanov EÚ, Európska komisia to, zdá sa, ignoruje. Na Slovensku je petícia stále otvorená.
Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO; Ing. Peter Sudovský, info@vsetkoogmo.sk ; tel.č.: 0915115084; www.slovenskobezgmo.org.
Viac publikovaných informácii:
https://www.keine-gentechnik.de/nachricht/34779?cHash=aab65a3a089c77ba4a4310f01b51094c
https://www.boelw.de/presse/meldungen/artikel/gentechnikplan-der-eu-entmuendigt-verbraucher/
https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/eu-moves-towards-looser-rules-on-certain-geneedited-crops/
2 Odpovede
Je to zvrchovane vážna a dôležitá téma o dbaní a zachovávaní zdraví občanov Európskej únie.
„Komisia oficiálne predstaví svoj návrh na dereguláciu nových GMO začiatkom júla.“
Takticky výborná doba na takéto zakerácke a zrádne (business) návrhy. Začínajú prázdniny, ľudia dovolenkujú a nevenujú sa politike. Média prinášajú ľahké letné (dovolenkové) témy a deregulácia GMO, teda zrušenie kontroly a ochrany nad zdravými potravinami a preventíva pred otravou ľudských organizmov genetickými modifikáciami, so schopnosťou vypínania/zapínania génov a iných zásahov do DNA, má šancu prejsť bez toho, aby narazila na vážne politické prekážky.
Spresňujúca otázka (lebo to nie je z textu dosť jasné): Má sa to chápať tak, že takýto návrh na dereguláciu GMO si začiatkom júla 2023 prerokuje Európska komisia (ako vládny návrh) a ten potom (ešte) pôjde na prerokovanie a schválenie (ako zákonná norma) do Európskeho parlamentu?