The Paris Review: Rozhovory s osobnosťami literatúry 60. rokov | Yoram Hazony: Chvála nacionalismu | Asa Wikforss: Alternatívne fakty (O poznaní a jeho nepriateľoch) | Lao c´: Tao Te Ťing (Kánon o (Ceste) Tao (Energie) Te) | Saša Stanišić: Odkiaľ si
The Paris Review: Rozhovory s osobnosťami literatúry 60. rokov
The Paris Review, jeden z najvýznamnejších literárnych časopisov na svete, publikuje rozsiahle a precízne rozhovory s poprednými autormi: za takmer sedemdesiat rokov jeho existencie ich vyšlo niekoľko stoviek. Len veľmi ťažko nájsť významného spisovateľa, ktorý by tomuto periodiku rozhovor neposkytol. V knižnom vydaní sa vydavatelia rozhodli postupne predstaviť každú literárnu dekádu zrkadlom jej najdôležitejších spisovateľov a autoriek. Vo výbere trinástich rozhovorov zo šesťdesiatych rokov sa čitateľ okrem iného dozvie, ako vznikal kultový Kerouacov román Na ceste, čo si myslela Simone de Beauvoir o láske, či prečo sa Céline na sklonku života stránil ľudí.
V knihe sú publikované rozhovory s nasledovnými autormi a autorkou: Saul Bellow, Jorge Luis Borges, William Seward Burroughs, Louis-Ferdinand Céline, Jean Cocteau, Simone de Beauvoir, Aldous Huxley, Jack Kerouac, Henry Miller, Vladimir Nabokov, Boris Pasternak, Ezra Pound, Isaac Bashevis Singer
OZ Brak 2021, 312 strán
Yoram Hazony: Chvála nacionalismu
Po dlouhých letech hanobení národního státu ve jménu univerzalistické ideologie opět nastává čas, abychom ocenili ctnosti a přednosti nacionalismu. Izraelský politolog v knize Chvála nacionalismu vysvětluje, že svět má na výběr pouze dvě možnosti: řád nezávislých národních států, anebo univerzální světové impérium. K němu ostatně směřovaly všechny čtyři totální, děsivé střety: třicetiletá válka i války napoleonské, stejně jako první a druhá světová válka. „… na rozdíl od impéria je nezávislý národní stát mírumilovný, odmítá avanturismus v zahraniční politice a zábor cizích zemí. Řád národních států nabízí možnost kolektivního sebeurčení, plodného soutěžení a maximálního rozvoje… Pouze národní soudržnost a vzájemná loajalita umožňuje svobodné instituce, demokracii a osobní svobody. Tak zásadní výhody jiné politické uspořádání světa nenabízí.
Buďme proto nacionalisty. Nemluvím jen o vlastenectví, chvályhodné věrnosti údělu svého národa a jeho zájmům. Jde o prospěch lidstva, protože pouze v globálním řádu nezávislých národů lze usilovat o jedinečné kolektivní cíle… Nacionalista má velké poslání stát na stráži před imperiálním nátlakem nadnárodních institucí, odmítat globální ideologii, jež odvrací politiky od potřeb lidí doma a svádí je k intrikánství a avanturismu v cizině… Nacionalista… má za úkol rozvíjet blahobyt, vnitřní soudržnost a kulturní dědictví svého společenství… aby národ sílil a stal se požehnáním pro své členy i vzorem a příkladem pro ostatní.”
Nacionalismus je také osobní ctnost, protože ze členů národa vytváří širší rodinu a probouzí v lidech pouto vzájemné oddanosti. Nabízí protiváhu k fanatismu univerzální spásy lidstva a k prosazování všeobecného konformismu. Je to nacionalismus, kdo pěstuje snášenlivost a přináší prospěšnou rozmanitost světa.
Leda 2021, 352 strán
Asa Wikforss: Alternatívne fakty (O poznaní a jeho nepriateľoch)
Asa Wikforss, profesorka teoretickej filozofie, skúma fenomén rezistencie voči poznaniu z filozofickej perspektívy. Čo je poznanie? Aké psychologické mechanizmy nám bránia prijať fakty a ako predchádzať rezistencii voči poznaniu? Ako sa brániť falošným a nepodloženým tvrdeniam? Akú úlohu hrajú médiá a ako môžu pomôcť školy?
Asa Wikforss napísala knihu Alternatívne fakty v roku 2017, krátko po nástupe Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta. Trump už prezidentom nie je, no nástroje na pochopenie sveta, ktoré autorka ponúka v tejto knihe, sú platné a užitočné naďalej.
Ikar 2021, 256 strán
Lao c´: Tao Te Ťing (Kánon o (Ceste) Tao (Energie) Te)
Doteraz v Európe neznáma staroveká kópia Lao c´ovho Tao Te Ťingu sa po vydolovaní z čínskych archívov dostáva k čitateľom v unikátnej premiére. Popredná svetová sinologička a filozofka Marína Čarnogurská verejnosti ponúka prvý sinologický preklad doteraz odborníkmi nesprístupnenej Chešang kungovej kópie. Tento svojsky iný Tao Te Ťing je unikátny aj tým, že všetky kapitolky sú doplnené o nadpisy – anotácie, vystihujúce stále živú Lao c´ovu múdrosť. Výpravná kniha obsahuje tiež špičkové kaligrafie, ktoré vytvoril čínsky umelec Paolo Zhang (Zhang Shuguang). Kánon o Ceste Tao a Energii Te, ktorý už vyše dve tisícročia zásadne ovplyvňuje východné myslenie i čínsku kultúru, sa tak k čitateľovi dostáva aj vo vizuálne pôsobivej podobe.
Ursa Minor s.r.o. 2021, 190 strán
Saša Stanišić: Odkiaľ si
„Odkiaľ si je kniha o tom, čo nazývam domovom. Ten zo spomienok, ako aj ten vymyslený. Je to kniha o jazyku, práci načierno, Štafete mládeže a o niekoľkých letách. Rozpráva o lete, keď môj starý otec pri tanci stúpal starej mame na nohy až tak, že veľa nechýbalo a vôbec som sa nemusel narodiť. Je o lete, keď som sa takmer utopil. O lete, keď spolková vláda Nemecka nezatvorila hranice a to, čo nasledovalo potom, sa začalo podobať letu, keď som sa cez mnoho hraníc dostal do Nemecka ja.
Odkiaľ si je aj rozlúčka s mojou dementnou starou mamou. Zatiaľ čo ja spomienky zbieram, ona tie svoje stráca. Odkiaľ si je smutný príbeh, pretože pre mňa znamená niečo, čo už nemôžem mať. V tejto knihe rozprávajú mŕtvi, hady aj draky a sestra mojej starej mamy Zagorka vyráža do Sovietskeho zväzu, aby sa tam stala kozmonautkou. Odkiaľ si môže byť napokon aj všetko ostatné: pltník, ktorý nevie plávať. Brzdár, ktorý takmer zamrzol. Marxistická učiteľka, ktorá zabudla na Marxa. Bosniansky policajt, ktorý by sa veľmi rád dal podplatiť. Vojak Wehrmachtu, ktorý pred spaním pije mlieko. Základná škola s troma žiakmi. Nacionalizmus. Juhoš. Tito. Eichendorff.“ Saša Stanišić.
Stanišićov román je citlivé, priam lyrické rozprávanie o vlastnom pôvode, koreňoch a vykorenení, o hľadaní si miesta v živote. Je ozvláštnené mytologickými príbehmi aj netradičnou hrou pre čitateľov, ktorí si sami môžu vybrať, ako sa to všetko skončí.
Ikar 2021, 360 strán