Globální pandemie, lokální přístupy

České Literární noviny uveřejnili sériu desiatich článkov o koronavírusovej pandémii, ktoré by mohli zaujať aj čitateľov Slova. So súhlasom koordinátora a redakcie LN ich ponúkame aj čitateľom Slova.

globalny_lokalny.jpgV této sérii deseti článků se na koronavirovou pandemii nezaměřujeme z lékařského hlediska, ale z perspektivy toho, jak pandemie komplikuje život společnosti a politiky. Sledujeme především vládní opatření ve významných makroregionech světa a reakce na ně ve společnosti. Konkrétně se věnujeme angloamerickému světu, Jižní Americe, Číně, islámskému světu, Rusku, Africe a Indii. Jak je zřejmé, všechny makroregiony jsou významnými ekonomickými a politickými celky s rozsáhlými teritorii a početnou populací, některé z nich jsou přitom národními státy, případně i dlouhodobými civilizacemi. Nezapomínáme ani na naše místní prostředí v evropských souvislostech a na globální životní prostředí. Výčet zkoumaných oblastí a zemí pochopitelně nemůže být na vymezeném prostoru vyčerpávající, nicméně snad může být „ochutnávkou“ dlouhodobějšího celkovějšího pohledu na pandemii než jen roztříštěným hlediskem mnoha každodenních zpráv.

Všechny články jsou dopsány do jednoho data, konkrétně do Velikonočního pondělí 13. 4. 2020, aby bylo možné učinit si v jeden čas srovnávací představu o vývoji koronavirové pandemie po více než čtvrt roce ve světě. Snažili jsme se omezit množství detailů a rozsah (hlavní data pocházejí z www.worldometers.info/coronavirus/), abychom dali prostor možnosti globální komparace.

Autory série 10 článků jsou členové Centra globálních studií a jejich externí spolupracovníci. Další, posledně uveřejněné články jsou od dalších autorů, kteří samostatně reagují na původní sérii článků svými vlastními reflexemi tématu.

 

 

 

 

 

 

 

1. Marek Hrubec:
Koronavirová pandemie: test lokálních přístupů a globální koordinace

2. Martin Profant:
Česko v karanténě a v Evropě
 

3. Oleg Suša:
Koronaglobal ve Spojených státech a Spojeném království
 

4. Allesandro Pinzani:
Koronavirová pandemie v Jižní Americe: Brazílie versus Argentina
 

5. Milan Kreuzziger, Marek Hrubec:
Čínská zkušenost s koronavirem: od Wu-chanu k pandemii
 

6. Zora Hesová:
Šíření koronaviru v islámském světě
 

7. Ladislav Zemánek:
Jak na koronavirovou pandemii reaguje Rusko
 

8. Albert Kasanda:
Africká odpověď na koronavirovou pandemii: nejsme vaši pokusní králíci
 

9. Jiří Krejčík:
Indie si koupila čas na pandemii. Jak draho vyjdou týdny karantény?
 

10. Vlastimil Hála:
Koronavirová pandemie v globálním životním prostředí

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter