Kniháreň – november 2016

Etela Farkašová: Obloha plná odlietajúcich vtákov | Anton Hykisch: Verte cisárovi | Tomáš Klubert: Slovenská armáda v druhej svetovej vojne – slovom a obrazom | Miloslav Smatana a kolektív: Rozpamätávanie. Prvá svetová vojna jazykom prastarých otcov a materí

farkasova_obloha.jpgEtela Farkašová: Obloha plná odlietajúcich vtákov

Prezentácia publikácie na Bibliotéke
bude vo štvrtok 10. novembra 2016 od 17.00.

Kniha obsahuje výber z prozaickej a esejistickej tvorby Etely Farkašovej, rovnako ako aj kritické ohlasy na jej tvorbu, rozhovory staršieho dáta i aktuálny rozhovor. Dielo je prierezom toho najvýznamnejšieho, čo dosiaľ napísala.

Etela Farkašová: Predmetom pre písanie býva pre mňa intenzívny existenciálny zážitok alebo hlboké a empatické ponorenie do istej situácie, istých vzťahov, problémov, nech totiž píšem o komkoľvek a o čomkoľvek, píšem „zvnútra“, identifikácia s cudzím zážitkom, vzťahom, problémom ma celkom pohlcuje, niekedy až fyzicky bolí, ale inak neviem a nechcem písať.
Tranoscius, 2016
 

 

a.hykisch.verte_cisarovi650.jpg

Anton Hykisch: Verte cisárovi
 

Prezentácia románu na Bibliotéke
bude v sobotu 12. novembra 2016 od 12.00.

Možno milióny ľudí obšťastniť rýchlo, bez lásky a často aj proti ich vôli? Túto otázku osvetľuje nový historický román Antona Hykischa, situovaný do sklonku 18. storočia, v predvečer Francúzskej revolúcie (ide o voľné pokračovanie úspešného románu Milujte kráľovnú). Roky čakal cisár Jozef II. na smrť svojej matky Márie Terézie. Hneď po jej skone začal netrpezlivo uskutočňovať svoj sen o spravodlivej vláde. V horúčkovitej sebazničujúcej práci chce zabudnúť na svoje osobné nešťastia a nedostatok lásky. Román odkrýva bolestné súkromie mladého vládcu až po jeho predčasný tragický koniec.
Desaťročie vlády Jozefa II. znamená aj počiatok národného prebudenia Slovákov. Na stránkach knihy stretneme Jozefa Ignáca Bajzu s jeho trampotami pri písaní prvého slovenského románu. Spoznáme život v starej Bratislave/Prešporku, kde v seminári na hrade Anton Bernolák s priateľmi vytvoril prvú slovenskú gramatiku. V pútavom románe nazrieme do života panovníkov v Európe, najvyšších cirkevných hodnostárov aj chudobných dedinských kňazov. Dostaneme sa do málo známych kútov rozsiahlej habsburskej monarchie.
Hykischov nový román je kniha o vášni a túžbe po moci, kronika osudov ľudí, ktorí sa vzopreli každodennosti a usilovali sa zmeniť život okolo seba.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 216, 432 strán
 

slovenska_armada_v_druhej_svetovej_vojne.jpgTomáš Klubert: Slovenská armáda v druhej svetovej vojne – slovom a obrazom
 

Prezentácia publikácie na Bibliotéke bude v piatok 11. novembra 2016 od 13.00.

Slovenský historik Tomáš Klubert, autor monografií o bojoch v Slovenskom národnom povstaní Obrnené jednotky v Slovenskom národnom povstaní (2008) alebo Smrť sa volala Schill (2014) sa podujal na náučno-populárne spracovanie vzniku, vývoja, činnosti a zániku slovenskej armády v rokoch druhej svetovej vojny.
V chronologickom slede ukazuje najdôležitejšie historické fakty, skutočnosti a udalosti počas jej šesťročnej existencie. Približuje okolnosti vzniku, najdôležitejšie zložky, výzbroj, účasť na bojoch proti agresii horthyovského Maďarska v marci a apríli 1939 v Malej vojne. Popisuje protipoľské ťaženie v septembri 1939, boje na východnom fronte proti Sovietskemu zväzu v rokoch 1941 až 1943 (Rýchla a Zaisťovacia divízia) a premenu týchto divízií na technické a ich osud v Rumunsku, Maďarsku a v Taliansku, venuje sa vojenským prípravám a plánom na ozbrojené vystúpenie proti nacizmu i proti domácemu totalitnému režimu (gen. F. Čatloš a pplk. J. Golian). Kniha prináša i boje povstaleckej armády alebo 1. československej armády na Slovensku v auguste až októbri 1944 proti nemeckej okupácii Slovenska, vytvorenie Domobrany a jej činnosť až po zánik v apríli a začiatkom mája 1945. Pomerne stručný, ale prehľadný a objektívny text knižky doplňuje dobová fotodokumentácia a zaujímavé prílohy.
Perfekt, 2016, 448 strán
 

rozpamatavanie.jpgMiloslav Smatana a kolektív: Rozpamätávanie. Prvá svetová vojna jazykom prastarých otcov a materí
 

Prezentácia publikácie na Bibliotéke bude v piatok 11. novembra 2016 od 12.00.

Publikácia prináša vzácny a originálny nárečový materiál v podobe svedectiev a výpovedí Slovákov žijúcich v čase vypuknutia veľkého vojenského konfliktu, ktorý prerástol hranice európskych krajín a nadobudol svetové rozmery. Slovensko a jeho obyvatelia sa na počiatku 20. storočia, nie vlastným pričinením, stali súčasťou vojnových hrôz, ktoré mali byť začiatkom veľkých zmien vo vtedajšej Európe a nanovo pretvoriť jej mapu. O svojich zážitkoch rozprávajú nielen vojaci ako priami účastníci bojov, ale aj ich najbližší príbuzní, ktorých vojna zasiahla nepriamo.
Poslanie publikácie je viacúčelové: okrem čitateľského zážitku môžu texty poslúžiť na ďalšie štúdium jazykovedcom, dialektológom, historikom jazyka, folkloristom a tiež etnológom, historikom a iným odborníkom, ktorí chcú prehĺbiť svoje bádanie, či už v oblasti jazyka a zemepisných nárečí a vývinu na Slovensku, alebo aj v otázkach týkajúcich sa napr. histórie prvej svetovej vojny či jej ničivého dopadu na ľudstvo a vznik nezmazateľných zápisov v jeho pamäti.
VEDA. 2015, 260 strán
 

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter