Koloria – výstava členov najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku – je od 2 marca 2017 je na západnej terase Bratislavského hradu a potrvá do 30. marca 2017. Touto výstavou vzdávajú členovia UBS aj hold zakladateľskej osobnosti slovenskej výtvarnej moderny Ľudovítovi Fullovi, pri príležitosti 115. výročia jeho narodenia. Výstava bude v apríli až auguste inštalovaná v Informačnom a kultúrnom centre v Liptovskom Jáne.
Výstavou Koloria, ako povedal PhDr. Emil Semanco, starosta Umeleckej besedy slovenskej, „graduje a prakticky sa aj završuje výstavný cyklus Umeleckej besedy slovenskej, venovaný jej významným medzníkom a jubileám v uplynulých týždňoch, keď sme si pripomínali 95. výročiu vzniku spolku aj štvrťstoročie od obnovenia jeho činnosti po spoločenskom zlome v Novembri 1989. A navrch, s trochou zášti a nezahojenej boľačky, spomínali aj na fundamentálny a tak (ne)trochu aj epochálny fakt položenia základného kameňa spolkového Výstavného pavilónu pred deväťdesiatimi rokmi. Lebo tam, pri starom dunajskom moste, nakropené pražskou vlahou vyklíčilo a má korene slovenské moderné umenie našich predchodcov, k odkazu ktorých sa hrdo hlásime!“ A napokon vyslovil presvedčenie, že „v tom hlavnom, čo nám odkázali Fulla, Benka, Mallý, Mudroch, Alexy, Majerník, Matejka, Šimerová, Želibský… a ďalší ako svoje krédo, ale aj prvoradú umeleckú povinnosť – š í r i ť k r á s u – so cťou plníme a v mnohorakej podobe opäť a opäť verejnosti predostierame.“
Dajme ešte nakrátko slovo kurátorke výstavy Mgr. PhDr. Marte Hučkovej: „Výstava, ktorú možno nazvať výberovým salónom, prezentuje diela plejády autorov, ktoré sú súčasťou ich aktuálneho tvorivého programu. Predstavuje vizuálnu úrodu, ktorá nemá starší dátum vzniku ako dva-tri uplynulé roky, jej tvorcovia vybrali na svoju prezentáciu zväčša to najlepšie, čo v ich tvorivých dielňach v tom čase vzniklo. S touto ambíciou formovala výstavnú kolekciu aj kurátorská rada UBS – sprostredkovať návštevníkovi Kolorie konzistentnú informáciu o profile súčasnej Umeleckej besedy slovenskej.“
Ukážky vystavených diel chápeme ako rozšírenú pozvánku. Je čo pozerať – v n í m a ť k r á s u plnými dúškami.
Běla Kolčáková: Pieseň, olej na plátne, 2016, 110 x 110 cm.
Emil Semanco: Na dne, koláž, 2016, 50 x 50 cm.
Ján Kovalík: Vyhliadková loď, olej, 2016, 100 x 70 cm.
Jozef Porubčin: Múza strašiakov, olej, 1998, 45 x 60 cm.
Martin Dzurek, Život, drevo, bronz, železo, 2017, 180 x 70 cm.
Milan Stano: Zima v Hričovskom Podhradí, 55 x 80 cm.
Oľga Plačková: Krajina, olej, 2016, 80 x 70 cm.
Marián Drugda, Variabilné vertikály, drevo+plast, 2015, 45 x 71 cm.
Natália Studenková: Dunajec, akvarel na plátne, 50 x 70 cm.
Zdeno Horecký: Rozlúčkový sprievod s basou, olejová tempera, 2016, 106 x 130 cm.