Venezuelská vláda pokračuje v inšpekciách obchodov, ktoré predávajú tovar za vysoko nadhodnotené ceny a zastavila 50 webových stránok, ktoré propagujú výmenný kurz na čiernom trhu. Inštitút obrany prístupu ľudí k tovarom a službám (Indepabis), vykonáva kontroly rôznych obchodných reťazcov a tým, ktoré majú abnormálne vysoké marže, nariaďuje predávať za férové ceny. Opatrenia viedli k radom pred dotknutými obchodmi.
Cenová regulácia na predražené tovary
Počas nedávnej kontroly úrady odhalili nezrovnalosti – predražovanie, neoznačovanie predajných regálov, hromadenie zásob, predaj exspirovaných produktov, daňové úniky a rôzne administratívne pochybenia. Medzi takýmito obchodmi boli: Lacor, Dorsay, nábytkárska predajňa Imeca, predajňa so spotrebičmi Centro ferretero El Pico, obchod s textilom El Castilo a obchodné centrum Los Proceres.
Viceprezident Jorge Arreaza povedal, že úrady odhalili predražovanie výrobkov z dreva o 421 % a domácich spotrebičov 587 %.
V štáte Tachira v blízkosti hraníc objavili 1 575 chladničiek nahromadených zásob, ktoré boli skonfiškované a budú predané obyvateľom za férové ceny. Obchod Lacor v tomto štáte dostal pokutu za „neoprávnené navyšovanie cien“ v jeho predajniach hračiek a bielej techniky.
V reťazcoch Dorsay sa predávali televízne prijímače za 44 600 bolívarov, čo podľa ministra Hectora Rodrigueza predstavuje 175-% predraženie. Žehličku predávali za 740 bolívarov, čo je predraženie o 180 %; nohavice za 1 070 bolívarov (predraženie o 114%); detskú bábiku 2 856 bolívarov (predraženie 54 %). Minimálna mzda je 2 973 bolívarov alebo 4 110 vrátane potravinových poukážok.
Po tom, čo v predajni Los Cortijos Dorsay prebehla inšpekcia, ľudia sa začali stavať do radov, aby si mohli niečo kúpiť za „férovú cenu“; miestna komunálna rada rozdala ľuďom časenky, aby nemuseli stáť v radoch.
Prezident Indepabis Eduardo Saman na tlačovej konferencii oznámil, že mal stretnutie s predstavenstvom spoločnosti Acumuladores Duncan. Firma predávajúca veľké akumulátory pristúpila na zníženie cien o 25 %.
Inšpekcie sú ďalšie v slede kontrol po dočasnej úradnom uzavretí reťazca predajní s domácimi spotrebičmi Daka, v ktorom sa preukázalo nadhodnotenie cien až do 1 200 % nad dovoznú cenu tovaru.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro sa na zhromaždení 15 000 zamestnancov dopravy – organizovanom odborovou organizáciou – vyjadril, že vláda vytvorí „Dopravnú misiu“ na riešenie potrieb pracujúcich v dopravnom priemysle, volajúcich po modernizácii, vzdelávaní, väčšej dostupnosti náhradných dielov a vzniku Dopravnej banky. Maduro, ktorý bol tiež zamestnaný v doprave ako vodič autobusu, demonštrantom oznámil, že sa v ten deň stretne s producentmi náhradných dielov, aby zagarantovali „dodávky a fér ceny“. Taktiež prisľúbil inšpekcie veľkoobchodov. „Tak, ako chránime spotrebiteľov, tak budeme tvrdí na veľkopredajcov, ktorí dostávajú prednostne doláre (za oficiálny kurz) a predávajú s prirážkami malým a stredným obchodom … dosť bolo tohto okrádania,“ povedal.
Spojené štáty
Vo svojom prejave Maduro obvinil USA, že „ekonomická vojna proti Venezuele“ je plánovaná zo Spojených štátov amerických. „Hlavnými hráčmi tejto hospodárskej vojny sú Venezuelská federácia komôr a asociácií obchodu a výroby (Fedecamaras), Národný výbor obchodu a služieb (Consecomercio) a Venezuelsko-americká obchodná komora (Venamchan)“, povedal.
Zablokované webové stránky
Riaditeľ Národnej telekomunikačnej komisie (Conatel) Pedro Maldonado oznámil, že tento úrad zablokoval viac ako 50 internetových stránok zameraných na zavádzanie umelých výmenných kurzov na nákup a predaj US doláru v krajine. Oficiálny kurz je 6,3 bolívarov za americký dolár. Internetové stránky a iné agentúry, podobne ako aj špekulanti vytlačili výmenný kurz na čiernom trhu na 50 bolívarov za dolár.
Súdy a milície
Najvyšší sudca Gladys Guiterrez vyhlásil, že výhradne hospodárskymi zločinmi sa od teraz bude zaoberať 77 súdov, z toho 25 z nich bude riešiť odvolania. Prípady, v ktorých budú súdy rozhodovať, sa týkajú špekulácie, hromadenia a zadržiavania zásob, úžery, bojkotu, nezákonnej zmeny cien, nezákonnej zmeny dopytu a ponuky, pašovania, rabovania a ostatné trestné činy spadajúce pod zákon na obranu prístupu ľudí k tovarom a službám.
Podľa generálmajora Vladimira Padrina, bolo mobilizovaných 1 500 členov milícií „na ochranu ľudu“ a „na boj proti ekonomickej vojne“. Povedal, že ďalšie milície posilnili Národnú gardu pri ochrane elektrární a nemocníc.
Nový spoločný podnik s Uruguajom
Uruguajský prezident José Mujica sa v Caracase stretol s Madurom. Prezidenti ratifikovali pokračovanie vzájomných zmlúv a dohodli sa na vytvorení spoločného elektrárenského podniku medzi venezuelským Corpoelec a uruguajským podnikom Urutransfor.
Reakcia opozície
Opozičný líder Henrique Capriles povedal médiám, že vládne opatrenia proti predražovaniu sú „politické“ a žiadal, aby vláda „uverejnila zoznam firiem dostávajúcich americké doláre za prednostný oficiálny kurz“. Takýto zoznam firiem je permanentne prístupný na stránkach CADIVI (finančný úrad).
Onedlho budú vo Venezuele municipálne voľby. Nedostatok niektorých tovarov, spolu so zadržovaním a hromadením zásob nie je v čase pred voľbami ničím výnimočným, ale v období po smrti prezidenta Cháveza sa ekonomické problémy výrazne zintenzívnili. Úhrnná inflácia od januára do októbra dosiahla 45,8 % a na čiernom trhu dosiahol výmenný kurz doláru desaťnásobok oficiálneho. V minulom roku bola inflácia za rovnaké obdobie 13,4 %.
Preložil Dušan Krnáč
Foto: Venezuelanalysis.com