V minulom roku usporiadali sme na pôde Múzea Veľkej vlasteneckej vojny rokov 1941 – 1945 v Kyjeve jednu z najvýznamnejších výstav slovenskej výtvarnej kultúry v zahraničí. Skutočne malo nesporne pozoruhodný význam, keď k výstavnému celku originálov výtvarných diel zo Slovenska pribudol samostatný muzeálny výstavný celok Ukrajinci v bojoch na slovenskom území. Vznikol tak výstavný diptych Spoločne v boji proti fašizmu. Považovali sme si za povinnosť a za česť napomôcť, aby sa tento výstavný celok zverejnil aj na Slovensku. Stane sa tak v historických priestoroch radnice v Banskej Bystrici (od 21. do 31. septembra 2012) a v rámci osláv 68. výročia Karpatsko-dukelskej operácie vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku (od 6. októbra 2012 do 15. apríla 2013). Slovenský návštevník, ale aj naši odborní pracovníci, budú mať tak možnosť oboznámiť sa s ukrajinskými muzeálnymi fondmi, ktoré sa dotýkajú protifašistického odboja na našom území. Ukrajinský výstavný celok stavia aj na vzácnom, dosiaľ pre nás neznámom súbore kresebných portrétov ruských, ukrajinských a slovenských partizánskych veliteľov, ako aj na škiciach z partizánskych bojov a krajinárskych dobových záznamoch autora Borisa Kosteckého.
Výstava Slovenské umenie proti fašizmu, ktorú sme vo výstavných priestoroch tohto svetoznámeho múzea dejín 2. svetovej vojny otvárali dňa 9. septembra 2011, a ktorá sa tu konala až do konca novembra minulého roku, poskytla celkový obraz o autoroch, námetoch, symboloch a hodnotách v slovenskom výtvarnom umení vo vzťahu k podnetom 2. svetovej vojny, a to najmä z hľadiska hrdinského odkazu Slovenského národného povstania. Ponechali sme však pre budúcnosť tému a diela venované brigádnemu generálovi in memoriam (kpt.) Jánovi Nálepkovi. Stalo sa tak vo vedomí blížiaceho sa nedožitého stého výročia narodenia tohto nášho národného hrdinu a významnej osobnosti boja proti fašizmu v medzinárodnom meradle.
Výstava Ján Nálepka – pocta a portrét je do určitej miery naším darom Múzeu Veľkej vlasteneckej vojny rokov 1941 – 45 v Kyjeve. Platonickým darom, ktorý pripomína demokratickú doktrínu, na báze ktorej v historickom Československu (v 30-tych rokoch 20. storočia) Ján Nálepka pôsobil ako príťažlivý učiteľ šíriaci vzdelanie a ideály súžitia a láskavosti mladých ľudí. Tieto kvality a dimenzie dávneho odkazu môže a najlepšie vyjadruje vo výtvarnom umení žáner – portrét. Naša výstava prezentuje najznámejšie a najhodnotnejšie diela a riešenia autorov P. Bána (ktorý je známy súborom potrétov v Ovruči), Ľ. Ilečka, T. Baníka, J. Kulicha a F. Šestáka. Kresebný portrét Ľudovíta Ilečka je portrétom výtvarníka, ktorý Jána Nálepku aj osobne poznal. Busta sochára T. Baníka je v súčasnosti exponovaná ako pomník v Rožňave. Hodnotný maliarsky portrét F. Šestáka tvorí súčasť súboru portrétov vytvorených pre Pedagogickú encyklopédiu Slovenska. Povedľa portrétnych snažení rozvíjal sa na Slovensku záujem o jazdecký pomník – vznikli štúdie a komorné plastiky autorov J. Pospíšila, A. Kiššákovej a Jána Kulicha. Výstava prezentuje tvorbu jedného z nich – Jána Kulicha, ktorého jazdecký pomník kpt. J. Nálepku bol od roku 1973 umiestený v Stupave, kde J. Nálepka učiteľsky pôsobil. Na budúci rok, v čase výročia skonu, pripravuje sa opätovné exponovanie tohto diela na dôstojnom mieste v architektúre obce Stupava. Pripomeňme, že náš výstavný celok prezentuje aj porcelánovú vázu s podobizňou Jána Nálepku. Pochádza z Ovruče a ide o dar občanov mesta rodičom padlého hrdinu. Tento vzácny muzeálny predmet vlastní v súčasnom období Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Významnú súčasť našej výstavy tvorí aj knižný fond s ilustráciami literárnych diel venovaných životným osudom a bojovej frontovej anabáze Jána Nálepku na Ukrajine. Literárne predlohy sú súčasťou slovenskej memoárovej a krásnej literatúry – ide o diela V. Šalgoviča, M. Krnu a Jozefa Nálepku. Pripomeňme však aj A. N. Saburova a známe vojnové memoárové dielo Tajomný kapitán venované J. Nálepkovi. Literárna predloha Vrátim sa živý Miloša Krnu bola viackrát sfilmovaná (Slovenská televízia, 1962 a film Zajtra bude neskoro, 1972). Naša výstava zverejňuje originál ilustrácie tejto knihy od maliara, národného umelca Júliusa Nemčíka. Ten vytvoril v druhej polovici 50-tych rokov 20. storočia rozsiahly súbor krajinárskych záznamov a figurálnych kompozícií, z ktorých koncipoval aj žánrové ilustrácie knihy Vrátim sa živý Miloša Krna. Výstava prezentuje aj viaceré knižné vydania tohto diela doma a v zahraničí.
Výstavný celok Ján Nálepka – pocta a portrét dotvárajú diela ďalších popredných slovenských výtvarníkov. Niektoré sú venované dávnym tragickým odkazom 2. svetovej vojny a ďalšie súčasnému životu Slovenska. Ide o diela významným slovenských maliarov, grafikov a sochárov – Vincenta a Ferdinanda Hložníkovcov, M. Jakabčica, S. Brezinu, Ľ. Zelinu, S. Harangozóa, J. Ondrisku, M. Lukáča.
Hodnotným a mimoriadne cenným prvkom výstavy je aj rozmerný gobelín Cesta oslobodenia. Ide o dielo autora Karola Drexlera, ktorý bojoval ako príslušník 1. Čs. armádneho zboru v ZSSR a toto dielo je skutočnou a autentickou autorskou epopejou a spomienkou. Dielo je z vlastníctva Národnej rady Slovenskej republiky.
PhDr. Ladislav Skrak, je kurátor výstavy a predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov
FOTOGAGÉRIA: