ČO SA KDE DEJE

Od nástupu na post amerického prezidenta zmenil Barack Obama už niekoľko dôležitých politických postupov svojho predchodcu. Minulý víkend napríklad zrušil nariadenie, ktoré zakazovalo poskytovať americkú pomoc akejkoľvek medzinárodnej humanitárnej a zdravotníckej organizácii ponúkajúcej možnosť potratu alebo o nej informujúcej. Predpis postihoval viaceré významné medzinárodné organizácie a podväzoval im financovanie aj tých programov, ktoré s interrupciami nijak nesúviseli.

***

Obama tiež povolil Kalifornii a trinástim ďalším americkým štátom stanoviť prísnejšie emisné normy a maximálnu spotrebu automobilov. George Bush, známy svojím odporom proti environmentálnym reguláciám, trval na uznávaní áut aj s menej šetrnými štandardmi. Obamova vláda pracuje na nových federálnych reguláciách spotreby paliva a na zvýšení energetickej efektívnosti verejných budov. Hoci viacero vplyvných hlasov upozornilo, že Obama ako prezident môže byť skôr zmenou v imidži než v podstate, minimálne v oblasti životného prostredia sa zdá, že nový prezident chce urobiť výrazný politický obrat.

***

Britské spravodajské stanice BBC a Sky News odmietli odvysielať reklamu s výzvou o pomoc obetiam vojny v Gaze. Autorom výzvy je skupina humanitárnych organizácií koordinujúcich potravinovú a lekársku pomoc obetiam izraelských útokov – patrí do nej Červený kríž, Oxfam, Save the Children, Christian Aid a iné. Podľa oboch televíznych staníc by spot ohrozil objektivitu, s ktorou sa snažia o konflikte informovať. Iné kanály, ako napríklad populárny Channel 4 (pre ktorý poskytuje Sky News spravodajstvo), výzvu odvysielali. Viac ako 50 členov britského parlamentu sa otvorene obrátilo na verejnoprávnu BBC, aby svoje rozhodnutie zmenila.

***

Podľa šéfa európskej diplomacie Javiera Solanu by Európska únia mala v záujme hľadania mieru na Blízkom východe začať rokovať aj s hnutím Hamas. Počas návštevy Jeruzalema povedal, že únia bude spolupracovať s palestínskou vládou vrátane Hamasu, ak tí budú súhlasiť, že riešením krízy je existencia dvoch samostatných štátov, Izraela a Palestíny. Európsky postoj, ako ho prezentoval Solana, sa teda líši od stanoviska Spojených štátov amerických. Podľa nich je podmienkou rokovaní s Hamasom to, aby uznal suverenitu Izraela bez zaručenia práva na existenciu palestínskeho štátu. Predstavitelia Hamasu vyhlasujú, že súhlasia s existenciou dvoch štátov, ak sa hranice určia podľa podoby pred vojnou v roku 1967. Hovorca Hamasu Ghazi Hamad v rozhovore pre agentúru AP povedal: „Súhlasíme so štátom a s hranicami z roku 1967. Nejde o zničenie Izraela.“ Problémom sú však okrem iného rastúce židovské osady na palestínskych územiach. Podľa izraelskej organizácie Peace Now narástli za minulý rok na Západnom brehu o 57 percent – to znamená, že v nich pribudlo asi 1200 nových stavieb.

***

Zdá sa, že vojenská fáza konfliktu na Srí Lanke sa zatiaľ blíži ku koncu. Vládne ozbrojené sily dokázali v posledných týždňoch dobyť viaceré strategické posty a minulý týždeň obsadili dokonca aj hlavnú základňu Tamilských tigrov, mesto Mullaithivu. Územie, ktoré kontrolujú, sa tak scvrklo z 15-tisíc kilometrov štvorcových v auguste na súčasných 350. Podľa správ už dnes organizácia nemá viac ako tisíc ozbrojených členov.

***

Pre Velupillaiho Prabakarana a jeho organizáciu bolo posledných 30 mesiacov plných politických chýb a vojenských katastrof. Ofenzíva vládnych vojsk pokračuje od marca 2007 prakticky bez prerušenia. Posledné prostriedky, ku ktorým sa môžu Tamilskí tigri uchýliť, sú teroristické útoky, gerilový boj a skrývanie sa medzi civilným obyvateľstvom. Je nemožné, aby čokoľvek z toho dokázalo situáciu zvrátiť vojensky. Z politického hľadiska to môže prakticky pochovať aj posledné zvyšky podpory, ktorú organizácia medzi Tamilmi na severe ostrova má.

***

Pre vládu prezidenta Mahinda Rajapaksaa tak prestávajú byť Tamilskí tigri dôležitým politickým faktorom. Ak mal niekedy ich líder Velupillai Prabakaran možnosť ponúknuť mier za podiel na moci, premeškal ju. Lenže to najhoršie, čo by mohla vláda urobiť, je podľahnúť triumfalizmu. S Tamilskými tigrami počítať nemusí, s Tamilmi by však mala. V novej Srí Lanke im musí dať spravodlivý podiel na moci a nesmie podľahnúť šovinistickým tendenciám, ktoré sa medzi politickými zástupcami sinhálskej budhistickej väčšiny objavujú.

Spracované podľa alternatívneho spravodajského servisu Akt-info a zahraničnej tlače

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter