Slovenská politická scéna sa od parlamentných volieb v roku 1998 výrazne zmenila. Pribudli nové strany, ktoré tak ustálili počet politických subjektov na Slovensku na rekordné číslo 100. Nezmenila sa však podpora ľudí niekoľkým subjektom.
Už nikoho ani neprekvapuje fakt, že stranou s najstabilnejšou voličskou základňou je Hnutie za demokratické Slovensko – Ľudová strana. Podľa priemernej hodnoty všetkých prieskumov verejnej mienky robených agentúrou MVK za minulý rok nám vyšlo 27,7 percenta. To dokonca v porovnaní s výsledkami parlamentných volieb v roku 1998 znamená nárast o 0,7 percenta.
Migaš znížil voličský potenciál
Najväčší pokles preferencií od roku 1998 zaznamenali Strana občianskeho porozumenia a Strana demokratickej ľavice. U hamžíkovcov to bol pokles z 8,01 v roku 1998 na 3 percentá v roku 2000. Migašovci dokonca počas dvoch rokov prišli až o vyše polovicu – 8,26 percenta voličských preferencií. Na druhej strane, SMK, SNS a KSS sa stále pohybujú na rovnakých úrovniach ako v parlamentných voľbách v roku 1998. Pokles zaznamenala aj SDK, ktorá vo voľbách získala 26,33 percenta hlasov. Po transformácii na SDKÚ má zatiaľ podporu približne 13,1 percenta potencionálnych voličov. Dá sa tiež predpokladať, že toto číslo vzniklo po odčítaní preferencií materských strán. Dokopy by totiž tieto politické subjekty volilo asi 9,6 percenta ľudí.
Vo februári 2000 vstúpila na politickú scénu SDKÚ a hneď na začiatku sa úspešne s 11 percentami etablovala na slovenskej politickej scéne. Touto výškou volebných preferencií sa zaradila hneď na tretie miesto za HZDS-ĽS a Smer. Pozoruhodné je, že aj na druhom mieste sa umiestnila nová strana.
V rozhovore pre náš týždenník v decembri riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík povedal, že výsledky referenda sa neprejavia na preferenciách Mečiarovho hnutia v najbližšom období. Podľa ich prieskumu verejnej mienky v decembri ale ľudová strana dosiahla najnižšie percentá za celý rok – 21,3 percenta. Naopak, v rovnakom mesiaci najviac bodoval Ficov Smer. Na preferenciách SDĽ sa podľa očakávaní najviac prejavilo hlasovanie jej predsedu Jozefa Migaša a niekoľkých ďalších poslancov za vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. V najbližšom prieskume, v júni, totiž zaznamenali len 4,6 percenta.
Maďarom pomohla župa
Na druhej strane, na preferenciách kresťanských demokratov sa aj napriek slovám predstaviteľov hneď po októbrovom sneme nepodpísalo zvolenie Pavla Hrušovského za predsedu. V tomto mesiaci totiž zaznamenali len 4,7percenta. Ku koncu roku sa ich preferencie zvyšovali a dokonca v prieskumoch agentúry Markant zaznamenali za mesiac december až osem percent, čo je ich historické maximum za minulý rok. Predbehli tak dokonca aj SNS a SDĽ. Zdá sa, že SMK pomohla júlová iniciatíva vytvoriť Komárňanskú župu. Ich tradičným voličom bola asi natoľko sympatická, že v najbližšom prieskume – v septembri 2000 dosiahli najlepší celoročný výsledok – 10,7 percenta.
Rok 2000 teda nezaznamenal v hodnotách preferencií jednotlivých politických strán veľké zmeny. Ani raz totiž HZDS-ĽS nekleslo z politického piedestálu a dokonca si dosť pevné pozície v rebríčku strán udržali aj Smer a SDKÚ. Rok 2001 by mohol predsa len niečo zmeniť – dva subjekty totiž uvažujú o zlúčení (SDSS a SOP) a jeden muž o ďalšej politickej strane (Pavol Rusko). V tomto storočí by sa potom opäť mohli lámať rekordy v počte politických subjektov na Slovensku.