Trnava, 23. 2. 2024. Ministerstvo pôdohospodárstva predložilo na pripomienkové konanie stanovisko k návrhu Európskej komisie na dereguláciu nových GMO, vyrábaných novými genomickými technikami (NGT). O návrhu sa rokuje na úrovni Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a na úrovni Europarlamentu, kde 7. 2. 20204 dereguláciu schválili. Rada ministrov ju zatiaľ odmieta, aj vďaka Slovensku. No lobing a rokovania pokračujú a silnejú, Občianska hromadná pripomienka v rámci legislatívneho procesu má za cieľ predložené stanovisko Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR upraviť a sprísniť. Je spustená na podpísanie do 26.2.2024.
Predbežné stanovisko totiž obsahuje informácie z návrhu Európskej komisie, ktoré nie sú dostatočne kritizované. Chýba mu jasný záver odmietajúci akúkoľvek dereguláciu nových GMO vyrábaných (NGT) .
Stanovisko je do značnej miery aj kritické, opiera sa o princíp predbežnej opatrnosti, alebo potrebu označovania GMO, no necháva otvorené dvere pre dereguláciu nových GMO. Stanovisko tak neodzrkadľuje postoj slovenskej verejnosti a verejne prezentované pozície ministra Takáča a MPRV SR. V odpovedi na petíciu „Udržujte prísnu reguláciu a označovanie nových GMO“ ministerstvo uviedlo, že jej vyhovuje v plnom rozsahu, napriek tomu predbežné stanovisko ministerstva jasne dereguláciu neodmieta. V stanovisku by preto malo jasne stáť, že Slovenská republika odmieta akúkoľvek dereguláciu nových GMO, respektíve požaduje zachovanie regulácie nových GMO vyrobených NGT podľa súčasne platnej EÚ legislatívy o GMO, ktorá predstavuje strednú cestu medzi úplným zákazom GMO a ich dereguláciou.
Stanovisko musí tiež obsahovať viac argumentov kritizujúcich návrh Komisie, ktoré sú uvedené v podkladoch pod hromadnou pripomienkou a preukazujú, že návrh Európskej komisie:
• sa mýli v tvrdeniach, že NGT nie sú rovnocenné s konvenčnými plodinami, ako sa tvrdí v návrhu Komisie
• je v rozpore s vedcami, právom a rozhodnutím Európskeho súdneho dvora.
• zavádza ak tvrdí, že NGT nie sú bezpečné a spoľahlivé
• sa odvoláva na neoverené sľuby o prínosoch NGT.
• spolu s EFSA ignorujú vedecké dôkazy.
• zbavuje štáty možnosti zakázať pestovanie nových GMO
• nerieši problémy koexistencie a nechráni poľnohospodárstvo bez GMO a ŽP
• môže spôsobiť monopolizáciu trhu.
• ignoruje mienku spoločnosti.
• berie verejnosti právo slobodného výberu
Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO
Kontaktná osoba: Ing. Peter Sudovský, e-mail: info@vsetkoogmo.sk; tel: 0915115084; web:www.slovenskobezgmo.org
Poznámka: Pretrváva snaha zahmlievať, že NGT a ich produkty nie sú GMO. NGT podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora nie sú menej rizikové ako pôvodné GMO a musia spadať pod EÚ legislatívu o GMO a teda sú GMO. Samotný návrh Komisie tiež uznáva, že nové GMO sú GMO (článok 3, strana 27 ). GMO sú organizmy, ktorých genetický materiál bol pozmenený spôsobom, aký sa prirodzene nevyskytuje. Produkty NGT rozhodne pod túto definíciu spadajú.