Ad: Emil Višňovský: O hlúposti a nenávisti
Dovolím si doplniť túto veľmi dobrú úvahu o ešte jeden aspekt hlúposti, ktorá je skutočne veľkým civilizačným neduhom.
Americký analytický filozof H. G. Frankfurt napísal esej, ktorá v roku 2005 vyšla knižne pod názvom On Bullshit – O hlúposti (ľudovejšie: O kravinách, sprostostiach). Vysvetlil aj dôvod, prečo sa ako filozof rozhodol pre takúto tému:
„Úcta k pravde a záujem o pravdu patria k základom civilizácie. Dlho ma znepokojoval očividne miznúci rešpekt k pravde. Dnes sú hlúposti (kecy, kraviny, sprostosti) veľkou deformáciou týchto hodnôt.“
V eseji rozlišuje medzi „bullshittermi“ (šíriteľmi hlúpostí) a klamármi. Tí prví sú zákernejší, sú väčším nebezpečenstvom pre pravdu ako klamári. Klamár vie, čo je pravda, ale chce ľudí odviesť od jej objavenia. Bullshittera nezaujíma, či to, čo hovorí, je pravda alebo nepravda, ide mu len o vlastný zámer.
Najnovším príspevkom do tejto diskusie je štúdia ChatGPT is bullshit – ChatGPT je hlúposť (https://doi.org/10.1007/s10676-024-09775-5), v ktorej autori analyzujú veľkú oblasť umelej inteligencie – veľké jazykové modely. Ich celkové fungovanie sa dá chápať ako generovanie hlúpostí (kecov, sprostostí) v zmysle, ktorý skúmal H. G. Frankfurt, pretože modely významným spôsobom ignorujú pravdivosť svojich výstupov.
Aj na opis spoločnosti by možno bolo dobré zaviesť index hlúposti – Bullshit Index (BSI). BSI 0 platí pre spoločnosť, v ktorej politici neklamú. BSI 1 znamená, že politici klamú, pričom vedia, že klamú, ale robia to, len aby dosiahli svoj zámer. V súčasnosti žijeme v spoločnosti s veľmi veľkým BSI. Generácie politikov a biznis lídrov sa tak dlho zabárali do sprostostí, až stratili kontakt s realitou.
(Komentár pod článkom, 23. februára 2025)
Foto: Pixabay