ECHO ČITATEĽOV

Gabriela Rothmayerová: Voľby ako mediálna pohroma

Německý básník Schiller vtiskl hraběti Albrechtu z Valdštejna větu: „…znám své pappenheimské!“
Autorka má stejnou výhodu!
Zná z vlastní zkušenosti prostředí „sedmé velmoci“, se všemi klady a zápory novinařiny…, i se snahou některých – také žurnalistů – ovlivňovat stále významně politické a společenské události své země.
Bylo by sice možné najít vysvětlení v jednoduché tezi:„Vždyť MEDIOKRACIE přece tak chutná!“ 
Ale text článku, včetně konkrétně charakterizovaných příkladů, usvědčuje popisovaná média z mnohem prozaičtějšího důvodu: vedou kampaň, proti jimi nečekaného výsledku voleb, za „mrzký žold“!
Václav Pecka, 30. októbra 2023

* * *

Ignorovat médiá nemá význam, to im vyhovuje, lebo môžu rozvíjať svoje naratívy a nestrácajú čas zbytočnosťami… ÚTOČIŤ TREBA… vyťahovať na nich kauzy, aféry… pred voľbami nabudila voličov napríklad aféra Záleskej a Tódovej, ktorá dávala tušiť, aké špinavé hry sa hrajú…
Ján Kováč, 30. októbra 2023

* * *

Neútočiť. Útočia len politici zahnaní do kúta a ponížení. Sebavedomí politici (v tom dobrom zmysle, teda politici vedomí si, že ich činy boli a sú preukázateľne férové) na novinára neútočia – lebo králi neútočia na šašov, nech si dovolia hocijaký kúsok. Nevyťahovať kauzy. Nech tie kauzy vyťahujú novinári na novinársku konkurenciu. V prípade politika by to znamenalo zníženie sa na úroveň bulvárneho „investigatívca“ alebo by to vyvolávalo podozrenie so zneužívania tajných služieb.
Zuzana Kusá, 3. novembra 2023

* * *

Pani Gabika vie, o čom je reč, pozná svojich „pappenheimských“, jej pohľady na činnosť našich médií a ich súčasných tvorcov, tzv. redaktorov, česť výnimkám, ozaj neznesú kritiku. Zaštiťujú sa tzv. slobodou slova, pritom ju kaličia, ako sa len dá. Mali by byť nadstranícke, no v skutočnosti sú hlásnou trúbou nimi vyvolených strán, ktoré vyzdvihujú div že nie do neba, a ich politických konkurentov poškodzujú, kde a ako sa len dá! „Sloboda slova“, povedané slovami Karla Čapka, „je krásna a drahocenná vec, horšie je, že je aj slobodou klamania, tárania a drzosti“. Vari nie sme toho svedkami aj v súčasnosti?! O šírení pozitívnych príkladov v súčasnosti ani nehovoriac, naopak, poväčšine tlmočia táraniny, ktoré produkujú v dielňach strán neukojených v parlamentných voľbách. V súčasnej zložitej sociálno-ekonomickej situácii aj médiá by mali viac prispievať k mobilizácii tvorivých síl, šíriť pozitívne príklady, a nie sa zapodievať „veternými mlynmi“. Alebo žeby K. Čapek mal pravdu aj pre náš dnešok, keď písal: „Autorov, ktorí sa hrabú v hnuse, je dosť, ale autorov básnikov, čo chcú vidieť a šíriť pozitívne príklady, je ako šafranu!“ Dočkáme sa zmeny?!
Juraj Purgat, 6. novembra 2023

(Celkovo 36 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter