Najnovšie číslo novín antifašistov na titulnej strane ponúka dve témy. Prvou je oslava 78. výročia oslobodenia Bratislavy a Liptovského Mikuláša (obe mestá 4. apríla 1945). Reportáž zo Slavína prináša šéfredaktorka Lýdia Kokavcová; publikujeme aj príhovor člena ÚR SZPB Petra Weissa.
Druhú tému otvára Martin Krno reportážou zo Senice, kde sa konal pietny akt pri novom pomníku v Surovínskom lese. Nemeckí nacisti tam s pomocou miestnych kolaborantov povraždili asi stovku protifašistických bojovníkov a rasovo prenasledovaných.
Zločineckú mašinériu ľudáckeho štátu približuje v rozhovore pre Bojovník predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš. Takmer neznáme fakty o aktívnom občianskom odboji v Bratislave predostrel na dvojstrane histórie Ľudovít L. Sabadoš.
Bez nich by Povstanie nebolo, tvrdí Brigita Schmögnerová v článku o Imrichovi Karvašovi a o ďalších demokraticky orientovaných národohospodároch. Český publicista Ioannis Sideropulos píše o bojovom krste ohňom príslušníkov čs. vojenských jednotiek pod velením Ludvíka Svobodu pri Sokolove pred 80 rokmi.
Adam Šumichrast dokazuje, že v rusko-ukrajinskej vojne operujú neonacistické oddiely na oboch stranách. Historičku Danielu Baranovú inšpirovali aktuálne správy z Kyjeva k napísaniu článku o vyčíňaní špeciálnych jednotiek Edelweiss proti partizánom i civilnému obyvateľstvu v rokoch 1944 a 1945. Podrobnosti o súčasnej ukrajinskej brigáde s týmto názvom rozvádza Ján Rohár.
V marci sa uskutočnili ďalšie oblastné konferencie pred májovým XVIII. zjazdom SZPB. Tentoraz prinášame informácie o rokovaní v Trenčíne, Galante, Žiline, Martine, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici, Lučenci, Rimavskej Sobote, Rožňave, Trebišove, Spišskej Novej Vsi, Humennom a vo Vranove nad Topľou. Delegáti na viacerých konferenciách zvolili nové vedenia oblastných výborov.
Inde pokračovala bežná činnosť SZPB, oslavy výročia oslobodenia (Cetuna, Brusno, Dobrá Niva, Hnúšťa, Veľká Lomnica), pripomenutie MDŽ (Bratislava), či členské schôdze (Partizánske, Senec). K 81. výročiu prvého transportu židovských žien z Popradu sa svojím zamyslením vracia aj Dagmar Mlynarčíková.
Z pera Branislava Balogha pochádzajú riporty o tom, že naša delegácia na čele s tajomníkom ÚR SZPB Viliamom Longauerom nechýbala v Budapešti na slávnostnom zhromaždení venovanom Medzinárodnému boju za odstránenie rasovej diskriminácie, a o slávnostnom koncerte v bratislavskom Primaciálnom paláci pri príležitosti 80. výročia záchrany bulharských Židov, na ktorom sa o. i. zúčastnil predseda Zväzu Pavol Sečkár.
Viliam Longauer pripomína 100. výročie narodenia bývalého predsedu SZPB Jána Husáka. Ladislav Skrak a Jozef Ťažký prinášajú riport zo spoločného podujatia Zväzu s Maticou slovenskou. Na ňom odovzdali bývalému ministrovi kultúry a básnikovi Miroslavovi Válkovi vyznamenanie Za vernosť in memoriam, ktoré prevzal jeho zať Stanislav Vallo. Niekdajší diplomat a kultúrny pracovník súčasne dostal aj Striebornú cenu MS z rúk jej predsedu Mariána Gešpera.
Recenziu najnovšej knihy Petra Weissa Máme republiku! od prof. Jozefa Lysého čitateľ nájde na poslednej, 16. strane.
Viac informácií nájdete na www.bojovnik.eu