Následující řádky čtenáři stručně představují obsah nového dokumentárního filmu „Válka se Zemí“.[1] Jedná se o apelativní a alarmující snímek, který tematizuje globální konflikt lidské civilizace s mateřskou planetou.
Teoretickým východiskem dokumentu je filozofický koncept evoluční ontologie, jehož autorem a dlouholetým propagátorem je brněnský filosof Josef Šmajs. Evoluční ontologie je nejen obecnou filozofickou teorií bytí, ale i reflexí neustále se prohlubující ekologické krize.
V tomto dokumentu je divákům objasněna příčina této krize, kterou je střet člověkem vytvářené kultury s přírodou. Prudká expanze umělé kultury na úkor přírody činí bohužel možnost naší sebezáhuby reálnou. Člověk je totiž nedílnou součástí přírody a pokud má jako biologický druh prosperovat, pak jeho perspektiva závisí na „zdravotním stavu“ Země. Edukativní rozměr „Války se Zemí“ spočívá v tom, že srozumitelným způsobem objasňuje vznik, rozvoj a řešení dnešní existenciální krize. Pomáhá divákovi zorientovat se ve složité problematice globálního ekologického konfliktu, jak v rovině pojmové, tak v rovině praktické, konativní.
Prof. Josef Šmajs v Klube Nového slova. Jeho texty v Slove: Josef Šmajs
Nadřazenost člověka nad přírodou nelze spatřovat v tom, že je vrcholem evoluce biosféry a vlastníkem Země, jak je nám účelově podsouváno soudobou vědou a politikou, ale v tom, že má vrozenou schopnost vytvářet umělé bytí – kulturu. Současná podoba kultury však neodpovídá našim zájmům, ale jde naopak proti nim. Není totiž kompatibilní s hostitelskou přírodou, rozvíjí se na její úkor a tím existenciálně ohrožuje svého tvůrce – člověka, tedy nás všechny. Východisko z této situace je jediné. Chceme-li sami přežít a zachovat příznivé podmínky pro život příštích generací, musíme se vzdát nadřazeného antropocentrického způsobu myšlení a nahradit ho myšlením, které bude uctivé k přírodě.
V zájmu sebezachování musíme uznat primát přírody jako svébytného systému s vlastní hodnotou, která je zcela nezávislá na zájmech člověka. V této souvislosti je ve filmu poukázáno na nutnost takzvané biofilní transformace kultury. Je třeba změnit protipřírodní orientaci naší kultury, změnit její vnitřní informaci, opustit její predátorské nastavení, které je ve stávající situaci destruktivní. S přírodou nesmíme bojovat, ale spolupracovat.
Snímek „Válka se Zemí“ je kritikou letargické, reklamami přesycené konzumní společnosti, kritikou krátkozrakých politických systémů posedlých ekonomickým růstem. Je proto i kritikou vzdělávacího systému. Právě konzervativní, obsahově zastaralý způsob vzdělávání, který přeceňuje duchovní tradici lidstva vede k úspěšnému zakrývání konfliktu kultury s přírodou. Dnešní žáci a studenti se ve školách s evoluční ontologií nesetkají, a proto neznají příčinu ani způsob řešení ekologické krize. Budou to však právě oni, kteří pocítí její důsledky a budou nuceni čelit jejím výzvám.
Dokument „Válka se Zemí“ není lichotivý ani líbivý. Odhaluje totiž široké veřejnosti pravdu o stavu světa. Dozrál však čas, řečeno slovy klasika, probudit se z dogmatického spánku a přijmout zodpovědnost za své dílo. Právě ambiciózní projekt, kterým „Válka se Zemí“ bezesporu je, by v tomto ohledu mohl být velmi přínosný. Dejme mu tedy šanci.
SÚVISIACE:
Emil Višňovský: Ľudstvo vo vojne s planétou
Vedeme válku se Zemí. Bez změny přístupu vyhyneme, varuje filozof Šmajs
(rozhovor je prístupný iba čiastočne)
[1] Snímek byl odvysílán na ČT 2 dne 18. 8. 2024. Je tedy v archivu české televize, kde je možné jej dohledat. (Pozn, red. Slovo: Žiaľ, tento obsah na našom území nie je vzhľadom na autorské práva dostupný)