Nad knihou Nevyzpytatelnými cestami

Na úvod predstavenia knihy M. Svítek, L. Žák: Nevyzpytatelnými cestami, Praha, 2024, 207 strán, treba povedať, že ide o druhú spoločnú publikáciu českých pánov: akademika a praktika (ako sa autori titulujú), ktorí sa stretli na diskusiu v legendárnej pražskej kaviarni Slávia a predkladajú svoje videnie, ako prezentovať populárnym spôsobom hranice a úroveň nášho aktuálneho poznania.

Kto sa chce viac dozvedieť o autoroch, je to možné na nasledujúcich internetových zdrojoch: Ladislav Žák – O mně (zaking.cz) a Prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, dr.h.c., FEng., EUR ING | sirdo.eu.

A čo ešte treba povedať, že publikácia (v netradičnom formátovaní – naležato) má trojjazyčný variant. Samozrejme český a anglický a čo je na dnešné pomery v (najmä českej) spoločnosti odvážne, záslužné a podľa nášho názoru aj vysoko perspektívne – povinnú dvojicu dopĺňa úplný ruskojazyčný variant.

Knihu tvoria tri základné kapitoly: Cestami složitosti, Na tahu – krok za krokem…, Přechody a proměny.

Autori si kladú (a ponúkajú ju na verejný súd) otázku, či systémové vedy možno vnímať ako prírodné vedy, alebo ide de facto o umeleckú disciplínu.

Totiž – ako tvrdia autori textu – pohľad na svet okolo nás je vlastne umením. Tak ako fotograf či maliar hľadá svoju inšpiráciu, aj spoločenský vedec hľadá svoj pohľad na svet, ktorý potom zachytí a popíše vo svojich teóriách.

Ľudia v každej dobe istým spôsobom hľadali svoje miesto v spoločnosti a prirodzene sa vymedzovali voči väčšine. Lenže na ceste k úplnému poznaniu im stála (a stojí) zložitosť vlastného poznania.

Schopnosť vnímať realitu je nám do určitej miery daná do kolísky, lenže záleží najmä na tom, ako sa táto schopnosť z kolísky rozvíja výchovou a vzdelaním.

Slobodu myslenia dvaja páni vnímajú jasne: „… svobodné kritické myšlení není hřích nebo výstřednost, ale jde o samotnou podstatu, kvintesenci lidství, humanity, člověčenství a lidskosti…“ (s.14).

Pri hľadaní nových ciest pomáhajú systémové vedy so svojimi vedeckými metódami, nakoľko svet okolo nás je – či sa nám to páči, alebo nie – zložitý systém, ktorý asi ťažko môže pochopiť časť slovenských poslancov NR SR. Najmä niektorých poslankýň za intelektuálne zdecimované Progresívne Slovensko, čo potvrdzuje denná slovenská parlamentná prax.

Autori pripomínajú, že stále platí pravidlo – ak chceme niečo dosiahnuť, musíme niečo obetovať. Nemôžeme dosiahnuť všetko bez obetí. Ak hovoríme o spoločenských pravidlách, sú možné viaceré prístupy. Jedným z nich je schéma – čo nie je zákonom zakázané, je povolené a  – čo nie je povolené, je zakázané!

Je dôležité si pripomenúť, že na ľudstvo, čo sa týka racionality, v týchto dňoch, keď vládne progresívny vzorec, nemôžeme byť veľmi prísni. Aj keď, nadštandardná racionalita nie je veľmi požadovaná, pretože racionalita zaväzuje.

Čo sa týka záujmov, duo autorov píše: „… za každým zájmem nutně stojí nějaký nositel. Může být jednotlivec, korporace různého typu, ale také můžeme zjistit, že za konkrétní zájem stojí více nebo méně početná náhodná skupina jednotlivců…“ (s. 30).

Pokiaľ sa zamyslíme nad rozhodujúcimi dôvodmi prijímaných (nesprávnych) rozhodnutí, treba konštatovať – v súlade s názormi autorov –, že v prvom rade ide o neidentifikovanie problému včas, resp. že problém je včas identifikovaný, ale neskoro riešený. Inak povedané, nesprávne rozhodnutia sú dôsledkom nedostatočného poznania problému, ktorý treba riešiť.

Ako vyplýva z textu českého autorského dua, pri skúmaní spoločnosti alebo svetu okolo nás, máme jedinú istotu – a tou je zmena.

Čiže platí všeobecné pravidlo, že všetko je inak! A uvedený text je ponukou k tomu, aby sme pochopili, že „… všetko je inak…“. Samozrejme, akceptujúc, že sme participantmi prípadných zmien. A ako participanti, sme – a na to nezabúdajme – za tieto zmeny aj zodpovední!

Publikácia je vlastne aj kľúčom k ďalšej bráne – k bráne poznania! Zhrnujúc, hlavným zámerom tejto publikácie pravdepodobne je (to necháme na čitateľov) možno začať diskusiu nad rôznymi fenoménmi a súčasne zažiť krásu sveta, v ktorom žijeme.

No a tuším – ako recenzent textu –, že sa to autorom podarilo a aj preto sa oplatí žiť na tomto svete – práve teraz a práve tu…., a, samozrejme, si ich text prečítať!

Nakoľko veda, krása a poznanie majú blízko k umeniu, potom neprekvapuje, že kniha je doplnená obrazmi M. Svíteka a fotografiami L. Žáka, teda autori textu ju dotvorili svojím umením. Okrem textového obsahu má kniha aj umelecko-grafickú hodnotu.

A navyše vznikla pre radosť autorov a čitateľov a najmä bez slniečkárskeho grantu na úkor iných poctivcov!

(Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ)

(Celkovo 284 pozretí, 4 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter