Ak sa pozrieme na odborné publikácie týkajúce sa fenoménu Strednej Ázie, zistíme, že jedným z najplodnejších a najfundovanejších znalcov tejto problematiky na Slovensku je prof. Peter Juza (nakoniec pravidelne publikuje o Strednej Ázii na stránkach Slova).
Ako sám opakovane upozorňuje, dejiny civilizácie v priestore Strednej Ázie majú viac ako päť tisíc rokov. Za ten čas, čo je zhruba – plus/mínus jeden milión osemsto päťdesiattisíc dní – Stredná Ázia zažila rozkvet a pád mohutných impérií, zahraničné intervencie, strety veľkých armád – od Alexandra Macedónskeho po sovietskeho Michala Frunzeho.
Počas storočí bola Stredná Ázia vždy vnímaná ako geopoliticky príťažlivý a duchovne čistý priestor, majúci prírodné zdroje a neprekonateľný ľudský kapitál s bohatým historickým dedičstvom.
Symbióza kočovníctva a usadlého (poľnohospodárskeho) spôsobu života sú nielen základom spôsobu života v Strednej Ázii, ale aj prazákladom špecifického politicko-právneho základu regiónu. Jeho charakteristikou je samostatný systém hodnôt, ktorý je charakteristický vysokou mierou tolerantnosti.
V priestore Strednej Ázie vznikali a zanikali rôzne ríše, prešli svojou evolúciou (aj revolúciou) rôzne politické a ekonomické modely, pritom – a to je hlavné – priestor si udržal svoju unikátnu identitu.
Stredná Ázia zohrávala kľúčovú úlohu v rámci Veľkej hodvábnej cesty a formovania veľkej Eurázie.
Pritom si uchovala svoju kultúrnu identitu a výraznú geopolitickú bonitu. Vďaka svojmu geografickému umiestneniu Stredná Ázia historicky absorbovala a expandovala kultúrne obohatenie a bola platformou medzicivilizačného dialógu v rámci Eurázie (a ďalej).
Uvedenú renesančnú misiu plní Stredná Ázia aj dnes.

Práve zamyslenie nad možnou geopolitickou renesanciou Strednej Ázie je obsahom ostatnej publikácie Juza, P. (2025): Geopolitická renesancia Strednej Ázie, PeIn 2025, ISBN 978-80-975026-0-7, spolu 153 strán.
Týmto textom prof. Peter Juza dokazuje, že nie je len glosátorom udalostí a pohybov v Strednej Ázii, ale ucelene reaguje na to, čo sa v regióne po rokoch politickej stagnácie na prelome tisícročí deje. Poukazuje nielen na návrat – renesanciu – Strednej Ázie do centra globálnych politických procesov.
A najväčšou pridanou hodnotou knihy je to, že iniciuje naše myslenie, pokúša sa čitateľa vtiahnuť do pochopenia trendov a súvislostí v Strednej Ázii.
Sledovať denne udalosti v Strednej Ázii je veľký výkon, pretože ak len na chvíľu (pár dní) vypadnete zo sledu udalostí, je veľmi ťažké vnímať a rekonštruovať logiku krokov v tomto regióne.
Na záver možno konštatovať, že tento text (ako aj predchádzajúce publikácie autora) určite obstojí pred súdom historickej reality a stojí za prečítanie.
Ako recenzentka chcem spomenúť ešte jeden sympatický fakt. Autor v úvodnom slove píše: „… text venujem môjmu priateľovi, môjmu učiteľovi, profesionálnemu vzoru a najmä dobrému človeku – prof. PhDr. Jozefovi Lysému, CSc., ktorý nás náhle navždy opustil 30. júna 2024…“[1]
(Autorka je absolventkou štúdia medzinárodných vzťahov
SÚVISIACE:
Keď SLOVO dá slovo – Noveslovo
Stredoeurópan o Strednej Ázii – Noveslovo
Politické pohyby v Strednej Ázii – Noveslovo
Pohľad na Strednú Áziu a jej postavenie vo svete – Noveslovo
Nepovinná poznámka vydavateľa:
Knihu si možno objednať na adrese: peinagency@gmail.com
Dodanie titulu (10,- € + poštovné) ihneď, do vyčerpania zásob.
[1] JUZA, P. (2025): Geopolitická renesancia Strednej Ázie, PeIn 2025, ISBN 978-80-975026-0-7, s.6.