Slovensko vo svetovej vede – M. Čierny, M. Takáč, M. Valko

+ + +

MUDr. Michal Čierny, CSc., narodený v Bratislave, úspešne ukončil v roku 1984 štúdium všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1988 zložil atestačnú skúšku I. stupňa  a v roku 1993 atestačnú skúšku II. stupňa, oboje v odbore chirurgia. V roku 1997 obhájil dizertačnú prácu a získal titul CSc.

Čoskoro po promóciách nastúpil dr. Michal Čierny na Chirurgickú kliniku ILF do Dérerovej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, kde zostal do roku 1993. V rokoch 1993 až 2007 pracoval v Úrazovej nemocnici Brno, v rokoch 2007 až 2009 pracoval v privátnom zariadení BMI Chirurgia, a. s., v Brne, kde zastával funkciu primára.

Od r. 2009 až do súčasnosti pôsobí v nemocnici v Břeclave a je zástupcom primára na chirurgickom oddelení. Vykonáva laparoskopicky najmä gastrické bypasy a sleeve resekcie žalúdka, ale aj rôzne reoperácie. Upustil už od reštriktívnych bariatrických zákrokov ako je bandáž žalúdka a plikácia žalúdka pre ich nízku spoľahlivosť v dlhodobom horizonte.

Michal Čierny sa už v roku 1992 zúčastnil na odbornej stáže zameranej na laparoskopickú chirurgiu v Tel Avive v Izraeli. V tom istom roku ešte zavítal na Cleveland Clinic do Ohio v USA, kde sa špecializoval na kolorektálnu chirurgiu. A ďalej na Johns Hopkins University v Baltimore v USA, kde sa zaoberal zase laparoskopickou a pankreatobiliárnou chirurgiou. O štyri roky neskôr, v roku 1996, absolvoval študijný pobyt v Singapure zameraný opäť na laparoskopickú chirurgiu. Okrem toho absolvoval viacero kurzov, workshopov a školení a organizoval viaceré odborné podujatia.

Od roku 2005 je členom výboru Bariatrickej sekcie Českej chirurgickej spoločnosti a Českej onkologickej spoločnosti ČLS JEP.

Docent Martin Takáč, PhD. je zástupcom vedúceho Katedry strojového učenia na Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence (MBZUAI). Takáčove súčasné výskumné záujmy zahŕňajú návrh a analýzu algoritmov pre strojové učenie vrátane rozsiahlych konvexných/nekonvexných optimalizačných problémov v prostredí distribuovaného a federovaného učenia, aplikácií strojového učenia a vysokovýkonných výpočtov (HPC).

Získal titul Master of Science v matematike z Univerzity Komenského v Bratislave, titul PhD. z matematiky obhájil na University of Edinburgh, Veľká Británia.

Pred nástupom do MBZUAI bol Takáč docentom na Katedre priemyselného a systémového inžinierstva na Lehigh University v Pensylvánii v USA. Počas tohto obdobia získal viacero ocenení. Získal finančné prostriedky z rôznych programov americkej Národnej vedeckej nadácie, a to aj prostredníctvom grantu inštitútu TRIPODS, ktorý jemu a jeho spolupracovníkom udelili na Lehigh, Northwestern a Boston University, ale napríklad aj grant z Weizmann Institute of Science. Predsedá na konferenciách strojového učenia, ako sú ICML, NeurIPS, ICLR a AISTATS.

Jeho 144 publikácií dosiahlo 38 068 čítaní a 5 432 citácií v prácach iných autorov.

Michal Valko, pochádzajúci z Košíc, je jedným z najvýraznejších vedeckých talentov súčasnosti.

Záujem o vedu začal u Michala Valka na Gymnáziu Alejová v Košiciach; spätne oceňuje, že prvotným impulzom bola úzka spolupráca gymnázia a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Vyštudoval odbor umelá inteligencia a matematické metódy v informatike na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. V roku 2015 ho univerzita zaradila medzi svojich významných absolventov. Doktorandské štúdium absolvoval na Univerzite v Pittsburghu. V rokoch 2009 až 2010 bol na stáži v spoločnosti Intel v Silicon Valley, kde pracoval na vytváraní autonómnych systémov, ktoré by nevidiacim pomohli rozpoznať tváre ľudí. Pôsobil tiež na spoločných projektoch so spoločnosťami Adobe, Technicolor alebo Microsoft Research.

Prednáša na ENS Paris-Saclay v Paríži, od roku 2011 sa angažuje v tíme SequeL francúzskeho Národného inštitútu pre výskum v oblasti informatiky a automatizácie (Inria). Od roku 2019 pracuje v parížskom laboratóriu spoločnosti Deep Mind, ktorá sa, ako súčasť Google, špecializuje na výskum umelej inteligencie. Zaujíma sa predovšetkým o navrhovanie algoritmov, ktoré vyžadujú minimálny ľudský zásah.

O podmienkach svojej práce svojho času povedal: „Francúzsko sa hrdí tým, že približne percento jeho populácie pracuje vo vede a výskume, čo je veľmi veľa. Samozrejme, aj vo Francúzsku sa vedci sťažujú na nedostatok prostriedkov a tí najlepší odchádzajú do Severnej Ameriky či súkromného sektoru. No myslím si, že na Slovensku je ten problém ešte vypuklejší. Vedci často riešia existenčné problémy a musia mať druhé zamestnanie. Takisto bojujú s administratívou či počtom hodín, ktoré musia odučiť. To všetko znamená menej času na výskum. V Amerike prevláda individualistický prístup. Jeden profesor získa veľký grant a môže si povedať, koho najme a aký výskum bude robiť, ale potom je za jeho výsledky aj osobne zodpovedný. V Európe sa zase dáva dôraz na spoluprácu. Za veľkými projektmi je väčšinou konzorcium univerzít a krajín.“

O predmete svojho výskumu hovorí takto: „My sme si napríklad mysleli, že systémy ako ChatGPT ešte nie sú zrelé na zverejnenie, napríklad pre často spomínané halucinácie, teda akési vymýšľanie. Ale očividne to ľuďom až tak neprekáža a systém používajú aj tak. Generatívna AI vie robiť úžasné veci a bude zaujímavé sledovať, do akých ďalších oblastí sa zapojí, no musíme si byť vedomí jej obmedzení. Problémom sú pritom stále aj úplne základné veci. Spomeniem častý problém známy ako reverse curse, teda spätná kliatba. V praxi sa napríklad generatívnej AI opýtame, ako sa volá matka Toma Cruisa, a systém nám správne odpovie: Mary Lee Pfeiffer. Hneď nato sa opýtame, ako sa volali deti Mary Lee Pfeiffer, a to už nevie. Pritom je to úplne triviálne a poukazujem tým na fakt, že obmedzenia zatiaľ existujú aj na takejto základnej úrovni.“

Jeho vedecké práce iní vedci doteraz citovali viac než 11 000-krát.

Michal Valko sa tiež venuje zborovému spevu a je aktívny dobrovoľník v práci so seniormi.

Snímky: www.sk.drcierny.com, www.mbzuai.ac.ae, www.scholar.google.com

Viac o projekte Slováci a svet na www.tulacky.net

(Celkovo 30 pozretí, 29 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter