Slovensko vo svetovej vede – E. L. Jokay, M. Hlaváč, P. Krutak

+ + +

St. Joseph´s Health Center

Pediater MUDr. Emil Leon Jokay sa síce narodil v Paríži, ale študoval na Lekárskej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe, kde v roku 1959 aj promoval. Po promócii dostal umiestenku do Brezna nad Hronom, kde pôsobil až do septembra 1968. V tomto období zároveň úspešne ukončil špecializáciu z pediatrie a klinickej biochémie. Pracoval ako detský lekár a neskôr ako šéf medických laboratórií v okrese Banská Bystrica. V septembri 1968, po invázii vojsk Varšavskej zmluvy, emigroval aj s manželkou Evou, tiež detskou lekárkou a dvoma deťmi do Toronta v Kanade. Po nostrifikácii lekárskeho diplomu absolvoval rezidentúru v pediatrii v St. Joseph´s Health Center a Hospital for Sick Children v Toronte. V roku 1972 si s diplomom špecialistu v pediatrii otvoril pediatrickú prax a stal sa členom lekárskeho zboru v St. Joseph Hospital. V tejto nemocnici bol zakladajúcim členom detskej kliniky (Just for Kids Clinic). Bola to prvá klinika v Toronte, ktorá poskytovala bezpodmienečný prístup chorým deťom 12 hodín denne. Na detskom oddelení bol tiež klinickým učiteľom pre rezidentov a študentov medicíny. Jeho mladí pacienti a ich rodičia vysoko hodnotili nielen lekárove odborné schopnosti, ale tiež rešpekt a prístup k pacientom.

Manželka dr. Jokaya, MUDr. Eva Mária Jokayová (1935), študovala takisto pediatriu na lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Promovala v roku 1959 a dostala umiestenku v nemocnici v Českom Těšíne. V septembri 1960 nasledovala svojho manžela do Brezna, kde pôsobila ako pediatrička do roku 1968. Špecializáciu v pediatrii získala v roku 1962. Po odchode do Toronta v Kanade sa po nostrifikácii lekárskeho diplomu špecializovala na všeobecnú a detskú psychiatriu. Neskôr pôsobila ako detská psychiatrička v štátnej detskej psychiatrickej nemocnici. V roku 1976 si otvorila súkromnú prax pre deti a dospelých. Stala sa tiež psychiatrickou konzultantkou v niekoľkých torontských liečebniach pre deti s psychiatrickými problémami (medzi inými Thistletown Regional Centre, West End Creche, Etobicoke Educational Clinic). Pôsobila tiež ako klinická učiteľka pre študentov medicíny.

Dr. Marek Hlaváč, MPP, PhD., narodený v Liptovskom Mikuláši, je politický a pracovný ekonóm. Na gymnázium chodil do Liptovského Hrádku. Keď mal 16 rokov, odišiel do školy do Talianska. Jeho výskum sa zameriava na ekonomiku práce, politickú ekonomiku redistribúcie a na aplikované otázky v medzinárodnej politickej ekonomike. Jeho populárne spisy a opakované komentáre sa navyše objavili v rôznych slovenských médiách.

Dr. Hlaváč prednášal okrem iného na vysokoškolskom seminári na Harvardskej univerzite o Nobelových cenách, ktoré sa podieľajú na ekonomike v odbore ekonómie. Je päťnásobným prijímateľom diplomu za výučbu v Harvardskej univerzite a získal aj ocenenie za vynikajúcu výučbu Harvard Kennedy School Dean Award. Okrem toho vyučoval ekonomiku na UWC Adriatic, výberovej medzinárodnej internátnej škole v Taliansku.

S Harrym J. Holzerom, bývalým hlavným ekonómom na Ministerstve práce USA, je Dr. Hlaváč autorom analýz historického a aktuálneho vývoja na trhu práce v Spojených štátoch. Okrem toho je autorom niekoľkých zostáv pre štatistický programovací jazyk R – vrátane „stargazer“, ktorý je široko používaným nástrojom na vytváranie regresných tabuliek kvality publikácie.

V minulosti pracoval ako výskumný asistent na oddelení výskumu vývojovej ekonomiky Svetovej banky a ako výskumný analytik spoločnosti NERA Economic Consulting, kde sa zameral na antitrustové prípady a súdne spory v zdravotníctve. Spolupracoval aj s Ústredím pre finančnú politiku, hlavnou analytickou jednotkou Ministerstva financií SR, kde bol spoluautorom štúdie o probléme odlivu mozgov z krajiny.

Pre Rádio Expres svojho času povedal: „Pracoval som v centrále Svetovej banky vo Washingtone a sústredil som sa na dva výskumné projekty v oblasti ekonomického rozvoja. V prvom projekte naša skupina analyzovala výsledky ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo severný Pakistan v roku 2005. Skúmali sme, aký vplyv malo zemetrasenia napríklad na schopnosť detí pravidelne chodiť do školy, na duševné zdravie jednotlivých členov domácností, ako aj napríklad na rekonštrukciu vzdelávacích a zdravotníckych zariadení. Okrem ekonomických ukazovateľov sme taktiež skúmali otázky významné pre svetovú diplomaciu. Jeden z našich výsledkov napríklad naznačuje, že obyvatelia oblastí, v ktorých sa zahraničné organizácie podieľali na rekonštrukcii, teraz viac dôverujú cudzincom, vrátane Američanov a Európanov. Niektoré naše výsledky boli publikované aj v časopise The Economist. A to poteší, lebo tieto výsledky výskumu nejdú iba niekam do šuflíka, ale sú v médiách, do istej miery ich použijú vlády a možno niekomu neskôr ešte pomôžu.“

Je držiteľom bakalárskeho titulu v oblasti ekonómie, summa cum laude z Princetonskej univerzity, magisterského titulu vo verejnej politike z Georgetown University a PhD. v politickom hospodárstve z Harvardskej univerzity. Na Princetonskej univerzite získal ocenenie Halbert White’72 za najvýznamnejšieho študenta ekonomiky a ocenenie za najlepšiu výskumnú prácu.

V septembri 2019 sa vrátil na Slovensko a do roku 2024 pôsobil na Inštitúte pre výskum práce a rodiny pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V súčasnosti pracuje pre Európsku komisiu v Bruseli.

Louisiana State
University

Profesor Paul Krutak sa narodil v USA a bol významným americkým mikropaleontológ a profesor geológie. Jeho starý otec z maminej strany sa narodil v Medzeve, okr. Košice. Detské roky strávil v New Orleans, kde popri štúdiu vynikal v športe. Venoval sa horolezectvu a hádzanej. Absolvent geológie na Louisiana State University. Bol profesorom na niekoľkých univerzitách a plodným autorom článkov o lastúrničkách. Väčšina jeho výskumu bola založená na terénnych prácach v Mexiku a na pobreží Mexického zálivu v USA. Bol členom Americkej asociácie ropných geológov, Asociácie geologických spoločností na pobreží Mexického zálivu a Geologickej spoločnosti Ameriky. Jeden z jeho synov je antropológ Dr. Lars Krutak (1971), ktorý je známy svojím výskumom o tetovaní a jeho kultúrnom pozadí. Produkoval 10-dielny dokumentárny seriál „Tattoo Hunter“ na Discovery Channel, ktorý putoval po domorodom svete, aby predviedol miznúce umelecké formy modifikácie tela. V rokoch 1999 – 2002 a 2010 – 2014 pracoval Krutak ako archeológ a referent pre prípad repatriácie v Národnom múzeu amerických Indiánov a Národnom múzeu prírodnej histórie, kde pomáhal pri návrate ľudských pozostatkov, pohrebných predmetov, posvätných a obradných predmetov. Dnes je vedeckým pracovníkom v Múzeu medzinárodného ľudového umenia.

Snímky: www.youtube.com a www.wikipedia.org

Viac o projekte Slováci a svet na www.tulacky.net

Seriál bude pokračovať po letnej prestávke v septembri 2024.

(Celkovo 78 pozretí, 22 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter